Gündem

Çin, 60 yaş üstüne Covid-19 aşısı yapmaya başlıyor

Geçtiğimiz hafta içinde başkent Beijing’de yaşayan 6,8 milyon insanın bir doz Covid-19 aşışı tamamlandı, bunlardan 3,56 milyonunun ise ikinci doz aşısı yapıldı. Aşılamanın yeni koronavirüs salgınının yayılmasını kontrol altına almada etkili bir yol olduğu dikkate alındığında bu rakamlar önemli. Sağlık görevlilerinin haftalar içinde aşıladığı insan sayısı Beijing’in salgını kontrol altına almada ve insanların güvenini kazanmadaki etkililiğini gösteriyor.
 
Bu kadar yüksek sayıda insan, belediye yönetiminin çabaları ve kent sakinlerinin iş birliği sayesinde kısa süre içinde aşılandı. Bununla birlikte, sürü bağışıklığını sağlama hedefine insanların sadece yüzde70-80’i aşılandıktan sonra ulaşılabildiği ve şimdiye kadar Beijing sakinlerinin sadece yüzde 30’unun aşılandığı düşünülürse, iyileşme için halen vakit var.
 
Aşı da yaş grubu genişletiliyor
 
Bu amaca ulaşmak için, yerel yetkililerin, aşıların faydaları konusunda daha büyük farkındalık yaratması ve aşılanması için daha fazla insanı cesaretlendirmesi gerekiyor. Daha fazla insan aşılandıkça, aşı vurulma konusundaki temelsiz korkular kademeli olarak yok olacak, şüpheci insanların görüşlerini değiştirmeye yönlendirecek.
 
Diğer iyi bir haber de Covid-19 aşısı vurulan yaş grubunun genişlemesi. Daha önce, sadece 18 ve 59 yaş arası insanlar aşılanabilirken, aşılama programının ikinci aşamasında 60 yaş üstü insanlar da aşılanacak. Bu, aşılama oranını daha da artıracak.  
 
Çin, büyük ölçüde salgını kontrol altına almayı başarmış olmasına rağmen, birçok ülkede salgın etkisini sürdürdüğü için ülke dışından gelen vakaları kontrol etmesi için artan bir baskı var. Bu nedenle, aşılama çalışmalarını hızlandırmak acil ve gerekli. Çin’in başkenti olarak Beijing, bu çabalarda liderliğini sürdürüyor.
 
Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı