Gündem

Çin yapımı elektrikli otomobil Zeekr, 2023 yılında Avrupa’ya açılacak

Üretimine 2021 yılında başlanan Zeekr, Avrupa piyasasına yakında girecek olan Çinli üreticilerden olacak. Marka, ayrıca Çin’de de satışlarına hız vermeyi düşünüyor. Dev Çin firması Geely, 2021’de Zeekr adı altında yeni bir marka lanse etmişti. Geçtiğimiz 2021 yılında çok hızlı bir çıkış yapan bu marka, elektrikli araçlar konusunda uzmanlaşmış durumda.

Hemen hemen iki aylık bir sürede müşterilerine 6 bin adet elektrikli sedan 001 teslim etti. Marka öncelikle 2022 için takvimini belirleyip hedeflerini açıkladı. 2025 yılına değin serinin bütününü oluşturan tek modelle, 2022 yılında 70 bin araba satmayı hedefliyor. Öte yandan Geely, bu yıl Çin’de piyasaya Zeekr 001 modelinin sadece üç versiyonunu sunacak.  

Bu arada üretici, 2025 perspektifinde yıllık 100 bin birimlik sürüm öngörüyor. Bunun için de hedef, üretim temposunu yükseltmek amacıyla, Avrupa’ya 2023’ten itibaren Zeekr 001 modelinden ihracat yapmaya başlamak. Zeekr 001, önden bakılınca L ynx&Co’ların dizaynını çağrıştıran Geely ‘ürünü’ olma görünümü bu açıdan çok açık. Dört çekişli tekerlekli aracın 86 kWh (kilovat saatlik) kapasiteli aküsü 526 kilometrelik bir özerklik sağlıyor. Bu mesafe, iki çekişli tekerlekli versiyonda 712 kilometreye kadar çıkabiliyor. Genç firma çıtayı çok yüksek tutup piyasaya gelecekte sürücüsüz araçlar da üretip sürmeyi becerecek ilk firma olmayı hedefliyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı