Gündem

Çin’den ABD’nin silah satışına sert tepki

Çin, ABD’nin Taiwan’a 2 milyar 400 milyon dolar tutarında füze sistemi ve ekipmanlarının satışını onaylamasına sert tepki gösterdi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, günlük basın toplantısında, ABD’nin Taiwan’a silah satmasının, ‘Tek Çin’ ilkesini ve Çin ile ABD arasındaki üç ortak bildiriyi, özellikle de 17 Ağustos Bildirisi’ni ciddi şekilde ihlal ettiğini kaydetti. 


 
ABD’nin söz konusu girişiminin Çin’in iç işlerine müdahale anlamı taşıdığı gibi, Çin’in egemenliğine ve güvenlik çıkarlarına büyük zarar verdiğine dikkat çeken sözcü, ABD’nin Taiwan’ın bağımsızlığını hedefleyen bölücü güçlere yanlış mesajlar veren, Çin-ABD ilişkilerini bozan ve Taiwan Boğazı’nın barış ve istikrarını etkileyen bu girişimine kararlılıkla karşı çıktıklarını vurguladı. 


 
Sözcü, ABD’ye ‘Tek Çin’ ilkesine ve Çin-ABD Üç Ortak Bildirisi’ne uyarak, Taiwan’a silah satışını durdurma ve Taiwan bölgesiyle askerî ilişkilerini kesme, Çin-ABD ilişkilerine ve Taiwan Boğazı’ndaki barış ve istikrara daha fazla zarar vermeme çağrısında bulundu. Çinli sözcü, “Çin, haklı ve gerekli tedbirleri alarak, ulusal egemenliğini ve güvenlik çıkarlarını kesinlikle savunacak” diye de ekledi.
 

Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı