Gündem

Çin, küresel ekonominin canlandırılmasına daha önemli katkı sunacak

Katılımcılar, Çin’in ekonomik ve sosyal gelişmesini ve bu çerçevede özellikle 13. Beş Yıllık Plan döneminde elde edilen büyük kazanımları överek Çin Halk Cumhuriyeti’nin 14. Beş Yıllık Plan döneminde de nitelik olarak yüksek değerde bir ekonomik gelişme gerçekleştireceğine olan güvenlerini belirtti. Toplantıya katılanlar, dünyada Covid-19 pandemisinin etkileri sürerken pozitif ekonomik büyüme kaydeden Çin Halk Cumhuriyeti’nden, küresel ekonominin canlandırılması sürecinde daha da önemli katkılar beklenebileceği görüşünde birleşti. 
 
Toplantıya katılan eski İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Çin’in uzun zamandır açıklık, işbirliği ve ortak refah konusunda ısrarla durduğunu belirterek “Bütün ülkeler, küresel politik ve ekonomik değişim sürecinin ortasında bir çıkar birliğine yönelmeli ve çıkar ortaklığı oluşturmaları gerekiyor. Tüm ülkeler, uyum içinde küresel gelişmeyi göz önünde tutarak egoistçe çıkarlar peşinde koşmaktan kaçınmak zorunda” dedi.
 
Dünya Ticaret Örgütü Önceki Başkanı Pascal Lamy ise mevcut pandemi ortamının olumsuz etkilerine karşın Çin ekonomisinin açık biçimde dünya ortalamasının üzerinde ilerlediğine vurgu yaptı.

Kaynak:Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı