Ekonomi

ABD & Avrupa hisse senedi piyasaları

Haftanın son işlem gününde, ABD vadeli endeks kontratları seans öncesinde primlendi. Aşı haberine rağmen artan vaka sayılarının seyri ve alınabilecek önlemlerin sertlik seviyeleri endekslerin hafta genelinde dar bir bantta işlem görmesine sebep oldu. ABD’de Kaliforniya, Texas’ın ardından bir milyon vaka sayısının görüldüğü ikinci eyalet oldu. Vaka sayılarında görülen artışlara karşın UBS ekonomistlerinin ülke için GSYİH tahminlerini artırması günün olumlu haberlerinden biriydi. Daha önceden ABD’deki vaka sayılarının 2021’in sonunda sıfıra yaklaşacağını tahmin eden kurum, aşı haberlerinin ardından bu tahmini altı aya kadar iyileştirdi. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg şirket çapındaki bir toplantıda, seçimlerin sonucunun artık net olduğunu ve Joe Biden’in ABD’nin bir sonraki başkanı olacağına inandığı belirtti. NBC News, dün gece geç saatlerde yaptığı haberde, Arizona eyaletinin Biden tarafından kazanıldığını ve toplamda 290 seçmen kurulu oyuna sahip olduğunu paylaştı. Güne değer kazanımlarıyla başlayan Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq sırasıyla %1,37, %1,36, %1,02 oranlarında primlerle günü tamamladı. AB bölgesinin beklentiler hafif altında paylaştığı 3.çeyrek GSYİH verisi önemliydi. Avrupa’da DAX ve Euro Stoxx 50 endeksleri günü sırasıyla %0,18 ve %0,11 oranlarında primlerle kapatmayı başarırken, FTSE 100 negatif ayrıştı ve %0,36 oranında değer kaybetti

Dünkü satıcılı seyrin ardından S&P 500 endeksinde yer alan sektörlerin tamamı günü değer kazanımlarıyla sonlandırdı. Enerji hisselerine %3,81 oranında gelen alımlar endeksi yukarı taşırken, gayrimenkul ve sanayi hisselerinde %2 civarında gerçekleşen primler dikkat çekti. ABD’nin önde gelen yemek dağıtım uygulaması DoorDash, halka arz prospektüsünü bugün Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sundu. Şirket, hisselerini New York Borsası’nda “DASH” sembolü altında listeleyecek. GrubHub ve Uber şirketin en büyük rakibi olarak öne çıkıyor. Geçtiğimiz ay halka arz olan Palantir ise açıkladığı 3.çeyrek bilançosu ile piyasa beklentilerin üzerinde bir gelir paylaştı. 3.çeyrekte 15 yeni sözleşme imzalayan şirket, 2020 gelir tahminini de yükseltti. Hisse günü %8,37 oranında artıda tamamladı. Dünkü ABD kapanışının ardından bilanço açıklayan Cisco Systems ve Walt Disney günü sırasıyla %7,06 ve %2,10oranlarında değer kazanımlarıyla sonlandırdı. Cisco, beklentilerin 5 sent üzerinde hisse başı 76 sent kar açıkladı ve gelir tahminlerini de aştı. Şirket ürünlerine olan talep, evden çalışan kişi sayısındaki artıştan güçlenmeye devam ediyor. Walt Disney ise 73 sentlik kayıp beklentisinden daha iyi, hisse başı 20 sent zarar açıkladı ve gelir kalemi de tahminlerin üzerinde geldi. Şirket, Disney+ gibi üyelik rakamlarında da beklentilere aşmayı başardı.

DAX endeksinde yer alan on sektörden beşi günü ekside tamamladı. Finansallara ve altyapı hisselerine %1,5 civarında gelen alımlar endeksi yukarı taşırken, komünikasyon ve takdirsel tüketim hisselerine %0,85 oranında gelen satışlar ise endeksi aşağı çekti. Deutsche Bank, Amerika yatırım bankacılarına evden çalışmaları yönünde duyuruda bulundu. İkinci dalga sebebiyle endişesine belirten banka hisseleri günü %1 oranında artıda tamamlamayı başardı. Yapılan haberlerde Volkswagen’in önümüzdeki beş yıl içinde elektrikli araçların ve diğer yeni teknolojilerin geliştirilmesine yaklaşık $86 milyar yatırım yapmayı planladığı belirtildi. Ancak, hisse gün içindeki kazanımlarını koruyamadı ve seansı %0,19 oranında ekside tamamladı. BMW günü yatay kapatırken, Daimler pozitif ayrışarak günü %0,57 oranında artıda tamamladı.

Manşette %0,2 beklenen ABD Ekim ayı ÜFE verisi, tahminleri aşarak %0,3 artarken çekirdekte ise beklentiye paralel %0,2 artış görüldü. Michigan Üniversitesinin paylaştığı güven endeksi ise 82’lik beklentinin altında 77 olarak açıklandı. AB bölgesinin açıkladığı 3.çeyrekGSYİH verisi beklentilerin 10 baz puan altında %12,6 olarak paylaşıldı.

ABD’de haftaya açıklanacak Kasım ayı Empire imalat endeksi, aylık bazda perakende satışlar, Ekim ayı sanayi üretimi, konut başlangıçları ve konut satışları gibi veriler takip ediliyor olacak. İngiltere’nin haftaya açıklayacağı Ekim ayı ÜFE ve TÜFE verileri ise önem kazanacak.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı