Gündem

DSÖ ekibinden New York Times’a tepki: Kendinizden utanın

DSÖ’nün Wuhan’a gönderdiği uzmanlar, New York Times gazetesinin ekibin Çin’deki çalışmalarına ilişkin olarak yaptığı haberi yalanladı. New York Times 12 Şubat’ta, Wuhan’a giden DSÖ uzmanlarının ifadelerine dayanılarak hazırlandığını iddia ettiği bir yazı yayımlamıştı. Yazıda “Çin’in dünyanın Covid-19’un kaynağını daha iyi anlamasını sağlayabilecek orijinal verileri paylaşmayı reddettiği” kaydedilmişti. DSÖ’nün Wuhan’a gönderdiği ekibin iki üyesinden, söz konusu haberde yer alan ifadelere yalanlama geldi.

 

DSÖ’nün Çin’de incelemelerde bulunan ekibinin üyelerinden zoolog Peter Daszak önceki gün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, söz konusu haberlerde görüşlerinin kasıtlı olarak çarpıtıldığını belirterek, “DSÖ görevinde edindiğim tecrübe bu değildi. Hayvan ve çevre çalışma grubunun lideri olarak, Çinli mevkidaşlarımdan güven ve açıklık gördüm. Yeni önemli verilere ulaştık. Virüsün muhtemel bulaşma yollarıyla ilgili bilgilerimizi arttırdık” açıklamasını yaptı.

 

DSÖ’nün Çin’e gönderdiği uzman ekibinin diğer üyelerinden Kamu Sağlığı Uzmanı Thea K Fischer da Twitter’da yaptığı açıklamada, “Epidemiyoloji grubunda benim de deneyimlediğim bu değildi. Çinli ve uluslararası epidemiyoloji grubu arasında iyi bir ilişki kuruldu! Sıcak tartışmalar olması odadaki derin etkileşim düzeyini yansıtır. Haberde sözlerimizin kasıtlı olarak çarpıtılması, bu önemli bilimsel çalışmaların üzerinde gölge oluşturdu” ifadelerini kullandı.
 
Peter Daszak da Fischer’in açıklamasına yaptığı yorumda, “Çin’deki bir aylık yorucu çalışmalarımızın temel bulgularını gazetecilere açıklamak için zaman harcamak ve meslektaşlarımızın ifadelerinin çalışma başlamadan önce yazılan hikayeye uymak için seçerek çarpıtıldığını görmek çok üzücü” dedi ve New York Times’a yönelik olarak “Kendinizden utanın!” sözlerini kullandı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı