Gündem

BİST100 endeksi

Piyasalar haftanın son işlem gününe başlarken  bugün Jackson Hole Ekonomi Politikaları Sempozyumu’da konuşacak FED Başkanı Powell’ın sunumu takip edilecek. ABD, yılın 2. çeyreğinde %6,6 büyüdü. Yılın ilk çeyreğinde %6,3 büyüyen ekonomi, 2. çeyrekte de beklentilere yakın büyüme gösterdi. 2020’nin 2. çeyreğinde karantina döneminde tüm ekonomilerde rekor daralmalar yaşandı. ABD, salgından en çok etkilenen ülkelerden oldu ve bu dönemde %31,4 oranında daralmıştı. Dün açıklanan ve FED’in para politikasında öncelikli olarak dikkate aldığı istihdam verisinin öncü datası olan haftalık işsizlik maaşı başvuruları son haftada 4 bin kişi artarak 349 binden 353 bine yükseldi. Önceki hafta pandemi sürecinin en düşük seviyesine gerileyen başvurularda artan vaka sayısı ve yeni varyantlar nedeniyle son haftada yükselme oldu. FED Başkanı Powell sunumunda FED’in para politikasında normalleşme ve tapering (tahvil alım azaltımı) konusunda sabırlı olunması gerektiği mesajını vermesi öne çıkıyor.

Yurtiçi piyasalara baktığımızda ise dün 13-20 Ağustos haftasında yurt dışı yerleşik yatırımcılar piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış verilerle 20 Ağustos haftasında 207,1 milyon dolar değerinde hisse senedi alımı yaptı. 207 milyon dolarlık yabancı ilgisi hisse senetleri piyasasında 8 Ocak haftasından bu yana en yüksek tutarlı yabancı hisse senedi alımı olarak kayıtlara geçti. BİST100 endeksinde geçtiğimiz hafta 1.430 puan desteğinin görülmesinin ardından başlayan yükseliş, Bu hafta 1.472 seviyelerine kadar devam etti, bu seviyeden başlayan kar realizasyonlarında endekste 1.440 ve 1.430 seviyelerinin kuvvetli destek oluşturmasını beklerken, yukarı yönlü hareketlerde ise 1.470 puanın üzerindeki kapanışları 1.550 hedef seviyesine yönelik hamle olarak değerlendireceğiz. Dolar/TL tarafına baktığımızda ise güne düşüşle başlamasının ardından 8,35 seviyesine kadar geri çekilmesin ardından öğleden sonra 8,39 seviyesinden işlemlerin gerçekleştiği dikkat çekti.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı