Gündem

Çin katı yakıtla çalışacak ‘Smart Dragon’ adlı füzeler üretecek

Füze üreticisi olan China Rocket Co. Ltd. ile Doğu Çin eyaleti Shandong’daki Haiyang kenti belediyesi yönetimi, katı yakıtla çalışacak bir füze üssü kuracak. Haiyang Belediyesi ile China Rocket arasında imzalanan sözleşme kapsamında 163 hektarlık alana katı propergol ile çalışacak füze üretim tesisi inşaa edilecek.
 
Tesis, tamamlandığında yılda 20 adet katı yakıtlı füze üretebilecek durumda olacak. İlgili şirket, bu taşıyıcı füze serisinin Smart Dragon (Akıllı Ejderha) adını taşıyacağını söyledi. Üretim tesisi aynı zamanda füze montajı, füzelerin denemeleri ve bunların ulusal ve yabancı uzay şirketleri için denizden fırlatılması gibi hizmetler de sunacak.  
 
Yeni tesis, Haiyang kentinde yapımı devam eden küresel uzay projesinin bir bölümünü oluşturuyor. 23 milyar yuanlık (yaklaşık 3,5 milyar dolar) bir yatırım gerektirecek ve 1.860  hektarlık toplam yüzölçümüne yayılacak olan proje, bir endüstriyel uzay parkı, denizden atılacak füzeler için bağlanılacak bir liman ve ‘uzay’ teması ekseninde oluşturulacak bir turistik park içeriyor. 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı