Ekonomi

ABD & Avrupa hisse senedi piyasaları

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Demokratlar ile teşvik görüşmelerini canlandırmaya çalışacağını söylese bile, S&P 500 endeksi büyümeyi daha da desteklemek için hükümet fonlarının serbest bırakılması konusundaki anlaşmazlığın ardından düşüşe geçti. Aynı zamanda artan Covid vakaları piyasada tedirginlik yaratmaya devam etti. Salgın ABD’de yeni önlemleri de beraberinde getirmeye devam ediyor. California’da yeni sokağa çıkma yasağı getirildi ve ABD genelinde Şükran Günü’nde seyahat edilmemesi tavsiye edildi.Pfizer, Covid-19 aşısı için FDA’ın acil durum onayına başvuracağını açıklaması %1.5 civarında değer kazandı. Gilead Sciences, Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19’u tedavisi için Remdesivir ilacını kullanmama tavsiyesinde bulunması sonrası %0.8 civarı düştü.

Endekslere baktığımız zaman Dow Jones ve S&P500 gün boyu hafif değer kaybıyla seyrederken Nasdaq kapanışa doğru eksiye geçtiği görülüyor. S&P500 endeksinde finans ve endüstri en çok değer kaybı yaşayan sektörler olurken değer kazanan sektör olmadı. Aşı haberi ile birlikte hafta başında değerlenen United Airlines, American Airlines ve Carnival kazançlarını geri vererek sırasıyla %2.5, %2 ve %4.5 değer kaybetti. Wells Fargo da %2.6 değer kaybıyla en kötü performans sergileyenler arasında yer aldı. Twitter ise %2.4 oranında değerlenerek dikkat çekti. Dow Jones endeksinde ise enerji pozitif kapanan tek sektör olurken en çok kaybı bilgi teknolojileri ve hammadde sektörleri yaşadı. Endekste en çok değer kazanan hisseler %1’e yakın primlerle Nike ve 3M olurken Boeing %2.9 değer kaybederek, endekste en kötü performansı sergileyen hisse oldu.

Avrupa’da ise dün Lagarde’ın Avrupa Parlamentosu’na yaptığı konuşmada, ekonominin acil desteğe ihtiyaç duyduğunu belirtmesi ve Aralık ayında bir destek paketinin geleceğini vaat etmesi ile endeksler günü hafif değerlenerek sonlandırdı. DAX ve Euro Stoxx 50 endeksi %0.4 civarı değerlenirken FTSE100 endeksi %0.3 civarı değerlendi. FTSE 100 endeksinde en çok değer kazanan sektör sağlık olurken IT %4.7 değer kaybıyla en çok değer kaybeden sektör oldu. Sage Group’un %13.4 oranın değer kaybetmesi sektörün kötü performansının başlıca sebebi oldu. Şirketin değer kaybının sebebi ise, başarısız bir bulut yatırımı sonrasında karının düşmesi olarak gösterildi. Astra Zeneca ise Imfinzi’nin kanser tedavisi için onay alması ile %2.2 oranında değerlenerek dikkat çekti. DAX endeksinde ise sağlık en çok değerlenen sektör olurken gayrimenkul en çok değer kaybeden sektör oldu. Endekste Bayer %3.2 değerlenerek dikkat çekerken Covestro ve Vonovia %0.8 civarı değer kayıpları ile endeksin en çok kaybettiren hisseleri oldular. Avrupa’da dikkat çeken diğer bir hisse ise %1.7 primlenen Nokia oldu.

Haftanın son işlem gününde zayıf olan ekonomi takviminde Japonya TÜFE verisi beklentiye paralel %0.4 düşüş gösterirken Jibun PMI verisi önceki verinin altında 48.3 olarak gerçekleşti. Önümüzdeki hafta Pazartesi günü Avrupa ve ABD’de Kasım ayı öncü Markit PMI verileri takip edilecek.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı