Gündem

Çin ekonomisi son 10 yılın zirvesine ulaştı

PMI endeksine göre, imalat sanayii bir önceki ayın 53 seviyesini geçerek 53,6 değerine tırmandı. Böylece, bu en önemli konjonktür göstergesi/barometresi, 2011’den bu yana en yüksek düzeyine ulaşmış durumda. Bilindiği üzere, 50 üzeri değerler endüstrinin büyümesine, 50 altındaki değerler ise daralmasına işaret ediyor.
 
Çin’de ilk korona vakaları Aralık 2019’da ortaya çıkmıştı. Dünyanın ikinci büyük ekonomisi, o zamandan beri karantina önlemleri, kitlesel testler, filyasyonlar ve seyahat kısıtlamaları yüzünden sürekli bir kontrol ve fren altında kalmıştı. Şu anda Çin Halk Cumhuriyeti’nde, en son Kaşgar’da saptanan gibi, nadiren ufak çapta yerel vakalar ve ara sıra da dışarıdan gelen vakalar görülüyor. Dolayısıyla günlük ekonomik faaliyet artık normale dönebiliyor.
 
Salgının yarattığı olumsuz ortamı geride bırakan Çin ekonomisi hızla büyüyor. Hükümetin iç tüketimi canlandırmak için aldığı önlemlerin yanı sıra pandemiden olumsuz etkilenen şirketler için verdiği teşvikler nedeniyle hem iç tüketim hem de ihracat hızlı bir şekilde artıyor. Nitekim imalat sanayii ekim ayında talebin de arz gibi artması nedeniyle canlandı. Caixin ekonomisti Wang Zhe, firmaların stoklarını yeniden doldurmaya başladıklarını, çünkü fiyatları sabit olduğunu ve işlerin yoluna girdiğini ve işyerlerinin geleceğe daha güvenle baktıklarını belirtiyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı