Gündem

Çiftçinin borcu için iktidar ve Bakana sesleniyoruz

“Toplulaştırmalarda uygulayıcıların hazineye arazi kazandırdığını” öne süren Orhan Sarıbal, “Çiftçinin elindeki araziyi alıp, buradan kamuyu zenginleştirmek, kamuya arazi çıkarmak trajikomik.” diye konuştu.

Bayburt Kitre köyünde ve Diyarbakır’ın Bismil ilçesine bağlı Türkmenhacı köyündeki toplulaştırma çalışmalarına ilişkin vatandaşların eleştiri ve taleplerini aktaran Sarıbal, toplulaştırma çalışmalarında arazi sahiplerinin görüşlerinin dikkate alınmadığını, arazi yapısı, doğal su yolları ve coğrafi durumunun yeterince incelenmediğini savundu.

Çiftçinin borçlarının yapılandırılmasını da isteyen Sarıbal, “Çiftçinin borcu için iktidar ve Bakana sesleniyoruz. Ciddi bir yapılandırmaya ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

2020 yılında temel gıda ürünlerindeki ithalat gümrük vergilerinin düşürüldüğünü ya da sıfırlandığını söyleyen Sarıbal, son dönemde gümrük vergileriyle ilgili alınan kararları aktardı. Sarıbal, söz konusu kararlarla ülkede ithalata sınırların tamamen açıldığını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Haziran 2020’de yaptığı bir açıklamada, “Türkiye’nin kendi kendine yeten bir ülke olduğunu” söylediğini aktaran Sarıbal, “Bir ülkenin kendi kendine yeterli olup olmadığına temel gıda maddeleri üzerinden ve ithalat ve ihracat dengesi üzerinden bakılır. Madem Türkiye kendi kendine yetiyordu, neden o zaman ısrarla gümrükleri bugün aşağı yukarı sıfır noktasına getirdiniz? Bir ülke kendi gıda egemenliğini korumalıdır, gıda egemenliğini sağlamalıdır.” ifadelerini kullandı.

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı