Gündem

Çin’deki uzay araçlarının isimlerindeki romantizm: Ay’a uçan Chang’e

Chang’e serisi Ay keşif aracı ve onun taşıdığı Yutu gezgini, Tianwen-1 Mars keşif aracı ve Zhurong gezgini dahil Çin’in uzay araçlarının son zamanlarda haberlerde sık sık adı geçiyor. Medyada görünen bu adların çoğu Çin’in eski efsaneleri ve klasik şiirlerinden esinlenilmiştir. Acaba bu uzay araçları ve isimleri arasında nasıl bağlar var?

Çin’de 2004 yılında başlatılan kapsamlı Ay keşif projesi, Çin efsanesine göre Ay sarayında bulunan Chang’e adlı melekten esinlenerek “Chang’e Projesi” olarak adlandırıldı.

24 Ekim 2007’de Xichang Uydu Fırlatma Merkezi’nden yollanan  “Chang’e-1” Ay keşif aracı, Çin’in Ay keşif programında Ay’ın yörüngesinde dönen ilk uydu konumundadır.

Günümüze kadar Çin, art arda Ay’a “Chang’e” adı taşıyan beş keşif aracını  göndermiştir. Bunlar arasında “Chang’e-5” Ay yüzeyinden örnekleri Dünya’ya getirmişti.  Chang’e-4 ise insanlık tarihinde Ay’ın karanlık tarafına başarıyla yumuşak iniş yapan ilk uzay aracı oldu.  

△Chang’e-1 Ay keşif aracı 24 Ekim 2007’de fırlatıldı.

Tarihi Çin kitabı “Dağların ve Denizlerin Klasiği”ne göre, olağanüstü güzelliğe sahip olan Chang’e aslen Güneş Tanrısı Di Jun’un karısıydı. Di Jun, Cennetin Kraliçesi’nden isteği ölümsüzlük ilacını evinde bıraktı. Bir gün kötü adam Di Jun’un evine gelip ölümsüzlük ilaçı çalmak istedi. Çaresiz bir durumda ölümsüzlük ilacını kullanan Chang’e, Ay’a uçarak melek haline gelip sonsuza kadar Ay’ın üzerindeki Guanghan Sarayı’nda yaşamış. 

“Ay’a uçan Chang’e” hikayesinin Çin ulusunun bin yıllık uzaya gitme ve Dünya dışı gökcisimlerini keşfetme hayalini taşıdığı söylenebilir. Günümüzdeki “Chang’e Projesi”, Çin halkının romantik Ay rüyasının sıkı çalışma ve bilgelik yoluyla gerçekleştirilmesinin bir yansımasıdır.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu