Gündem

Çin-Kamboçya Serbest Ticaret Anlaşması, 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek

Ticaret Bakanlığı, Çin ile Kamboçya arasında imzalanan serbest ticaret anlaşmasının 1 Ocak 2022 tarihi itibarıyla yürürlüğe gireceğini açıkladı.  Bakanlığın belirttiğine göre, 12 Ekim 2020 tarihinde resmen imzalanan anlaşma, Çin ile Güneydoğu Asya ülkeleri arasındaki mal alışverişi çerçevesinde gümrük vergisinden muaf ürünlerin oranını Çin ile Kamboçya arasındaki ticarete ilişkin olarak yüzde 90’ın üzerine çıkaracak.

Öte yandan anlaşma belgesi uyarınca her iki ülke hizmet ticareti sektörüne birbirine olabildiğince açma taahhüdünde bulundu. Bunlara koşut olarak her iki taraf da yatırımlara, Kuşak ve Yol Girişimi’ne, e-ticaret alanına ve ekonomik ve teknolojik sektörlere yönelik işbirliğini derinleştirme konusunda da mutabakat sağladı.

Söz konusu anlaşma, bakanlığın da teyit ettiği üzere, ikili açıdan ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi yolunda yeni bir aşama oluşturup her iki ülkenin girişimcilerinin ve halklarının refahına katkıda bulunacak.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı