Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıntılı Ultrason Çekimi

Ayrıntılı Ultrason Çekimi

Ayrıntılı ultrason genellikle anne karnındaki bebeğin gelişiminin nasıl olduğu ile ilgili bilgilenmek amaçlı yapılan çekimlerdir. Gebelik dönemlerinden olan 19. Hafta ile 23. Hafta arası çekilen ayrıntılı ultrason bebek ve bebeğin organlarıyla ilgili tüm detayların gözükmesini hedefler. Bu haftalarda çekilmesinin sebebi bebeğin tam gelişme gösterdiği ve sıvının fazla olmasından dolayı normal ultrasonlarda görüntüleme sağlanamadığından dolayıdır. Herhangi bir kusur görüntülendiğinde uzman hekim gebeyi bilgilendirip bebeğe müdahale edebilecek zaman dilimine sahip olacaktır. Normal gebelik takibinde çekilen ultrasondan hiçbir farkı olmayıp sadece görüntü kalitesi itibariyle daha detaylı inceleme imkanı sağlar.

Mamografi Nedir?

Kadın meme dokusunun ayrıntılı incelenmesi için geliştirilmiş ola radyolojik tanı sistemine mamografi denmektedir. 40 yaş üzeri olan her kadının mutlaka yılda bir kez yaptırması gereken radyolojik bir tetkik olarak önem taşımaktadır. Erken tanı açısından önem taşıyan mamografi röntgen çekimi şeklinde yapılmakta olup elde edilen görüntüde anormallik olması halinde erken tedavi açısından önemli bir yere sahiptir. Aslında halk arasında mamografi bir tür meme röntgeni olarak tanınır. Mamografi için kişiler ellerine memelerine dokunduklarında bir kitle gelmesi halinde ya da kızarıklık, şişlik gibi durumlar halinde başvururlar. Özellikle meme kanseri riskine karşın erken tanı ve tedavi için mutlaka sağlıklı olan kişilerinde yılda bir kere mamografi çektirmeleri gereklidir.

Mamografi Fiyatları

Mamografi çekilmesi her kadın için önemli bir yere sahiptir ve erken tanı için mutlaka yılda bir kez görüntüleme yapılmalıdır. Mamografi çekimleri için her hastane farklı mamografi fiyatları uygulaması yapmaktadır. Bunun nedenleri arasında cihazın kalitesi, ne tür bir çekim olacağı, mamografi çekimi için doktor tarafından istenen az ya da çok çekimler sayılabilir. Bu etkenler fiyatların değişiklik göstermesinde etkilidir. Teknolojinin gelişmesiyle kaliteli cihazların artması birbirini takip etmektedir. Mamografi fiyatları üzerinde kaliteli cihaz kullanımı da görüntülemeyi etkilediği gibi fiyatları da etkileyecektir.

Tomografi Neden Çekilir?

Tomografi özel röntgen ışınları kullanılarak vücut içerisinde oluşan rahatsızlıkların ayrıntılı bir şekilde görüntülenmesi demektir. Radyoloji doktorunun çektiği tomografi sayesinde kişinin hastalıklarına erken tanı ve teşhis konulabilir. Kemik tümörleri teşhisinde, iç kanamalarda, kanser evrelerinin belirlenmesi ve daha birçok rahatsızlık için erken tanı nedeniyle büyük önem taşır. İlaçlı ve bilgisayarlı tomografi olarak 2 çeşide ayrılır.

Tomografi Fiyatları

Tomografi fiyatları genellikle özel hastanelerde muayene ücretine dahil edilerek gösterilir. Muayene olan kişiden doktorun isteyeceği tomografi diğer tahlillerden ayrı tutulur ve ücretleri çekilecek tomografiye göre değişiklik gösterir. Tomografi fiyatları üzerinde tomografinin nasıl çekileceği de etkili olmaktadır. İlaçlı ve bilgisayarlı olarak hangisinin istendiğine bağlı fiyatlarda değişecektir.

Ayrıntılı Ultrason Çekimi

Detaylı ya da diğer adıyla ayrıntılı ultrason gebeliğin 19 ve 23. Haftasına çekilen ultrasonlardır. Bebeklerin anne karnındaki gelişimi ve sağlıkları hakkında detaylı bilgi almak için çekilen ayrıntılı ultrasonlar perinatologlar tarafından çekilir. Hazırlanan ayrıntılı raporlar uzman hekime gösterilerek müdahale edilmesi gereken durum olup olmadığına karar verilir. Erken tanı ve tedavi için önemli bir yere sahip olan ayrıntılı ultrason anne adayları açısından da bebeğini gördükleri için önem taşır.

Ultrason fiyatları

Ayrıntılı ultrasonlarda her hastanede uygulanan ultrason fiyatları farklılık göstermekte ve yüksek maliyetler hastalar görüntüleme sisteminden faydalanmaktadır. Özel hastanelerde ultrason fiyatları 400 ve 650 arasındayken devlet hastanelerinde maliyetli olmasından dolayı pek kullanım sağlanmaz. Her hastane her görüntüleme sistemi için farklı ultrason fiyatları uygularken muayene sonrası fiyatlar hakkında bilgi alarak karar vermek en sağlıklı yoldur.

 

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı