Sağlık

Definasyon Dönemi

 

Definasyon dönemi, yüksek kalorili bir beslenme programı ile vücuttaki kas kütlesinin arttırdıktan sonra, vücudun içerisindeki yağ tabakalarını eriterek kas kütlelerinin meydana çıkmasıdır. Genellikle orta seviye ya da ileri seviyede vücut geliştirme yapan bireyler tarafından uygulanmaktadır.

Definasyon, en temelinde protein alım değerlerini yükselterek, yağ ve karbonhidrat oranlarını da en aza indirgemektir. Ancak bu dönemde dikkat edilmesi gereken en önemli etmen, bir başına yağ kaybı değildir. Kas kütlesinde herhangi kayıp meydana gelmeden vücutta yağ yakılmasıdır.

Özellikle definasyon kürü yaz mevsimine giriş yaparken, yarışmalara hazırlık döneminde ya da define gibi platformlarda yapılacak gösteriler amacı ile uygulanmaktadır.

Definasyon Döneminin Önemi

Definasyon, kişinin ideal bir vücuda ulaşmasındaki en son adımdır. Kişi, yoğun bir şekilde çalıştıktan sonra, yapmış olduğu bütün antrenmanların karşılığını definasyon dönemi süresince almaktadır. Kısacası uzun süre boyunca kütle artışı yaşayan vücut, definasyon döneminde parçalanma ve şekillenme safhasını yaşamaktadır. Bulk döneminde yaşanan serbest beslenme ve antrenman, definasyon dönemi boyunca yerinin sıkı bir diyete bırakmaktadır.

Definasyon Ne Zaman Uygulanmalıdır?

Definasyon dönemi, bulk adı verilen yüksek kalorili ve kas kütlesi artışı yaşanılan dönemden hemen sonra yapılmalıdır. Ancak definasyon döneminin zamanı sadece bu etmene bağlı değildir. Definasyon dönemi mevsimsel koşullara göre de değişkenlik gösterebilir. Fakat definasyon dönemi için en uygun zaman, havaların ılık olması ile başlamaktadır. Bunun nedeni ise, kişinin vücudu kış mevsimi boyunca vücut sıcaklarını stabil bir düzeyde tutmak amacı ile yağlarını yakmak istememektedir. Havaların ısınmasıyla birlikte, bu davranıştan yavaş yavaş vazgeçer ve yağ yakımını hızlandırmaya başlamaktadır. Kısacası yaz döneminde girilmiş olan definasyon dönemi çok daha etkili olacaktır.

Definasyon küründe çok fazla bir kas artışı beklemek yerine, minimum seviyede bir kas artışı beklenmelidir. Kişi definasyon kürünü uygularken, beraberinde diyet ve antrenman konusunda da dikkat etmelidir. Bunun nihayetinde kişinin beklediği sonucun çok daha fazlasını elde etmektedir.

Definasyon Dönemi Boyunca Ek Besin Kullanımı

Definasyon süresi boyunca ek bir besin takviyesi alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak ek besinlerin genel faydasının bulunması gibi bu dönemde de birçok faydası olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı