Ekonomi

ABD borsalarında düzeltme

ABD piyasaları dün açılışta rekor kırdıktan sonra günü sert aşağı hareketle kapattı. Borsa İstanbul dün 1.495 seviyesine kadar yükselmiş, Londra borsası ise %3’e yakın değer kazanmıştı. Yılın ilk gününde küresel hisse piyasaları alıcılı seyrederken ABD borsalarında delegelerin seçim sonuçlarının onaylanacağı ve Georgia eyaletinde yapılacak olan Senato seçimlerinin son turu öncesi siyasi ve politik belirsizlikler, piyasalardaki oynaklığın sebebi oldu. Türkiye piyasaları için haftanın ikinci işlem gününde sert bir aşağı yönlü hareket beklenmezken küresel gelişmelerin devamı yakından takip edilecektir. Borsa İstanbul’da satıcılı bir başlangıcın devamında fiyat hareketlerinde dengelenme beklenebilir. Dolar kuru sabah saatlerinde 7,40’ın üzerini gördükten sonra borsa açılışı öncesinde tekrar 7,40’ın altına inmiş durumda. Döviz tarafında da sakin havanın devam etmesi borsaların da dengeli kalmasını ve volatilitenin artmamasını sağlayabilir.

 

Satır Başları:

  • Borsalar 2021’e Alışla Başladı Dünkü seansta BIST100 Endeksi %1,27 artışla 1.495 puanda, BIST30 ise 1.652 puan seviyesinden günü tamamlamıştı. Döviz kurlarında bu sabah hafif yükseliş görülüyor. Dolar 7,41 olurken, Euro 9,10 seviyesine yükseldi. Ons altın ise 1.940 $ seviyesinde güne yatay seyirde başlarken, Brent petrol 50,83 $ seviyesine gerileme kaydetti.
  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), verilerine göre 4 Ocak’ta toplam swap stoğu 44 milyar dolar olarak gerçekleşti.
  • Hazine ve Maliye Bakanlığı, 7 ve 10 yıl vadeli iki tahvil ihalesi düzenleyecek.
  • ABD’de imalat PMI, geçen ay 57,1 seviyesine çıkarak Eylül 2014’ten bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye ulaştı.
  • ABD siyasetinde tüm dikkatler Senato’daki çoğunluğu belirleyecek Georgia seçimlerine çevrildi.3 Kasım 2020’de yapılan başkanlık ve Senato seçimlerinde, hiçbir adayın %50’yi geçememesi nedeniyle ikinci tura kalan Georgia seçimleri, 5 Ocak’ta yapılacak.
  • İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında ulusal karantina ilan edildiğini açıkladı.

 

BİST 100

Dün endeksin 1495 seviyesinden kapandığını izledik. Önceki işlem gününde en yüksek 1.500 ve en düşük 1.479 seviyesini gören BİST100 endeksi günü %1,27 artışla tamamladı. Son işlem gününde BİST100 endeksi günü 30,99 milyar TL hacimle kapattı.

Destek: 1.492

Direnç: 1.500                              

 

Şirket Haberleri:

Desa Deri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (DESA): Verimlilik odaklı çalışma prensiplerimiz doğrultusunda, Konya Kentpark Plaza Alışveriş Merkezi, Bedir Mah. Ataseven Cad.N2 Selçuklu/Konya (1917167171) Adresindeki Desa Deri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Kentpark Plaza Alışveriş Merkezi samsonite Ünvanlı Şubemizin Kapatılmasına karar verilmiştir.

Ereğli Demir Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (EREGL): Şirketimiz Yönetim Kurulu’nun kararı ile;

– Kümaş Manyezit Sanayi A.Ş. (ve iştiraklerinin) paylarının tamamının; imzalanacak Pay Devri Sözleşmesi hükümlerine uygun olarak, nakden ve defaten ödenmek suretiyle Şirketimiz tarafından 340 milyon (üç yüz kırk milyon) Amerikan Doları işletme değeri bedelle satın alınmasına, Şirket hisselerinin devrinin, ilgili yasal onayların alınmasının ardından devir tarihindeki net borç tutarı ve net işletme sermayesi dikkate alınarak hesaplanacak olan hisse bedeli üzerinden gerçekleştirilmesine,

– Payların devralınması işlemleri konusunda, Pay Devri Sözleşmesi imzalanması da dâhil olmak üzere gerekli her türlü iş ve işlemi yapma, sözleşmeler imzalama, resmi makamlara gerekli başvuruları yapma, vekâletnameler verme konusunda Şirket yöneticilerine yetki verilmesine, karar verilmiş olup, konuya ilişkin Şirketimiz ile Yıldız Holding A.Ş. ve Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. arasında Pay Devir Sözleşmesi 4 Ocak 2021 tarihinde imzalanmıştır.

Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. (GOZDE): 09.11.2020 tarihli açıklamamız çerçevesinde; portföy şirketlerimizden Kümaş Manyezit Sanayi A.Ş. sermayesini temsil eden payların satışına ilişkin yapılan görüşmeler neticesinde; Şirketimiz ve Yıldız Holding A.Ş.’nin 04.01.2021 tarihli Yönetim Kurulu kararları ile Kümaş Manyezit Sanayi A.Ş.’nin toplam sermayesinin %100’ünü (Gözde GSYO A.Ş. – %51’ini, Yıldız Holding A.Ş. – %49’unu) temsil eden paylarının, 340 milyon Amerikan doları işletme değeri üzerinden Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (Alıcı)’ya satışına karar verilmiş olup, bu kapsamda Şirketimiz ve Yıldız Holding A.Ş. ile Alıcı arasında Hisse Alım Satım Sözleşmesi imzalanmıştır. Şirket hisselerinin devri, ilgili yasal onayların alınmasının ardından devir tarihindeki net borç tutarı ve net işletme sermayesi dikkate alınarak hesaplanacak olan hisse bedeli üzerinden gerçekleşecektir.

Link Bilgisayar Sistemleri Yazılımı ve Donanımı Sanayi ve Ticaret A.Ş. (LINK): Şirketimiz 5746 sayılı Kanun kapsamında Ar-Ge Merkezi belgesine sahip olduğundan anılan Kanunun Uygulama ve Denetim Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde denetimlere tabi olmaktadır. Bu kapsamda, bugün Şirketimize ulaşan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürlüğünün 29.12.2020 tarihli yazısından, 2019 yılı faaliyetine ilişkin Şirketimiz nezdinde yapılan denetimler kapsamında Değerlendirme ve Denetim Komisyonu tarafından 5746 sayılı Kanun kapsamında sağladığımız teşvik ve muafiyetlerin 18.12.2020 tarihinden itibaren 3 ay süre ile durdurulmasına karar alındığı öğrenilmiştir. Verilen süre içinde eksikliklerin giderilmesi ve Değerlendirme ve Denetim Komisyonunun olumlu karar vermesi durumunda, üç aylık sürenin sonundan itibaren Şirketimizin söz konusu destek ve teşviklerden yararlanmaya devam etmesi mümkündür. Anılan yazı kapsamında Şirketimiz nezdindeki inceleme ve değerlendirme çalışmaları devam etmekte olup, gelişmeler hakkında kamuoyuna ayrıca bilgi verilecektir.

Verusa Holding A.Ş. (VERUS): Şirketimizin %100 oranında bağlı ortaklığı Standard Boksit İşletmeleri A.Ş.’nin sahip olduğu maden ruhsat sahalarından Adana Tufanbeyli Boksit madeni sahasına ilişkin olarak T.C. Adana Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından ” İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı (GSM)” düzenlenerek bugün itibariyle şirkete teslim edilmiştir.

Berkosan Yalıtım ve Tecrit Maddeleri Üretim ve Ticaret A.Ş. (BRKSN): Şirket’imizin hakim ortakları, paylarının bir kısmının ya da tamamının satışı ile ilgili uluslararası stratejik ve finansal olanakların değerlendirilmesi amacıyla bir danışmanlık firmasıyla danışmanlık ve aracılık sözleşmesi imzalamıştır. Konuyla ilgili gelişmeler tüm yasal mevzuat hükümlerine uygun olarak yatırımcılarımız ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.

 

USDTRY

Güne 7,4221 seviyesinden başlayan USD/TRY kuru şu saatlerde 7,4191 seviyelerinde fiyatlanıyor. Kurun güne satıcılı başladığını izliyoruz. Kur için ilk destek 7,4100 seviyesi olarak takip edilebilir.

Destek: 7,4100 – 7,4000

Direnç: 7,4300 – 7,4400

EURTRY

Güne 9,0930 seviyesinden başlayan EUR/TRY kuru şu saatlerde 9,1078 seviyelerinde fiyatlanıyor. Kurun güne alıcılı başladığını izliyoruz. Kur için ilk direnç 9,1300 seviyesi olarak takip edilebilir.

Destek: 9,0900 – 9,0600

Direnç: 9,1300 – 9,1400

EURUSD

Güne 1,2249 seviyesinden başlayan EUR/USD paritesi şu saatlerde 1,2268 seviyelerinde fiyatlanıyor. Paritenin güne alıcılı başladığını izliyoruz. Kur için ilk direnç 1,2300 seviyesi olarak takip edilebilir.

Destek: 1,2200 – 1,2200

Direnç: 1,2300 – 1,2300

XAUUSD

Güne 1.944 seviyesinden başlayan değerli metal şu saatlerde seviyelerinde fiyatlanıyor. Ons Altının güne satıcılı başladığını izliyoruz. Endeks için ilk destek 1.933 seviyesi olarak takip edilebilir.

 

Destek: 1.933 – 1.928

Direnç: 1.944 – 1.951

BRENT

Güne 50,70 seviyesinden başlayan Brent petrol şu saatlerde 50,76 seviyelerinde fiyatlanıyor. Emtianın güne satıcılı başladığını izliyoruz.

Kaynak İnvestaz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı