Ekonomi

Dolar teması

“GÜNDEM BAŞLIKLARI”

ABD

“Tarım Dışı İstihdam Verisi”

ABD Başkanlık seçimleri öncesinde ulaşacağımız son tarım dışı istihdam verisi önemli olacakken, istihdam da toparlanma etkin olarak sürmektedir. 4 aydan beri devam etkin istihdam artışının Eylül ayında da devam etmesi beklenmektedir. Bloomberg beklentisinde 865K tdi – işsizlik oranı %8,2 – ortalama saatlik kazançlar %0,2 yer almaktadır.

 

“PİYASANIN ROTASI”

Haftanın Makro Teması

ABD Tarım Dışı İstihdam / ABD Büyüme / Çin PMI Verileri / Biden – Trump TV Tartışması

Haftanın Stratejisi

ABD 10 Yıllık Tahvil Faizi %1,00 Altında Kalıcı Olacak (Mı)?

Haftanın Konuşmaları

28 Eylül Pazartesi Saat 16.75 ECB Başkanı Lagarde

30 Eylül Çarşamba Saat 17.00 ECB Başkanı Lagarde

Dolar Teması…

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 32,096,090 – tedaviye pozitif cevap veren 22,129,185 – ölü sayısı 980,339 kişiye ulaşmıştır.

Virüse karşın aşı çalışmalarında faz3 aşamasına geçilirken, aşının başarılı (koruyuculuk sağlayabileceği) olabileceği yönünde iyimser beklenti etkin olmaktadır. Bu durum altın fiyatını negatif olarak baskılamaktadır.

Piyasalarda uzunca süredir etkin olan zayıf Dolar – güçlü Euro hikâyesinde ibre tekrar rezerv para Dolar’a dönerken, gerçek anlamda güçlü Euro için ECB para politikası değişikliği gerekmektedir. Mevcut durumda virüs dinamikleri Avrupa’nın kendisini ve ihracat pazarlarını olumsuz etkilediğinden bu toparlanma ve buna bağlı para politikası şekillenmesi kısa dönmeli olarak zor gözükmektedir.

Yeni hafta dinamiklerinde ABD istihdam verilerini ve 2.çeyrek büyüme verisinin üçüncü okumasını takip edeceğiz. ECB Başkanı Lagarde’in Avrupa Parlamentosu ve ECB konuşmalarında Euro değeri ve para politikası üzerine önemli açıklamalarda bulunması beklenebilir.

ABD Başkanlık seçimlerinde anketlerde Biden önde devam ederken, 29 Eylül Salı günü Ohio’da olacak TV tartışması kritik olacaktır. Trump’ın durumu lehine çevirmesi için Biden karşısında sergileyeceği performans belirleyici olacakken, TV tartışması sonrası yayınlanacak anket daha anlamlı olacaktır.

TCMB’nin politika faizinden 200 baz puan faiz artışına sürpriz şekilde gitmesi ve açıklama metninde enflasyon temasında şahin olması Türk varlıklarında pozitif etki yaratmıştır. TCMB’nin bu hamlesi ileride olabilecek faiz artışlarına yer açarken, kur oynaklığının para politikasını net olarak etkilediğini göstermiştir. Bu noktadan sonra TCMB faiz hamlesinin etkisinin sürüp sürmeyeceğini takip edeceğiz.

ABD Başkanlık seçimlerinde anketler Biden’in (%50,3) lehine olmaya devam ederken Trump %43,3 seviyesinde bulunmaktadır.

 

Anketlerde Biden önde olsa bile Başkan adayları arasında olacak TV tartışmaları gerçekleşmeden bu anketlerin sağlıklı olduğunu söylemek anlamlı olmayacaktır.

Tv tartışmaları;

  • 29 Eylül 2020 – Ohio
  • 15 Ekim 2020 – Florida
  • 22 Ekim 2020 – Tennessee

ABD seçimlerinde kritik rol oynayan bazı eyaletlerde anket son durumları;

Florida: Biden %48,7 – Trump %47,4

 

Yıl başından itibaren gelişmekte olan ülkelerin kur performansları;

TRY %21,90 değer kaybetmektedir.

 

Türkiye dinamiklerinde 5 yıllık CDS 560,955 seviyesi ile 500 seviyesi üzerinde hareket etmektedir.

Dolar endeksi klasik (mor) ve Dolar endeksi bloomberg (turuncu) tarafında aşağı yönlü hareket devam etmektedir.

 

Kıymetli madenler, yıl başından  itibaren performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Altın %28,69 – Gümüş %23,08 değer kazancı göstermektedir.

 

 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı