Gündem

Çin, Ay’dan getirdiği örnekleri yabancı araştırmacılarla paylaşmaya başladı

Ay yüzeyinden getirdiği çeşitli materyalleri yabancı araştırmacılarla paylaşacağını açıklayan Çin, bu konudaki ilk adımı attı. Beijing’deki Çin Ulusal Uzay Dairesi, Çin uydusunun Ay’a inişinden yedi hafta sonra yabancı bilim insanlarıyla yapılacak ortak araştırmaların kurallarını açıkladı. Açıklamada emaneten verme ve iade, Ay örneklerine ilişkin olarak yapılacak işlemler ve bilimsel bulguların alışverişi belirlendi.  
 
Uzay Dairesi Ay Programı Müdür Yardımcısı Pei Zhaoyu, aralarında Avrupa Birliği’ne mensup olanların da bulunduğu diplomatların, söz konusu açıklama vesilesiyle, Ay’dan gelen örneklerin bulunduğu ve incelendiği Beijing’deki merkeze davet edildiğini belirtti. Bilindiği üzere uzay gemisi Chang’e-5, dünyamızın gezegeninden 1.731 gram taş alıp yeryüzüne getirmişti.   
 
40 yıldan bu yana yeryüzüne ilk kez Ay’dan örnekler getirilmiş oldu. Çin, ABD ve Sovyetler Birliği’nden sonra üçüncü uzay ülkesi olarak böyle bir performans kaydetmiş oldu. Üstelik bu örnekler daha önce toplanmış olanlardan daha yeni olduğu için, onlar üzerinde yapılacak araştırmalar Ay’ın volkanik aktiviteleri ve tarihi konusunda gizli kalmış yönleri açıklığa kavuşturma olanağı sağlayabilecek.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı