Ekonomi

ABD & Avrupa Hisse senedi piyasaları

 

Dün paylaşılan aşı haberi ile yaşanan rallinin ardından Amerikan endeksleri bugün karışık seyretti. Covid ve aşı hakkında olumlu gelişmelere rağmen ekonomideki bir yıllık kayba olan etkisi sınırlı kalırken, mali destek paketi tarafında belirsizlik piyasanın yükselişe yeteri kadar destek olamamasına sebep oldu.

 

Endekslere baktığımız zaman Dow Jones %0.9 değerlenirken, S&P500 ve Nasdaq sırasıyla %0.14 ve %1.37 değer kaybı yaşadı. S&P500 endeksi, teknoloji hisselerinin kayıpları sanayi şirketlerinin kazancından fazla olması sebebiyle rallisine son vermek durumunda kaldı. En çok değer kaybeden sektör IT olurken en çok değerlenen sektör enerji oldu. Dow Jones endeksinde ise enerji sektörü en çok değerlenirken IT en çok kayıp veren sektör oldu. Sanayi şirketleri, belirsizlik ortamında artan mevduatların, aşının yaratacağı rehavet ile tüketime dönüşeceği düşüncesi ile olumlu fiyatlanmaya devam ediyor. Dow Jones endeksinde Microsoft, salgından kaynaklı artan oyun gelirlerinin kaybedileceği endişesi ile %3.3 civarında değer kaybetmesi ve Salesforce’un %4.5 düşmesi dikkat çekerken, aşı haberi ile değerlenmeye devam eden Boeing %5.2 artış kaydetti. Coca-Cola ve Verizon ise %2 üzerinde değerlenerek seansı sonlandırdılar. S&P500 endeksinde ise dünkü yükselişinin ardından kar realizasyonları ve hisse artışı sebebiyle American Airlines %6.2 değer kaybetti. General Electric ve Ford Motor %2.5 civarı primlenerek dikkat çekti. Tesla ise bazı modellerinde yaşanan dokunmatik ekran kararmaları için geri ödeme yapacağını açıklaması ile diğer otomobil üreticilerine eşlik edemedi ve %2.5 civarında zarar etti. Aşı konusundaki gelişmeler ile dün aşırı değerlenen Cruise hisseleri ise, aşının etkisinin ne zaman göstereceği ve önümüzdeki dönemlerde yaşanacak nakit akışları konusundaki soru işaretlerinin giderilememesi üzerine endeksin en çok değer kaybedenleri oldular. Carnival %13 civarında değer kaybederken, beklentinin altında hisse başı kar açıklayan Norwegian %6.5 kayıp yaşadı. Bu gün yeni ürünü V2000 tanıtan AMD ise %6.2 zarar etti. Bir diğer önemli gelişme ise Times’ta yayınlanan habere göre Avrupa Birliği’nin yakın zamanda Amazon’a karşı resmi antitröst suçlamasında bulunacağıydı. Hisseleri %3.5 civarı değer kaybı yaşadı.

Salgının kötü gidişatını koruduğu Avrupa ise aşıya karşı endekslerde olumlu fiyatlamayı sürdürüyor. Euro Stoxx 50, FTSE100 ve DAX endeksleri %1 ila %1.8 arası değerlenerek günü sonlandırdılar. Pazartesi günü değerlenen finans sektörü, bugünde yükselmeye devam etti. DAX ve Euro Stoxx 50 endeksinde en çok değerlenen sektör finans olurken FTSE 100 endeksinde en çok değerlenen sektör enerji oldu. Yine DAX ve Euro Stoxx50 sektörünün ikisinde de en kötü performansı gayrimenkul sektörü sergiledi. Hisse özelinde ise Rolls Royce hava taşımacılığında beklenenden daha erken toparlanma beklentisi ile bugünde ralliye devam ederek %7 değerlendi. Aynı beklenti ile Airbus ise %6 civarı değerlendi. Llyods ve Barclays ise %4.5 civarı değerlenerek dikkat çekti. DAX endeksinde ise Volswagen %5.2 artarak en çok değerlenen hisseler arasında yer aldı. Continental, Daimler ve Allianz ise %4.5 ile %3.5 arası primlendi. En çok değer kaybedenlerde ise, Çin tarafında satışlarda toparlanma beklediğini söylemesine rağmen, Avrupa’da salgın önlemlerinin tekrar uygulanmaya başladığını ve bunun karlılıklarını baskılayacağını söylemesi ile birlikte %5.79 değer kaybetti.

Bugün Japonya mali bütçe beklentinin altında 1660B yen olarak açıklanırken, Çin’de TÜFE verisi %2.1 düşerek beklenti olan %1.9 düşüşü aştı. ÜFE verisi ise %0.5 artarak beklentinin hafif altında kaldı. İngiltere işsizlik değişimi 29K azalırken Almanya ZEW beklentileri, tahmin edilenin altında 39 olarak açıklandı.

Ekonomik takvimin zayıf olduğu yarın Amerika Mortgage başvuruları takip edilecek.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı