Ekonomi

Brexit & GBP – Zayıf Amerikan doları teması, aklıselim ve çift yönlü riskler

Takip edilen son haber akışının ardından Brexit konusunda risklerin netlikten uzaklaştığını düşünüyoruz.

Bu noktada bir süredir takındığımız tavrımızı hatırlatmak isteriz: Eylül ayından bu yana sürecin ağırlıklı olumlu bir sonuçlanmaya evrileceğini düşündüğümüzü ve GBP pozitif eğilimin bizler açısından sürpriz olmayacağını sıklıkla dile getirmiştik. Kasım ayında takip edilen ABD seçimleri, global Amerikan doları zayıflaması ve artan risk iştahı gibi 3 temel başlığın merkezde olması ve süreç içerisindeki her negatif haber akışının bir şekilde “olumlu resim ile sonuçlanacağı” beklentisi şu ana dek bizim durduğumuz pozisyonu destekledi. Ancak…

Özellikle geçtiğimiz hafta takip edilen haber akışı gösterdi ki tarafların problemli 3 konu başlığı üzerinde anlaşmaları ya hiç mümkün olmayacak ya da karşılıklı ciddi tavizlerin verilmesi ile sonuçlanacak. Birleşik Krallık cephesinde Başbakan Johnson ve ekibinin sert duruşuna karşı AB içerisinde benzer eğilim Fransa ile karşılanmakta. Eşitlik, düzen ve balıkçılık konuları gerek müzakerecilerin gerekse liderler arasında yapılan görüşmelerin ana gündem maddeleri konumunda. Bu hafta 10-11 Aralık tarihlerinde AB liderler zirvesi gerçekleştirilecek. Kritik zirvenin kendi gündem maddeleri bir hayli yoğun olmasına rağmen kırılım anlarından birisi de kuşkusuz Brexit eksenli olacak. Şayet 31 Aralık tarihine dek net bir çözüm olmaz ise yeni yılda İngiltere-AB ticari ilişkilerinde DTÖ kuralları geçerlilik kazanacak. Christmas dönemi, tatil eğilimi ve mevcut pandemi süreci gözetildiğinde sürecin zirve sonrasında çözümlenme ihtimali zayıf duruyor. Öte yandan konuştuğumuz durum politikadan ibaret ve İngiliz siyasetçilerin olduğu her noktada son dakika dönüşleri sürpriz olarak karşılanmamalı. Bu nedenle “her ne kadar anlaşma sağlanması ihtimalini bir adım ileride görsek de” riskleri çift yönlü değerlendirmek daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır.

Mevcut durumda hikayenin gidişatı hakkında kırılımın nasıl olacağına dair fikir yürütmek kolay değil. Riskleri çift yönlü değerlendirmemiz bir yana aklıselimin hakim geldiği durumda 2020 tamamlanmadan anlaşma ihtimali henüz masadan kalkmış değil. Üstelik AB liderler zirvesi sonrasında sadece bu başlık merkezli ayrı bir toplantı yapılmayacağının da garantisi bulunmuyor.

Pozisyon ayarlamaları için değerlendirdiğimiz senaryolara değinecek olursak:

1. Olumlu senaryo: Kuşkusuz anlaşmanın sağlandığı ve DTÖ kurallarının geçerli olmadığı bir 2021 başlangıcı yapılmasından bahsediyoruz. Bu durumda GBPUSD paritesinde 1.35-1.3520 aralığındaki haftalık direncin aşılmasını ve hareketliliğin 1.38 bölgesine doğru devam etmesini bekleriz. Ana destekler argümanımız ise CFTC pozisyonlanmalarındaki zayıflığın spot işlemlerdeki yükselişe rağmen zemin tutması olur. Anımsatmak gerekirse, spekülatörlerin net GBP pozisyonları Eylül ayı zirvesinden oldukça uzak. 1 Aralık haftası verilerine göre net kontrat sayısı -7889 ve 8 Eylül haftasındaki +12730 düzeyinden bu yana 20629 kontrat kapatıldı. Özetle, yeni girişler açısından alan söz konusu.

2. Olumsuz senaryo: Anlaşmadan uzak duruşun sürdüğü ve 2021 yılı başlangıcının daha sorunlu bir resim oluşumuna işaret ettiği pozisyonu konuşuyoruz. Bir önceki maddede bahsettiğimiz zayıf pozisyonlanmanın bu kez pozitif yansımaları olumsuz senaryoda yürürlüğe girebilir. Bu nedenle gerek opsiyon piyasasındaki ciddi zayıf yaklaşım –hedge mekanizması da olabilir, genel eğilimi de temsil edebilirgerekse düşük yatırımcı pozisyonlanması GBPUSD paritesinin ilk etapta 1.29-1.30 etrafında dengelenmesine imkan tanıyacağı düşüncesini uzak görmüyoruz.

Net/net: Olumlu sonuçlanacak süreç bizim açımızdan sürpriz olmayacak. Ancak, gelinen noktada çift yönlü risklere değinmek sağlıklı portföy yönetimi açısından elzem niteliğinde.

Kaynak Orkun Gödek / Deniz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı