Gündem

Çin, navigasyon sistemini yerin altına da taşımaya başlıyor

Çin, Beidou navigasyon sisteminin metro hatlarında da kullanılması için çalışmalara başladı. Sistemin kullanılması için gerekli altyapı, ilk olarak Beijing Başkent Havalimanı’na giden metro hattında inşa edilecek. İlgili çalışmaların başladığı ve bu yıl içinde tamamlanmasının beklendiği bildirildi.

Sistem, Çin’in kapalı alandaki en geniş kapsamlı navigasyon sistemi olacak. Beijing metrosunun Başkent Havalimanı hattının 30 kilometrelik bölümünü ve güzergâhtaki 5 istasyonu kapsayacak sistem, konumlandırma, navigasyon ve zamanlama hizmetleri sağlayacak.

Yerin altında konumlandırma doğruluğunu 2 metrenin altına indirecek sistem, araç ve yolcu taşıma planlaması ile acil durumlara müdahalede kullanılacak. Bunun yanında, yolcular da mobil telefonlardaki üç boyutlu haritaları kullanarak sistemden faydalanabilecek.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu