Ekonomi

BİST100 endeksi

ABD 10 yıllık faizlerinin %1,62 seviyelerine kadar yükselmesi, piyasaları ve gelişmekte olan ülkelerin para birimlerindeki seyrin öncüsü olmaya devam ediyor. ABD faizlerinin yükselmesi, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine baskı oluştururken, BİST100 endeksi haftanın ilk işlem gününe küresel piyasalara paralel olarak yatay seviyeden başlangıç yaptı. Günün ilk yarısında yükseliş eğiliminde hareket eden BİST100 endeksi, günü hafif satıcılı %0,12 oranında düşüşle 1.555 seviyesinden tamamladı. Bilişim sektörü payları %3,60 oranında değer kazanırken, turizm sektörü payları %2,06 oranında değer kaybetti. BİST100 endeksinde takip edilecek direnç seviyeleri 1.563 – 1.571 – 1.576 olacakken, destek seviyeleri 1.550 – 1.545 – 1.537 olacak.

ABD başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde coronavirüs pandemisi ile tarihi düşük seviyelere gerileyen tahvil getirilerinin yeniden yükselişe geçmesi ve dolar endeksinin yükselmesi, Türk Lirasının da aralarında yer aldığı gelişmekte olan para birimlerini baskılamaya devam ediyor. Kur tarafında Fed Faiz kararı ve TCMB faiz kararı beklenerek, kurun yön arayışının bulunmasını, TCMB’den ise 50 baz puan faiz artırımı bekliyoruz.

Fitch, Türk Bankaları Veri İzleme Raporu – 4. Çeyrek 2020 sonuçlarını açıkladı. Raporda, “Türkiye’nin daha tutarlı ve ortodoks politikaya dönmesi Türk bankalarının 2021’de dış fonlama piyasalarına erişimine destek verdi” denildi.

Bu hafta piyasalarda gözler, Merkez Bankaları’nın toplantılarında olacak. Çarşamba günü ABD ve Brezilya, Perşembe günü ise Türkiye ve İngiltere Merkez Bankaları’nın faiz karaları açıklanacak

Kaynak İnfo Yatirim
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı