Gündem

Çin, uluslararası toplumdan Irak’a yardım çağrısında bulundu

Çin’in BM’deki Daimi Temsilci Yardımcısı Geng Shuang, uluslararası topluma Irak’a yardımları yoğunlaştırma çağrısında bulundu. Geng Shuang dün BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı Irak konulu sanal toplantısıda Irak’ın siyasi olarak kritik bir aşamada bulunduğunu, ekonominin ve insani durumun ciddiyetini koruduğunu kaydetti. Geng Shuang, uluslararası toplumun, Irak halkının iradesine saygı göstermekle beraber, Irak hükümetinin iç ve dış meydan okumaları makul şekilde göğüsleyip ulusal güvenlik ve istikrarı koruması ve ekonomik ve sosyal kalkınmayı sağlamasına destek vermesi gerektiğini vurguladı.
 
Irak’taki siyasi süreç ve milli dayanışma için uygun bir ortam teşkil edilerek, ülkenin terörizm tehditlerinin üstesinden gelmesine desteğin sürdürülmesi gerektiğinin altını çizen Geng Shuang, Irak’ın Covid-19 salgınıyla mücadelesine, ekonomik büyümesine ve halkın yaşamını iyileştirmesine de yardım sağlanması gerektiğini söyledi.
 
Çin’in, Irak’ın yeniden yapılanması ve gelişmesine uzun süredir çeşitli yollardan güçlü destek sağladığına işaret eden Geng Shuang, yakında Irak’a Covid-19 aşısı bağışlayacaklarını belirtti.

Geng, Çin’in uluslararası toplumla birlikte, Irak hükümeti ve halkının meydan okumaları göğüslemesine ve barış, istikrar ve kalkınmaya mümkün olduğu kadar erken bir tarihte kavuşmasına katkı sağlamaya devam edeceğini söyledi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı