Gündem

Çin’deki temiz enerjili araçların sayısı dünyanın yarısına ulaştı

Çin’de trafikte yeni enerjiyle çalışan araç sayısı bu mayıs sonu itibarıyla 5,8 milyona varmış bulunuyor. Sektörle ilgili bir forumda açıklandığına göre bu sayı, dünyadaki bu türden araç toplamının yarısını oluşturuyor.

Yeni enerjili araçların ülke içindeki satışı, 2021 yılının ilk beş ayı zarfında 950 bin birime ulaştı ki bu da, Çin Otomobil Üreticileri Birliği’nin Shanghai 2021 Otomobil Fuarı sırasında  açıkladığı verilere bakılırsa, geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki satışların 2,2 katına denk düşüyor.  

Mevcut veriler, yeni enerjili araç satışlarının hızlı bir tempo koruduğunu ve bu tür araçların piyasa payının toplamın yüzde 8,7’si oranına yükseldiğini gösteriyor. Nisanda çıkarılan bir bilançoda, ülkenin 176 kenti ve 50 bin kilometrelik bir otoyolu kapsayan bir bölümünde, toplam 65 bin şarj istasyonunun, 644 akü değişim istasyonunun kurulmuş olduğu saptanıyor.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı