Gündem

Çin’in Ar-Ge harcamaları 377 milyar doları geçti

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun (NBS) açıkladığı verilere göre, 2020 yılındaki Ar-Ge harcamaları yüzde 10.2 artışla 2.4 trilyon yuana (377.7 milyar dolar) çıktı. Bu oran ülkenin 2020 yılındaki  gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYİH) yüzde 2,4’üne denk geliyor ve bugüne kadar ulaşılan en üst rakamı işaret ediyor.

NBS, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından ortaklaşa yayınlanan bir rapora göre, Ar-Ge yatırmaları 2019’a göre 224,95 milyar yuan artış gösterdi. Temel araştırmalara yapılan yatırımlar geçen yıl 146,7 milyar yuan seviyesine çıkarak toplam Ar-Ge harcamasının yüzde 6’sını oluşturdu.

Öte yandan ülkenin elektronik ve bilişim sektörü üreticilerinin de karı her geçen yıl artıyor. Yıllık faaliyet geliri en az 20 milyon yuan (yaklaşık 3 milyon dolar) olan elektronik bilişim imalatçılarının katma değeri, bu yılın ilk sekiz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 büyüdü. Sektördeki büyük işletmelerin ihracatı da yine aynı dönemde yüzde 14,3 oranında yükseldi. MIIT verilerine göre, elektronik bilişim imalat sektörünün toplam karı yılın ilk yedi ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43,2 oranında artarak 413,9 milyar yuan oldu. Ocak-temmuz dönemindeki faaliyet gelirleri de 7,41 trilyon yuana ulaştı.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı