Ekonomi

BİST100 endeksi

Küresel piyasalarda coronavirüsün yayılmasına karşı alınan yeni kısıtlama önlemleri aşı gelişmelerinde kaydedilen hızlı ilerlemeleri gölgelerken, dolar endeksi önemli paralar karşısında iki yılın en düşük seviyesinde tutundu.

Haftanın dördüncü işlem gününde küresel piyasalarda karışık bir seyir izlenirken, artan Covid – 19 vaka sayıları nedeniyle küresel ekonomideki toparlanmaya ilişkin endişeler dünya borsalarında satıcılı bir seyir izlenmesine neden olurken yurt içi piyasaların pozitif ayrıştığı görüldü.

Dün Merkez Bankası Naci Ağbal başkanlığındaki ilk toplantıda, politika faizini piyasa beklentilerine paralel 475 baz puan artışla %15’e yükseltti. Fonlama kompozisyonunda sadeleşmeye giden Merkez Bankası, artık haftalık reponun ana politika aracı olacağını duyurdu. PPK toplantısı sonrası paylaşılan duyuruda; küresel ekonominin üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma gösterdiği, ancak, son dönemde artış gösteren Covid – 19 vakaları nedeniyle önümüzdeki dönemde küresel ekonomiye ilişkin belirsizliklerin yükseldiği ifade edildi. Duyuruda, düşük enflasyon ortamının kalıcı olarak tesisinin, ülke risk primlerinin düşmesi, dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla, makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceğinin değerlendirildiği belirtildi. Merkez Bankasının, fiyat istikrarını sağlama ve sürdürme temel amacına enflasyon hedeflemesi rejiminin gerektirdiği şeffaflık, öngörülebilirlik ve hesap verebilirlik ilkelerini uygulayarak ulaşacağı vurgulanan duyuruda, Bu ilkeler ışığında, Merkez Bankası fonlaması temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılacak ve bu faiz oranı parasal duruş için tek gösterge niteliğinde olacaktır. ifadelerine yer verildi. PPK öncesi gün içi en düşük 7,63 seviyesini gören Dolar/TL kurunda fiyat ilk tepki olarak 7,51 seviyesine geriledi. Türkiye’nin risk priminin göstergesi olan CDS ise 380 baz puana kadar geriledi. BİST100 endeksi tarafında ise günün ilk yarısında yukarı yönlü bir seyir izlenirken öğleden sonra ise alımların hızlanmasıyla birlikte endeks 1.300 puanı aşarak rekor bir kapanış yaptı. Endekste kısa vadede 1.300-1.292 seviyesinin destek olması beklenirken, yukarı yönde 1.330 – 1.340 seviyelerinin direnç oluşturmasını bekliyoruz.

 

Kaynak İnfo Yatırırm
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı