Gündem

Çin Merkez Bankası inovasyon ve yeşil kalkınmayı destekleyecek

Çin Halk Bankası (Merkez Bankası) Başkanı Yi Gang, ülkesinin 2021 yılı boyunca para politikasında istikrara öncelik vereceğini açıkladı. Buna göre Çin, kapsamlı ölçüde finans politikası enstrümanlarını kullanarak likiditeyi makul büyüklükteki bir düzeyde tutacak ve para arzı genişlemesinin ve sosyal politika finansmanının nominal ekonomik büyümeyle eşleşmesini güvence altına alacak. 
 
Basına verdiği demeçte Yi, bu yıl içinde küçük ve mikro ölçekli girişimlere, teknolojik inovasyon içeren gelişmelere ve yeşil kalkınma alanlarına daha çok finans desteği sağlanacağını sözlerine ekledi. Yi, geçtiğimiz yıl ekonomiyi canlandırmak için benimsenmiş olağanüstü önlemlerin kaldırılmasına ilişkin olarak kendisine yöneltilen soruya karşılık, Çin’in sıfır veya negatif faiz uygulamamış olduğunu belirtti. Normal para politikası uygulamayı sürdürmüş az sayıda büyük ekonomilerden biri olan Çin, gerçekten de birçok canlandırma politikası uygulamaktan uzak durdu. Bu nedenle olağanüstü önlemlerin uygulanmamasının Çin ekonomisi üzerinde etkisi çok düşük olacak.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı