Gündem

24. Shanghai Uluslararası Film Festivali Altın Kadeh Ödülleri sahipleri buldu

24. Shanghai Uuslararası Film Festivali Altın Kadeh Ödülleri dün akşam açıklandı.

Rus yönetmen Alexey Viktorovich Kozlov’un yönettiği “The Conscience” Festivalin ana yarışma bölümündeki en iyi film senaryo, en iyi kamera ve sanatsal katkı dahil üç dalda ödüle layık oldu.

“The Concience” Çinli yönetmen Huang Jianxin’in başkanlığındaki jüri tarafından övgüyle değerlendirildi.

Jüriye göre, “The Concience” Rus eleştirel gerçekçilik edebi geleneğini temsil ediyor.

Altın Kadeh Ödülleri kapsamındaki en yüksek ödüllerden en iyi film ve jüri özel ödülü ise ayrı ayrı Çin filmi “Mançurya Kaplanı” (Çince: Dong Bei Hu, İngilizce: Manchurian Tiger) ve Malezya filmi “Barbarian Invasion”a gitti.

Ayrıca genç sinemacıların zor durumla nasıl baş ettiklerini anlatan İran filmi “The Contrary Route” En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Kadeh Ödülü’nü kazandı. Filmdeki oyuncu Pouyan Shekari-Kiani’nin doğal performansı jürinin övgüsünü kazandı.

En iyi kadın oyuncu ödülü ise Polonya filmi “Amateurs”daki rolüyle kadın oyuncu Marzena Manteska’ye verildi.

Avrupa animasyon filmi “Even Mice Belong in Heaven” En İyi Animasyon dalında Altın Kadeh Ödülü’nü kazandı. En iyi belgesel dalındaki Altın Kadeh Ödülü’nü ise Meksika filmi “Sisifos” kazandı.

Çin bilimkurgu kısa filmi “Çift Sarmal” (Çince:Sheng Ming Zhi Ge, İngilizce: Double Helix) en iyi canlı aksiyon kısa film dalında Altın Kadeh Ödülü’nü kazandı; Fransız animasyon kısa filmi “Folie douce, folie dure ” en iyi kısa animasyon film dalında Altın Kadeh Ödülü’nü kazandı.

Bu yılki SIFF sırasında dünyanın çeşitli yerlerden gelen 400’den fazla filmi gösterilecek.

Toplam 13 Çinli ve yabancı yeni film Altın Kadeh Ödülleri’nin ana yarışma bölümüne aday gösterildi.

 113 ülkeden 4 bin 443 film festivala başvuru sundu, bu rakam önceki dönemlere oranla belli ölçüde arttı.

1993 yılında kurulan Shanghai Uluslararası Film Festivali Çin’deki tek uluslararası A kategorisindeki film festivalidir. Bu yılki film festivalinde bir dizi forum, film projesi tanıtıldı ve Kuşak ve Yol film haftası gibi etkinlikler düzenlendi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu