Gündem

Çin’in Avrupa Birliği ile ticareti ilk üç ayda yüzde 12,2 arttı

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, düzenlenen basın konferansında, Çin ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki ikili ticaretin yılın ilk üç ayı içinde güçlü bir çıkış gösterdiğini bildirdi. Gao, ikili ticaret akışının ilk üç ayda, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 12,2 oranında bir sıçrama göstererek 205,87 milyar dolarlık bir hacme ulaştığını açıkladı.

Söz konusu üç ay zarfındaki ikili ticaret mekanik ve elektrikli ürünlerde yüzde 10, hafif sanayi mallarında yüzde 19 ve yüksek teknoloji ürünlerinde yüzde 31 oranlarında tırmandı. Öte yandan Gao, Çin’in ve AB’nin kapsamlı ortak çıkarlar paylaştığına ve işbirliği için derin temelleri olduğuna; her iki ekonominin birbirini tamamlayıcı niteliklere sahip bulunduğuna işaret etti; yakın ikili işbirliğinin, hem tarafların her ikisi için hem de dünya ekonomisinin canlanması için yarar sağlayacağını belirtti. 

Gerçekten de resmi mercilere göre Çin, endüstri ve tedarik zincirlerinin istikrarını korumak ve salgın önleme, dijital, bilimsel ve teknolojik gelişme için büyüme etkenlerini ilerletmek; ikili ekonomik ve ticari işbirliğini geliştirmek için AB ile birlikte çalışmaya hazır.
 

Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu