Ekonomi

ABD & Avrupa hisse senedi piyasaları

Hafta sonu ABD tarafında 12 milyonuncu vaka kaydedildi. Salgın bütün hızıyla ABD’de artmaya devam ederken yaklaşan Şükran Günü için alınan önlemlerde artmaya başladı. Los Angeles’ta açık havada yemek yemek yasaklanırken Las Vegas’ta kumarhane, bar ve restoranlar için yarı yarıya olan doluluk sınırları %25’e düşürüldü. Diğer yandan Pazar günü hükümetin yürüttüğü aşı programından gelen açıklamaya göre, Pfizer’ın geliştirdiği aşılar en erken 11 Aralık tarihi ile önemli kişilere teslim edilmeye başlanabilecek. Bir diğer aşı haberi ise Astra Zeneca tarafından geldi. Buzdolabında saklanılabilen aşının virüsü engellemede %90 oranında başarılı olduğu söylendi. Detaylı bulgular daha sonra açıklanacak. Son zamanlarda paylaşılan başarılı aşı gelişmeleri, piyasalardaki risk iştahını artırdı ve yatırımcılar, salgın yayılmaya devam etse bile, kapanmaların ve seyahat kısıtlamalarının sona ermesinden yararlanabilecek varlıkları satın almaya başladılar. Yatırımcılar ayrıca, Kongre’nin virüsü yavaşlatmayı amaçlayan yeni kısıtlamaların ekonomik etkilerini ortadan kaldırmak için yeniden bir harcama tasarısı sunacağını tahmin etmeye başladılar.

Bu gelişmeler ışığında ABD endeksleri haftanın ilk iş gününe pozitif başlangıç yaptılar. Teknoloji hisselerinin zayıf seyretmesi ile %0.2 civarı hafif değerlenen Nasdaq’ın yanı sıra Dow Jones %1.1 değerlenirken S&P500 %0.6 değerlendi. Dow Jones ve S&P500 endeksinde en çok değerlenen sektör enerji olurken her iki endekste de en kötü performansı sergileyen sektör sağlık oldu. Teknik olarak baktığımızda ise halen 3500 seviyesi üzerinde kapanışlarını sürdüren S&P500’ün henüz ne yöne gideceğini söylemek için erken gözüküyor. Haberler pozitif olarak desteklemeye devam etse de açıklanan ekonomi verileri gerçeklerin haberler kadar olumlu olmadığını gösteriyor. American Airlines %8’den fazla değerlenirken General Electric %3.2 civarı ve Occidental Petroleum %16.8 civarı değerlenerek dikkat çekti. Apple ise %3 değer kaybederek günü sonlandırdı. Boeing ise %6 değerlenerek Dow Jones endeksinin en iyi performans sergileyeni oldu.

Kurumsal gelişmelerde ise Başkan Trump tarafından kullanılan ilacın FDA’dan acil kullanım onayı alması ile birlikte seans öncesi piyasada %5 değerlenen Regeneron seans açıldıktan sonra kar realizasyonları ile birlikte seansı yaklaşık %1 primli şekilde sonlandırdı. Covid’e karşı ürettiği ilaç için Oncolmmune’u satın alan Merck ise %0.2 değer kaybetti. Aşı haberleri ile birlikte Carnival ve Royal Caribbean sırasıyla %4.66 ve %4.4 değerlenerek haberden en çok yararlanan hisseler arasında yer aldılar. Las Vegas’ta %25 doluluk sınırı getirilmesine karşın Hill PLC şirketinin satın alınmasında önemli adımlar atan Caesars ise %4.5 değerlendi. Western Union ise Suudi Telekom şirketinin dijital ödeme bölümünü $200 milyon karşılığında satın alacağını açıklaması ile %2 civarı değerlenerek günü sonlandırdı.

Avrupa’da Oxford Üniversitesi ve Astra Zeneca ortaklığı ile geliştirilen aşı dikkatleri üzerine çekerken Fransa Noel öncesi mağazaların tekrar müşteriler ile buluşabileceğini söyledi. İngiltere’de ise kısıtlamalarda esneklikler duyurulması bekleniyor. Geçtiğimiz günlerin verilerine baktığımız zaman her iki ülke içinde yeni vaka sayılarında azalma gözükmektedir. Güne pozitif başlangıç yapan Avrupa Endeksleri kapanışta değer kaybederek negatif yatay kapandılar. FTSE 100 0.28% değer kaybederken DAX ve Euro Stoxx50 %0.1 civarı değer kaybetti. Aşı haberi ile birlikte bir kez daha talepte toparlanma beklentisiyle değerlenen petrol, FTSE 100 ve Euro Stoxx 50 endeksinde enerji sektörünü en çok kazandıran sektör yaptı. Euro Stoxx 50’de gayrimenkul sektörü en kötü performans sergilerken FTSE 100’de ise Astra Zeneca’nın kafa karıştıran açıklamalar yapması ile %3.81 değer kaybetmesi sonucu en çok değer kaybeden sektör sağlık oldu. Almanya’da Deutsche Bank %3.5 değerlenerek dikkat çekerken Delivery Hero %4.45 değer kaybederek endeksin en çok değer kaybeden hissesi oldu. Metro ve Google ortaklığıyla doğacak ve daha düşük komisyon ihtiyacı duyacak olan yeni sağlayıcı haberi Delivery’deki kaybın sebebi.

Bugün açıklanan PMI verilerinde Almanya beklentinin üstünde 57.9, Fransa beklentinin altında 49.1 İngiltere beklentinin üstünde 55.2 açıklarken Avrupa geneli beklentinin altında 45.1 olarak açıklandı. ABD, PMI verisi ise beklentinin üstünde 56.7 olarak gerçekleşti. Yarın açıklanacak ekonomi verileri arasında Almanya tarafında IFO beklentileri takip edilirken ABD tarafında tüketici güveni önem kazanacak

Kaynak İşi Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı