Gündem

Çin’deki 5G baz istasyonu sayısı 1 milyon 600 bine ulaştı

Çin Sanayi ve Bilişim Bakan Yardımcısı Zhang Yunming, şu ana kadar ülke genelinde kurulan 5G baz istasyonu sayısının 1 milyon 600 bine çıktığını bildirdi. Zhang, İç Moğolistan’ın Hohhot şehrinde “2022 Dünya Telekomünikasyon Günü” vesilesiyle düzenlenen toplantıda Çin’de dünyanın en geniş çaplı mobil geniş bant ve fiber optik ağının kurulduğunu ve ağın kalitesinin gelişmiş ülkelerin seviyesini aştığını açıkladı.

Zhang, ülke genelinde 130 bin idari köyde fiber optik ağların inşasına ve 60 bin köyde 4G baz istasyonu inşasına destek verildiğini ve idari köylerde geniş bant erişiminin yüzde 70’ten yüzde 100’e çıkarıldığını da belirtti.

Yetkili, 5G uygulamalarının ulaşım, sağlık hizmetleri, eğitim, kültür ve turizm gibi hayatın birçok alanını kapsadığını, Ar-Ge, tasarım, üretim ve pazarlama hizmetlerinde kullanılan endüstriyel internetin endüstriyel ölçeğinin bir trilyon yuanı aştığını kaydetti.
 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu