Sponsorlu Bağlantılar

Bulanık Görme Nedir?

Bulanık Görme Nedir?

Göz, insanların düş dünyayı tanıyabilmeleri ve iletişim kurması açısından en önemli organlarından birisidir. Oldukça hassas bir organ olan gözde meydana gelen sorunlar, kişilerin hayatını olumsuz yönde etkiler. Birçok kişide rastlanan bulanık görme durumu, birçok nedenden kaynaklı meydana gelebilir. Bulanık görme, kişilerin karşısındaki cisimleri net görmeme ve beyazımsı gördüğü bir durumdur. Bulanık görme aniden ortaya çıkabildiği gibi ciddi bir göz problemini belirtisi de olabilir.

Bulanık Görme Hangi Durumlarda Yapılır?

Bulanık görme, renk algılamada sorun gibi birçok belirtileri bulunur. Bulanık görme; göz akıntısı, göz gerginliği gibi durumlardan kaynaklanabildiği gibi daha ciddi sorunlardan kaynaklı meydana çıkabilir. Ayrıca yaşın ilerlemesi de bulanık görmeye sebebiyet verebilir. Bu rahatsızlığın nedenlerinden bazıları şunlardır:

  • Göz tansiyonu
  • Şeker hastalığı ve yüksek tansiyon
  • Katarakt
  • Miyop
  • Sürekli ve devamlı ilaç kullanımı
  • Kansızlık ve düşük kan şekeri

Bulanık Görme Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Gözde meydana gelen bulanıklığın giderilmesi ve net görebilmek için farklı tedavi yöntemleri kullanılır. Bulanık görme problemlerinde, öncelikle uzman bir göz doktoru ile iletişime geçerek bulanık görmeye sebebiyet veren durumun teşhis edilmesi gerekir.

Daha sonra hastalığın boyutuna uygun şekilde farklı yöntemler ve teknikler kullanılabilir. Bulanık görmeye neden olan duruma göre cerrahi müdahale veya ilaç tedavisi uygun görülebilir. Detaylı bir şekilde göz muayenesi gerçekleştirildikten sonra kişilere uzman doktor tarafından gözlük kullanımı da tavsiye edilebilir.

Katarakt Ameliyatı Nedir?

Katarakt ameliyatı fiyatları işlemin gerçekleştirileceği kuruma ve kişilere uygulanacak tedavi yöntemlerine göre farklılık gösterir. Katarakt, özellikle ilerleyen yaşlarda meydana gelen ve kişilerde görme kaybına sebebiyet veren bir problemdir. Gözün saydamlığını yitirerek gözün perdelenmesi olarak nitelendirilir. Katarakt sonrası kişilerde bulanık görme, göz ağrıları ve baş ağrıları gibi sağlık problemleri meydana gelebilir. Katarakt problemlerinin giderilmesi için tercih edilebilecek en doğru tedavi yöntemi, cerrahi müdahaledir.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Tedavi Edilir?

Tüm cerrahi müdahalelerde olduğu gibi katarakt ameliyatlarında da ufakta olsa risk bulunur. Ancak uzman kişiler tarafından gerçekleştirilen katarakt ameliyatı sonrasında, başarı oranı çok yüksektir. Kısa süre içerisinde gerçekleştirilen katarakt ameliyatı sonrasında, kişiler kısa süre içerisinde günlük hayatlarına devam edebilirler. Ameliyattan sonra hastaların, 1 hafta boyunca ağır egzersizlerden ve araba kullanımından uzak durmaları gerekir. Katarakt tedavisi için geliştirilmiş lazer teknikleri de tedavi için tercih edilebilir. Katarakt problemleri, kişilerde doğuştan olabildiği gibi sonradan da bazı nedenlerden kaynaklı olarak da görülebilir.

Akıllı Lens Kimlere Uygulanır?

Akıllı lens fiyatları hakkında detaylı bilgi için işlemin gerçekleştirileceği kurum ile bir ön görüşme yapılmalıdır. Görüşme neticesinde hastaya uygulanacak tedavi yöntemleri belirlenir. Günümüzde birçok kişi tarafından tercih edilen akıllı lens, 40 yaşını geçmiş kişilere uygulanabilir. Ayrıca hem uzağı hem yakını görmekte sıkıntı çeken kişiler içinde akıllı lens tedavisi uygulanır.

Katarakt ameliyatları sonrasında, uzağı ve yakını gözlüksüz görmek isteyen kişilere de uygulanabilir bir yöntemdir. Bunun yanı sıra daha önceden lazerle göz numarası düzeltilmiş kişilerde meydana gelen uzağı ve yakını görememe sorunlarında akıllı lens uygulanabilir. Akıllı lens fiyatları ve bulanık görme tedavisi hakkında detaylı bilgi için işlemin gerçekleştirileceği kurum ile bir ön görüşme yapılması gerekir.

Akıllı Lens Fiyatları

Akıllı lens fiyatları işlemin gerçekleştirileceği kuruma ve kişilere uygulanacak tedavilere göre farklılık gösterir. Bu işlemin, uzman ve deneyimli kişiler tarafından steril ortamlarda gerçekleştirilmesine özen gösterilmelidir. Göz, insan vücudunun en önemli organlarından birisi olduğundan göze uygulanacak müdahaleler kişilerin tüm hayatını etkileyecek hususlardır.

 

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı