Gündem

Aydın’dan lezzetli ve iyi kebabın sırrı

Adana’nın en ünlü kebap restoranlarından sayılan ve ünlülerin uğrak yeri olan ve ustasının ismi ile anılan Kaburgacı Yaşar’ın sahibi olan Yaşar Aydın’ın oğlu Uğur Aydın, lezzetli ve iyi bir kebabın nasıl yapılması gerektiğinden bahsetti, “Kebap denilince akla ilk gelen isim oluyoruz. Bu son derece değerli ve güzel bir şey. Ancak bunun oluşması için yıllar gerekti ve her bir kebap için gereken özeni gösterdik.

Yapmış olduğumuz kebap çeşitleri ile pek çok kişiyi ve ünlü isimleri ağırladık ve her zaman başka bir deneyim yaşattık, günümüzde özellikle Adana dışındaki illerde Adana kebabı diye yapılan yemeklerin tam olarak kebap olmadığını söyleyebilirim. Uğur Aydın sözlerine şöyle devam etti; Adana kebabını diğer kebaplardan ayrılmasını sağlayan en önemli özelliğin kullanılan ettir, “ En başta etin, kebap yapmaya uygun olması gerekir. Et, mutlaka doğal ortamında ve yaylalarda yetişmiş olan erkek koyunlardan elde edilmelidir. Her hayvanın etinden, özellikle dana etinden yapılan kebaplar Adana kebabı değildir.

Adana kebabının et dışında diğer özelliklerinden de bahseden Uğur Aydın, “Ustalık da iyi bir kebap ortaya çıkarmak için büyük önem taşıyor. Karışım için doğru malzemeler kullanılmalı, kuyruk yağı bulunmalı, baharat karışımları özenle seçilmelidir,” ifadelerini kullandı. Aydın, babasının mesleğini sürdürmekten mutluluk duyduğunu da belirterek, “Yaptığım işi gerçekten çok seviyorum, böyle bir iş yapmak her zaman bana mutluluk veriyor” diyerek sözlerini noktaladı.

Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu