Gündem

BİST100 endeksi

Bu hafta yurtiçi piyasalara karışık ve kararsız bir tablonun hakim olduğu görülürken yurtdışı piyasalarla korelasyonun bir türlü tutturulamadığı dikkat çekiyor. Bu hafta ABD’den gelen enflasyon verisi piyasaları hareketlendirdi. TÜFE, Mayıs’ta %5’e yükselmesinin ardından Haziran’da %5,4 oldu. Piyasa beklentilerinin çok üzerinde gelen verideki artışta yaz sezonunun etkisi yüksekti. Seyahat, turizm ve konaklama payının yüksek olduğu sepette otomobil satışları da etkili oldu. Piyasa beklentilerinden yüksek gelen enflasyon verisinin ardından dolar ve altın başta olmak üzere fiyatlarda hareketlilik artarken.

ABD Dolar Endeksi yükselişe geçti, diğer taraftan St. Louis Fed Başkanı James Bullard, ekonomik toparlanma ve salgının kontrol altına alınmasıyla beraber acil durum önlemlerinin geri çekilmesi için doğru zamanın geldiğini söyledi. ABD Hazine tahvil faizlerindeki artışın ekonomik büyüme için olumlu olduğunu belirten Bullard, 2022’nin sonlarına doğru faiz artışı beklemediğini yineledi.

Yurtiçi piyasalara baktığımızda ise uzun Kurban Bayramı öncesinde TCMB Para Politikası Kurulu Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Kurul, piyasa beklentilerine paralel %19 olan faiz oranını sabit tuttu. Karar metninde ’’yaz aylarında enflasyonda görülebilecek oynaklıklar ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam ediyor’’ diyen Merkez Bankası, para politikasındaki mevcut sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceğini yineledi. Haziran ayı ortasından bu yana ilk defa 8,60 seviyesi altına gerileyerek Salı günü 8,58 seviyesini test eden Dolar/TL, karar sonrası 8,60 seviyelerinde dengelendi.

BİST100 tarafında endeks bu hafta 200 g HO’nun geçtiği 1.370 puanın altına sarkmasının ardından 1.341 puanı görürken gelen tepki alımlarıyla 1.370 puana tekrar yaklaşmayı başardı. Endekste 1.360 – 1.350 seviyesinin destek seviyesi olmasını beklerken yukarıda ise 1.380 ve 1.400 seviyelerinin direnç oluşturmasını bekleyebiliriz.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı