Ekonomi

2.dalga daha kötü

“PİYASANIN ROTASI”

Haftanın Makro Teması

ABD Başkanlık Seçimleri / Fed – BoE – RBA Faiz Kararları / ABD Tarım Dışı İstihdam / Türkiye Enflasyon / Çin Caixin PMI

Haftanın Stratejisi

ABD 10 Yıllık Tahvil Faizi %1,00 Altında Kalıcı Olmayı Sürdürecek (Mi)?

Haftanın Konuşmaları

5 Kasım Perşembe Saat 22.30 Fed Başkanı Powell

2.Dalga Daha Kötü…

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 44,945,080 – tedaviye pozitif cevap veren 30,237,723 – ölü sayısı 1,180,317 kişiye ulaşmıştır. ABD ve Avrupa’da günlük vaka sayısında artış hızı tehlikeli boyutlarda olmaya devam etmektedir. Global çapta vaka sayısı 45 milyon kişiye yaklaşırken, virüsün ikinci dalgasının birinci dalgasından daha kötü olduğuna dair açıklamalar endişe ve panik havasını tetiklemektedir.

ABD Başkanlık seçimlerine çok az bir süre kalırken, anketlerde Biden 10 puan önde olmasını sürdürmektedir. Fakat ABD seçim yapısı gereği kilit eyaletler daha önemli olmaktadır. Özellikle Florida tarafında Biden ile Trump arasında başa baş bir çekişme devam etmektedir. Aslında Florida sonuçları seçimin rengini oldukça erken belirtecektir.

Seçimlerde Florida sendromu olma ihtimali oldukça yüksek iken, Trump’ın kilit eyaletlerde çok az bir fark ile kaybetmesi durumunda oyların yeniden sayılması (Florida sendromu) devreye girerek piyasalar risk algısında çok farklı negatif bir senaryoya girebilir. Böyle bir senaryo için altın fiyatına dikkat etmek gerekiyor.

ABD Başkanlık seçimleri için “ABD Başkanlık Yarışına Geri Sayım” raporunu okumak için tıklayınız.

ABD Başkanlık seçimlerinde anketler Biden’in (%51,1) lehine olmaya devam ederken Trump %43,7 seviyesinde bulunmaktadır. Puan farkı Biden lehine açılmaya devam etmektedir.

 

ABD seçimlerinde kritik rol oynayan bazı eyaletlerde anket son durumları;

Florida: Biden %48,4 – Trump %47,2

 

Haftanın genelinde ABD Başkanlık Seçimleri, Fed – BoE – RBA Faiz Kararları ve Türkiye Enflasyon verilerini takip edeceğiz.

  • ABD Başkanlık Seçimleri: Detaylar için ABD Başkanlık seçimleri için “ABD Başkanlık Yarışına Geri Sayım” raporunu okumak için tıklayınız.
  • Türkiye Enflasyon: Ekim ayı enflasyon verileri 3 Kasım Salı günü saat 10.00’da açıklanacaktır. Ekim ayı için tüketici enflasyonunda aylık %2,10 – yıllık 11,86 ve yılsonu için %11 beklentimiz bulunmaktadır.
  • RBA: RBA faiz kararını 3 Kasım Salı günü saat 06.30’da açıklayacaktır. %0,25 seviyesinde olan politika faizinin %0,10 seviyesine indirilmesini bekliyoruz.
  • BoE: İngiltere Merkez Bankası faiz kararını 5 Kasım Perşembe günü saat 15.00’te açıklayacaktır. %0,10 seviyesinde olan politika faizinden herhangi bir değişiklik beklemiyoruz. Karar sonrası saat 15.30’da BoE Başkanı konuşacaktır.
  • Fed: Fed faiz kararını 5 Kasım Perşembe saat 22.00’de açıklayacaktır. Akabinde Fed Başkanı Powell’ın konuşmasını takip edeceğiz. Araştırma olarak Fed’in pas geçmesini bekliyoruz ve Powell’ın virüs kaynaklı olarak bir önceki toplantıya göre daha güvercin olmasını bekliyoruz. Özellikle teşvik paketine ilişkin belirsizlik ve Fed’in varlık alımlarına devam edip etmeyeceği soruları Dolar teması için önemli olacaktır.

Yıl başından itibaren gelişmekte olan ülkelerin kur performansları;

TRY %28,49 değer kaybetmektedir.

 

Türkiye dinamiklerinde 5 yıllık CDS 551,396 seviyesi ile 500 seviyesi üzerinde hareket etmektedir.

Dolar endeksi klasik (mor) ve Dolar endeksi bloomberg (turuncu) tarafında bir miktar toparlanma bulunmaktadır.

 

Kıymetli madenler, yıl başından  itibaren performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Altın %23,52 – Gümüş %31,44 değer kazancı göstermektedir.

 

 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı