Ekonomi

BİST100 endeksi

Coronavirüs pandemisinde vaka sayılarının azalmaya başlaması ve aşılama çalışmalarının hızla devam etmesi piyasaları pozitif etkilese de, küresel piyasalarda e konomik toparlanma beklentileri ve ABD mali teşvik paketinin enflasyon yaratması ihtimali ABD tahvil faizlerini hızla yükselterek piyasalarda risk iştahını düşürdü. Ayrıca yurt içinde siyasi arenadaki gerginlik BİST100 endeksini negatif etkiledi.

BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününe ABD vadelileri ve Asya Piyasalarına paralel olarak %0,50 oranında yükselişle 1.550 seviyesinden başlangıç yaptı. Açılışın ardından gelen satışlarla endeks 1.533 seviyesine kadar geriledi. Bu seviyenin ardından gelen tepki alımları ve kurun 7,05 seviyelerinden 6,98 seviyelere gerilemesiyle BİST100 endeksi pozitife dönse de, gün sonuna doğru gelen sert satışlarla endeks günü %0,14 oranında azalışla 1.540 seviyesinden tamamladı. Finansal kiralama faktoring sektörü payları %3,38 oranında değer kazanırken, madencilik sektörü payları %2,22 oranında değer kaybetti. BİST100 endeksinde takip edilecek direnç seviyeleri 1.552 – 1.564 – 1.576 olacakken, 1.529 – 1.517 – 1.505 destek seviyeleri olacak.

Dolar / TL tarafında ise TCMB’nin sıkı politika duruşunu uzun süre devam ettireceği söyleminin desteğiyle Kasım’dan beri %20’nin üzerinde değer kazanan Türk Lirasında, Salı günü uzun bir aradan değer kaybı yaşandı. Piyasalarda ABD faizleri kaynaklı dolara yönelim ve yurtiçinde siyasi arenadaki gerginlik sonrasında Dolar / TL 7,05 seviyesine kadar yükseldi. 2020 Kasım ayında Dolar/TL grafiğinde 8,50 seviyesinin üstü görülmesinin ardından bu seviyenin üzerinde kalınamamasıyla birlikte başlayan düşüşte 200 g Hareketli Ortalamanın geçtiği 7,30 desteğinin kırılmasıyla birlikte düşüş eğilimi hızlanırken 6,85 seviyesinin kuvvetli destek oluşturduğunu söyleyebiliriz. Bugün gerçekleşecek TCMB faiz kararı sonrasında karar ve karara ilişkin açıklamalar ile kurdaki gelişmeler takip edilecek.

İtalya’nın yeni hükümet programını bu sabah parlamentoya sunan Başbakan Mario Draghi, uluslararası ilişkiler alanında izleyecekleri politikalar arasında “Türkiye ile Avrupa Birliği arasında daha adil bir diyaloğun” tesisi için çaba gösterilmesini de saydı.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı