Gündem

Çin’in kömür madeninde 5G+ otonom araç pilot projesi başladı

Çin’de bulunan ve dünyanın ilk aşırı soğuk, açık ocak kömür madeninde 5G+ teknolojili otonom (sürücüsüz) araç kullanımı pilot projesi başladı. Ulusal güvenlik incelemesi ile bilimsel ve teknolojik başarı değerlendirmesinden geçen proje kapsamında 5G+ otonom araçlar pilot operasyon aşamasına girdi. Operasyonlarda otonom sürüş konusunda uluslararası seviyeye ulaşıldığı bildirildi.

İç Moğolistan’daki Hulunbuir Merası’nın merkezindeki Baorixile açık ocak kömür madeninde insansız kamyonlar kullanılıyor. Ağırlığı yaklaşık 400 ton olan kamyonlar, maden sahasında serbestçe dolaşabiliyor ve günde 24 saat çalışıyor.

Baorixile kömür madeni, Çin’in kuzey ucundaki en büyük kömür madenlerinden biri. Kışları sıcaklığın eksi 50°C’ye kadar düştüğü madende, otonom kamyonların kullanımı yalnızca verimliliği artırmakla kalmadı, aynı zamanda güvenli üretim düzeyini de yükseltti.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı