Sağlık

Aşırı Greyfurt Tüketimi Ölüme Neden Oluyor

Son zamanlarda koronavirüsün etki alanını genişletmesiyle beraber insanlarda doğal olarak vitaminlere yönelmeye başladı. Bu kapsamda çok sık satılan ürünlerin başında gelen greyfurt, doğru tüketilmediği zaman ölümcül sonuçlara yol açabiliyor. Çok fazla greyfurt tüketiminin özellikle ilaç kullanan kişilerde ölüme yol açabileceği ifade edildi.

Prof. Dr. Coşkun Usta konu hakkında yaptığı açıklamada, çok fazla greyfurt tüketiminin özellikle ilaç kullanan insanlarda tehlikeli sonuçlar doğurabileceğinin altını çizdi. İlaç kullandıktan sonra aşırı greyfurt tüketiminin ölüme neden olabileceğini ifade eden Usta, greyfurtların çok sık tüketilmemesi gerektiğini açıkladı. İnsan sağlığı ve c vitamini için önemli bir meyve olan greyfurtun doğru tüketilmesinin çok önemli olduğu da vurgulandı.

“2 GÜN ÜST ÜSTE TÜKETMEK BİLE TEHLİKELİ”

Çok sık greyfurt tüketenlerin ilaç kullanan kişilerde yan etkilere sebep olduğunu ifade eden Prof. Dr. Coşkun Usta, bu meyvenin 2-3 gün üst üste tüketilmesinin dahi tehlikeli olduğunu savundu. 2-3 gün üst üste greyfurt tüketilmesi ile karaciğerin fonksiyonlarına ciddi zarar verebileceğini dile getirdi.

Greyfurt tüketimi ile ilgili önemli noktalara değinen Usta, “Koronavirüse karşı son günlerde greyfurtun bir adım önde olduğunu görüyoruz. Evet greyfurt c vitamini bakımından oldukça faydalı. Ancak bu meyvenin çok sık tüketilmesi özellikle ilaç kullanan kişilerde büyük tehlikelere yol açabiliyor. Karaciğer fonksiyonlarının iflası sonucu kişiler ölümle karşı karşıya gelebiliyor.” açıklamasında bulundu.

Etiketler

Kadir Büyükhız

1993 Kırşehir doğumlu. Sakarya Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... 4 yıldır editörlük olarak görev almaktadır. Ekibimize yeni katılan Kadir, ayrıca bağlı olduğu sanat okulunda da aktif bir şekilde tiyatro oyunculuğu yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı