Ekonomi

BİST100 endeksi

Coronavirüs aşısı için Johnson & Johnson’ın ve deneklerden birinde meydana gelen açıklanamayan bir hastalık sebebiyle aşı çalışmalarına ara vermesi deneğin vefat etmesinin ardından ABD’de antikor çalışmaları yapan ilaç firması Eli Lilly’in deneylerini durdurması, risk iştahında azalma meydana geldi. Pandemi kaynaklı salgın kaynaklı endişeler baskı yaratarak temel risk unsuru olmaya devam ederken ABD’deki teşvik paketi görüşmelerindeki belirsizlik de sürüyor.

BİST100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününe %0,20 oranında artışla 1,177 seviyesinden başladı. Açılışın ardından küresel piyasaların aksine pozitif eğilimde hareket eden endeks Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarıyla daha da yükseldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, son günlerde haberlerde yer alan yeni doğal gaz rezervleri hakkında  “Cumartesi günü Fatih sondaj gemimize giderek hem çalışmaları bizzat yerinde görecek hem de yeni rezerv miktarını açıklayacağız” açıklamasını yaptı. Erdoğan ayrıca Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmaya da değinerek ‘’Ermenistan’ın Azerbaycan’a olan saldırgan tutumunda Azeri kardeşlerimize, her türlü desteği vereceğiz.’’ dedi.

Endeks yatay başladığı işlem gününü haber akışlarıyla birlikte %1,24 oranında yükselişle 1.189 seviyesinden tamamladı. Elektrik sektörü payları %3,98 oranında değer kazanırken, turizm sektörü payları %2,86 oranında değer kaybetti.

Dolar / TL tarafında ise pozitif eğilim içerisinde yükselişin devam ettiği görülürken, kur dün 7,95’li seviyelere yükseldi. 7,98 ve 8,02 seviyeleri direnç seviyeleri olarak izlenecekken, destek seviyleri ise 7,90 – 7,86 – 7,84 seviyeleri takip edilecek. Ayrıca Commerzbank’dan TCMB’nin döviz rezervlerinde düşüş ve artan coronavirüs vakalarının sermaye girişlerinde bir toparlanma umutlarını azaltmasına bağlı olarak Türk Lirası’nın daha da zayıflayabileceğini açıkladığını da belirtelim.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı