Gündem

Amsterdam’da büyük yolcu gemilerine yasak!

İSTANBUL (İGFA) – Ziyaretçi sayısını ve çevre kirliliğini azaltmayı amaçlayan Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da belediye, büyük yolcu gemilerinin kent merkezine demirlemesini yasakladı.

Siyasetçiler, büyük gemilerin kentin sürdürülebilirlik amaçlarına uygun olmadığını belirtti.

Karar, Amsterdam’da ana tren garı yakınlarında, IJ nehri kenarındaki yolcu gemisi terminalinin kapanması anlamına gelirken, başkentte kitlesel turizmi önlemek için alınan son önlemlerden biri oldu.

BBC News’in aktardığı habere göre, kendi popülaritesinin kurbanı olan Amsterdam, yıllık 20 milyon turisti ağırlamaya başlamıştı.

Kenti sosyal demokratlar ve çevrecilerle birlikte yöneten merkez sağ D66 Partisi ise yaptığı yazılı açıklamada “Kirliliğe yol açan büyük yolcu gemileri, şehrimizin sürdürülebilirlik amaçlarıyla uyumlu değil” ifadelerini kullanırken, yolcu gemilerinin kentin tarihi güney kesimi ile Kuzey kısmı arasında yapılması planlanan yeni köprüyle de uyumlu olmadığı vurguladığı kaydedildi.

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu