Ekonomi

BİST100 endeksi

Hafta sonu Merkez Bankası Başkanlığına Naci Ağbal’ın atanmasının ardından, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın görevi bırakması sonrasında siyasi tarafta hareketlilik artarken Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine ise 2013 – 2015 yıllarında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme, 2016 – 2018 Kalkınma Bakanlığı yapmış aynı zamanda Başbakan Yardımcılığı görevini yürütmüş olan Lütfi Elvan atandı. Mevcut haber akışlarının ekonomi politikalarında değişim olacağına yönelik beklenti yaratması Türk Lirasının değer kazanmasını sağladı. Ayrıca bazı Bakanlıkların ayrılması ve Kabine’nin değişmesi de gündemde yer alıyor.

ABD tarafında ise her ne kadar 20 Ocak’a kadar Başkanlığı yürütecek olan Donald Trump kabul etmese de seçim belirsizliği sona erdi. Demokrat aday Joe Biden ABD’nin 46. Başkanı olurken, Covid – 19 aşısıyla ilgili gelen olumlu haber akışları ABD piyasalarına pozitif olarak yansıdı.

Azerbaycan – Ermenistan gerginliğinde ise Dağlık Karabağ’da savaşı sona erdirecek anlaşma imzalandı. Rusya Devlet Başkanı Putin Azerbaycan ile Ermenistan arasında ateşkes başladığını duyurdu. Ermenistan Başbakanı Paşinyan , yaptığı açıklamada bunun kendisi ve Ermenistan halkı için ‘son derece acı verici’ olduğunu ancak söz konusu kararın verilmesi gerektiğini belirtti.

Geçtiğimiz işlem gününde ise kurdaki geri çekilmenin ardından yaşanan ani yükseliş ve ABD vadelilerinin negatifliği ile BİST100 endeksi %0,70 oranında azalışla 1.222 seviyesinden başladı. Açılışın ardından Ağustos ayı İşsizlik Oranı açıklandı. Türkiye’de işsizlik oranı, Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre 0,8 puan azalarak %13,2 oldu. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 456.000 kişi azalarak 4,2 milyon kişiye geriledi. Endekste yükseliş hız kesse de öğleden sonra küresel piyasalarla paralel olarak pozitife döndü. Volatilitenin yüksek olduğu haftanın ikinci işlem gününü BİST100 endeksi %0,93 oranında yükselişle 1.243 seviyesinden tamamladı. Ulaştırma sektörü payları %6,93 oranında değer kazanırken, iletişim sektörü payları %5,17 oranında değer kaybetti.

Dolar / TL tarafında ise Pazartesi günü yaşanan 8,00 seviyelerine doğru gerçekleşen sert geri çekilme geçtiğimiz işlem gününde yerini yükselişe bıraktı. 8,38 seviyesine kadar yükselen kur, seans içerisinde geri çekildi ve 8,15 – 8,18 aralığında dengelendi. 8,25 – 8,30 direnç seviyeleri, aşağı yönde ise 8,10 – 8,00 seviyesi destek olarak takip edilecek.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı