Ekonomi

Dün faizlerde yaşanan gevşeme

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

Dün faizlerde yaşanan gevşeme ile birlikte küresel borsa endekslerinde sert yükselişler gözlendi. S&P500 endeksi %2,4 oranında değer kazanarak son ayların en yüksek günlük yükselişini kaydetti. Bu sabaha bakıldığında ise dünkü yükselişlerin sürdürülemediğini izliyoruz. ABD vadelilerinde %0,4 civarında, Asya tarafında Çin ve Japonya’da ise %1’e yakın satışlar gözleniyor. Tahvil faizlerindeki yükselişler sonrasında özellikle Fed’in nasıl bir aksiyon alacağına yönelik henüz net açıklamalar gözlenmedi. ABD on yıllık tahvil faizi de %1,40 seviyesinden fazla uzaklaşmıyor. Bu kapsamda, faizlerdeki yukarı yönlü riskler sürerken, dünkü yükselişlerin ardından bugün borsalar günü kar realizasyonları ile geçirebilir. Haftanın ilk işlem gününde %3,81 oranında yükseliş kaydeden BIST100 endeksi ise yurtdışı borsalardaki baskıya karşın dün Kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı kontrollü normalleşme adımları ile birlikte güne yatay bir görüntüyle başlayabilir. Ancak endeks açılış sonrasında küresel borsalardaki hareketlere katılarak kar realizasyonları ile karşılaşabilir.        

 

MAKROEKONOMİ

    
Fed Başkanı Powell’ın konuşması ve ABD tarım dışı istihdam verisi öncesi sakin bir görünüm sergileyen ABD 10 yıllık tahvil faizleri ile birlikte ABD borsaları dün alıcılı bir şekilde kapandı. Bugün Asya borsalarında ise Çin yetkililerinden gelen balon tartışmalarına yönelik açıklamalar izleniyor. Çin Banka ve Sigorta Düzenleme Kurulu Başkanı Guo Shuqing, deniz aşırı piyasalarda balon oluşmasından ‘çok endişeli’ olduklarını belirtti.

Yurt dışı tarafta bugün veri takvimine bakıldığında,
 
ABD tarafında, TSİ 21’de Fed Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard’ın ve TSİ 22’de San Francisco Fed Başkanı Mary Daly’nin ABD’nin ekonomik görünümü ve para politikasına ilişkin konuşmaları izlenecek.
 
Avrupa tarafında, TSİ 13’te Euro Bölgesi’nde şubat ayına ilişkin öncü TÜFE verisi açıklanacak. Yıllık bazda TÜFE ocakta %0,9 seviyesinde gerçekleşerek son 5 aydır bulunduğu deflasyonist bölgeden de çıkmıştı. Öncü verilere göre şubatta Euro Bölgesi’nde yıllık bazda TÜFE’nin %0,9 seviyesinde gerçekleşerek yatay seyretmesi bekleniyor. Ayrıca TSİ 10’da Almanya’da ocak ayında perakende satışların aylık bazda -%0,3 oranında gerilemesi bekleniyor.

Dördüncü çeyrekte mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH, çeyreksel %1,7 artışla %4 civarındaki artış beklentilerinin altında artış kaydetti. Ekonomi, dördüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %5,9 ile %7 olan büyüme beklentilerinin altında kaldı. 2020 yılı ikinci ve üçüncü çeyrek GSYH verileri de sırasıyla -%9,9’dan -%10,3’e ve %6,7’den %6,3’e aşağı yönlü revize edildi. Böylece 2020 yılında Türkiye ekonomisi tüketim, yatırım ve stokların katkısıyla yıllık %1,8 büyüdü.
 
Pandemi yılı olan 2020 yılını küresel arenada büyümeyle kapatan ender ülkelerden biri olduk.


Hatırda Kalması Gerekenler

  • Yıllık %5,9 büyümenin kaynaklarına baktığımızda tüketim 5,7 puan (özel tüketim 4,7 puan, kamu tüketimi 1 puan), yatırımlar 2,6 puan büyümeyi olumlu etkiledi. Kamunun büyümeye katkısı bir önceki çeyreğe göre arttı. Stoklar -1,9 puan büyümeyi aşağı çekerken, net ihracat 3. çeyreğe göre negatif etkisini sınırlayarak -0,6 puan büyümeyi negatif etkiledi.
  • 2020 yılı genelinin büyümesi olan %1,8’in kaynaklarına baktığımızda tüketim 2,2 puan (özel tüketim 1,9 puan, kamu tüketimi 0,3 puan), yatırımlar 1,7 puan, stoklar 3,4 puan büyümeyi olumlu etkiledi. Net ihracat, ihracattaki olumlu performansa karşılık ithalattaki artış neticesinde -5,5 puanla büyümeyi negatif etkileyen tek kalem oldu.
  • Sanayi sektörü, büyümeye katkısını son çeyrekte artırarak sürdürdü ve 2 puanla büyümeye en yüksek katkı veren sektör oldu. Kredilerin desteğiyle üçüncü çeyrekte büyümeye 1,7 puan veren finans sektörünün dördüncü çeyrekte katkısı 0,3 puanla daha sınırlı oldu. Salgından derin etkilenen hizmet sektörü (toptan ve perakende ticaret, ulaştırma ve depolama, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri) toparlanmasını sürdürdü ve 1,1 puanla 4. çeyrek büyümesine sanayiden sonra en yüksek katkıyı veren kalem oldu. Kamunun ve bilgi ve iletişimin katkısı bir önceki çeyreğe göre artarken, gayrimenkul faaliyetleri ile diğer hizmetler sınırlı katkı verdi. Mevsimselliğin de etkisiyle tarım sektörünün katkısı 0,2 puanla sınırlı kaldı. İnşaat sektörü bir çeyrek aradan sonra tekrar büyümeyi aşağı çekti ve -0,8 puan negatif etkiledi.
  • Cari fiyatlarla milli gelirimiz 2019 yılındaki 4,3 trilyon TL den 5 trilyon TL’ye çıktı. GSYH, dolar cinsinden ise 761 milyar dolardan 717 milyar dolara geriledi. Kişi başına GSYH 9.213 dolardan 8.599 dolara geriledi.
  • Sıkılaşan finansal koşullara karşın imalat PMI gibi öncü göstergeler, ekonomik aktivitedeki güçlü performansın hız keserek ocak ve şubat döneminde sürdüğünü gösteriyor. Aşılanma sürecinin geleceğe yönelik umutları koruması, ikinci çeyrekteki güçlü baz etkisi ve carry-over diye tabir edilen bir yıl içindeki büyüme performansının bir sonraki yıla aktarımının da katkısıyla bu sene %5-6 aralığında bir büyümenin mümkün olabileceğini değerlendiriyoruz.


            
TCMB Analitik bilanço verilerine göre 26 Şubat haftasında net ve toplam rezervin arttığını hesaplamaktayız. TCMB Analitik Bilanço verisine göre 26 Şubat  haftasında TCMB dış varlıkları 1,2 milyar USD arttı. Bunun neticesinde toplam rezervin 95,2 milyar USD seviyesine yükseldiğini tahmin ediyoruz. Bankaların TCMB’de tuttukları döviz mevduatı ise haftalık bazda 0,6 milyar USD azaldı. Toplam rezervdeki değişimden bankaların TCMB’de tuttukları döviz mevduatı çıkardığımızda net rezervdeki değişime yaklaşık ulaşıyoruz. Buna göre net uluslararası rezervin 12,1 milyar USD seviyesinden 13,9 milyar USD seviyesine yükseldiğini öngörmekteyiz. Ayrıca geçen hafta TCMB’nin swap stokundaki haftalık azalış trendi sona erdi. Geçen hafta swap stoku 0,5 milyar USD artarken, sene başından beri TCMB’nin swap stokundaki azalma ise 3,7 milyar USD oldu.

Dün şubat ayına ilişkin İSO imalat PMI rakamı açıklandı. 54,4’ten 51,7’ye geriledi fakat genişleme bölgesinde kalmaya devam etti ve böylelikle salgın ortamına rağmen olumlu gelen 4. çeyrek GSYH rakamlarından sonra ilk çeyrek için PMI verisi iyi sinyaller vermekte ve ekonomik aktivitede 2021 yılının ilk çeyreğinde belirgin yavaşlamadan ziyade ılımlı bir yavaşlamanın olabileceğini ima etmekte. Raporda yeni siparişlerde artış hızında azalma olduğu ve üretimde ılımlı artış olduğu vurgulanmakta. Geçen aya benzer şekilde istihdam da artış olduğu, tedarik zincirindeki sorunların devam ettiği ve TL’deki değer kazancının enflasyonist baskıları azalttığı vurgulanmakta. Girdi maliyetlerinde artış olduğu fakat olumlu olarak son 8 ayın en düşük oranında olduğu ve nihai ürün fiyatları enflasyonunun da son 10 ayın en düşük düzeyinde olduğu raporda yer almakta. 


 

ŞİRKET HABERLERİ 

Doğan Şirketler Grubu (DOHOL, Nötr): Şirket 2020 yılı 4. çeyreğinde 34,2mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde Holding, 167,5mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti. Şirketin satış gelirleri 4Ç2020’de bir önceki yılın aynı döneminde göre %9,5 oranında azalarak 3.170mn TL olmuştur. Satışların maliyeti ise %14,7 oranında azalmış ve buna bağlı olarak brüt kar %57,1 oranında artarak 396,3mn TL’ye ulaşmıştır. Operasyonel giderler aynı dönemde %6,2 oranında artarken, diğer faaliyetlerden 4Ç2019’daki kurlardaki yükseliş kaynaklı 258,6mn TL’lik gelire karşın 4Ç2020’de ise kurlardaki geri çekilmenin etkisiyle 72,8mn TL gider kaydedilmiştir. İştiraklerden ise bu çeyrekte 21mn TL gelir kaydedilmiştir. Böylece faaliyet karı %55 oranında azalarak 108,8mn TL olarak gerçekleşmiştir. Buna ilaveten yatırım faaliyetlerinden gelirler de 71,4mn TL’den 1,7mn TL’ye gerilerken, finansman giderleri de 105,6mn TL’den 63,4mn TL’ye inmiştir. Vergi öncesi net dönem karı 4Ç2020’de 47,2mn TL olurken, 15,1mn TL’lik vergi gideri sonrası net dönem karı 32,1mn TL olarak gerçekleşmiştir. 66,3mn TL’lik azınlık payı net dönem karı düşüldükten sonra 34,2mn TL ana ortaklık net dönem zararı oluşmuştur.

4. çeyrek finansallarıyla beraber şirketin 2020 yılı ana ortalık net dönem karı 1.390,2mn TL olarak gerçekleşmiştir. 2019 yılında 616,8mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydedilmişti.

Ayrıca Şirket hisse başına 0,0687826 TL (net 0,0584652 TL) kar payı dağıtımı Genel Kurul onayına sunmaya karar vermiştir. Teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihi 30 Nisan olup, dünkü kapanış fiyatına göre temettü verimi %2,0 olarak hesaplanmaktadır.
 
Kardemir Karabük Demir Çelik (KRDMA, KRDMB, KRDMD, Nötr): Şirket 4Ç2020’de net dönem karı 457mn TL ile hem bizim beklentimiz olan 488mn TL’nin hem de piyasa beklentisi olan 470mn TL’nin hafif altında gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada satış gelirlerinin beklentimizin hafif altında gerçekleşmesi etkili olmuştur. Geçen yılın aynı döneminde şirket 128,6mn TL net dönem zararı açıklamıştı. Şirket’in satış gelirleri 4Ç2020’de 4Ç2019’a göre %57,5 oranında artarak 2.348mn TL’ye yükselirken, brüt kar 48,3mn TL’den 589,8mn TL’ye çıkmıştır. Brüt kar marjı da 21,9 puan artarak %25,1 olmuştur. Şirket’in operasyonel giderleri aynı dönemde %36,5 oranında artmış ve 35,9mn TL olmuştur. Şirketin faaliyet karı ise 552,9 TL’yi göstermiştir. Geçen yılın aynı döneminde 67mn TL faaliyet zararı açıklanmıştı. 18mn TL finansman geliri, 115,1mn TL vergi gideri sonrası şirketin net dönem karı 457mn TL olmuştur.

4. çeyrekte açıklanan net dönem karıyla birlikte, ilk dokuz aydaki zarar rakamının etkisiyle 2020 yılı toplam ana ortaklık net dönem karı 60,7mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. 2019 yılındaki ana ortaklık net dönem karı 80,6mn TL idi.

Ek olarak 2020 yılı hesap dönemi, yasal kayıtlarına göre dağıtılabilecek dönem karı bulunmaması nedeniyle, yönetim kurulu 2020 yılı dönem karının dağıtılmayarak geçmiş yıllar zararına mahsup edilmesi önermiştir.
 
İndeks Bilgisayar (INDES, Nötr): Şirket’in 4Ç2020’deki ana ortaklık net dönem karı yıllık bazda %3,9 oranında artarak 40,8mn TL’ye yükselmiştir. Şirket’in satış gelirleri aynı dönem itibarıyla %56,6 oranında artarak 3.205mn TL’ye çıkarken, brüt kar %30,4 oranında artmış ve 125,3mn TL’ye yükselmiştir. Brüt ve net kar marjı ise sırasıyla %3,9 ve %1,3 olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın son çeyreğinde bu oranlar sırasıyla %4,7 ve %1,9 idi. Diğer yandan, Şirket’in faaliyet giderleri 4Ç2020’de 40,1mn TL gerçekleşerek yıllık %32,7 oranında artarken, 93mn TL net finansman gideri (4Ç2019: 11,8mn TL net finansman gideri) yazılmıştır. Son olarak, dördüncü çeyrek karı sonrasında Şirket’in 2020 yılı ana ortaklık net dönem karı bir önceki yıla göre %54,9 oranında artarak 143,3mn TL’ye yükselmiştir.

İpek Doğal Enerji (IPEKE, Sınırlı Negatif): Şirket’in ana ortaklık net dönem karı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %46,2 oranında azalmış ve 62,1mn TL olmuştur. Şirket’in satış gelirleri 4Ç2020’de 4Ç2019’a göre %0,6 oranında azalarak 961mn TL olurken, brüt kar %19,1 oranında azalarak 497mn TL’ye olmuştur. Şirket’in operasyonel giderleri aynı dönemde %5,2 oranında artmış ve 151,3mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden 60mn TL gider kaydeden şirketin faaliyet karı ise 285,3mn TL’yi göstermiştir. Geçen yılın aynı döneminde 474,6mn TL faaliyet karı açıklamıştı. 165,8mn TL yatırım geliri ve 142,4mn TL vergi gideri sonrası şirketin ana ortaklığa düşen net dönem karı 62,1mn TL olmuştur.

4. çeyrekte açıklanan ana ortaklık net dönem karıyla birlikte 2020 yılı toplam ana ortaklık net dönem karı 362,2mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. 2019 yılındaki ana ortaklık net dönem karı 406,6mn TL idi.

Koza Altın (KOZAL, Sınırlı Negatif): Şirket 4Ç2020’de net dönem karı 363,3mn TL ile hem bizim beklentimiz olan 653mn TL’nin hem de piyasa beklentisi olan 603mn TL’nin altında gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada satış gelirlerinin beklentimizin altına maliyetlerin ise beklentimizin üzerinde gerçekleşmesi etkili olmuştur. Geçen yılın aynı döneminde şirket 507mn TL kar açıklamıştı. Şirket’in satış gelirleri 4Ç2020’de 4Ç2019’a göre %1,2 oranında azalarak 939mn TL olurken, brüt kar %19 oranında azalarak 500mn TL’ye gerilemiştir. Brüt kar marjı ise geçen yılın aynı dönemine göre 11,6 puan azalarak %53,2 olmuştur. Şirket’in operasyonel giderleri aynı dönemde %1,8 oranında artmış ve 143,3mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden 48,5mn TL gider kaydeden şirketin faaliyet karı ise 307,8mn TL’yi göstermiştir. Geçen yılın aynı döneminde 487,1mn TL faaliyet karı açıklamıştı. 176,2mn TL yatırım geliri ve 120,8mn TL vergi gideri sonrası şirketin net dönem karı 363,3mn TL olmuştur.

4. çeyrekte açıklanan net dönem karıyla birlikte 2020 yılı toplam net dönem karı 1.810mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. 2019 yılındaki net dönem karı 1.767mn TL idi.

Koza Anadolu (KOZAA, Sınırlı Negatif): Şirket’in ana ortaklık net dönem karı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %43,7 oranında azalmış ve 124,5mn TL olmuştur. Şirket’in satış gelirleri 4Ç2020’de 4Ç2019’a göre %0,6 oranında azalarak 960mn TL olurken, brüt kar %19,0 oranında azalarak 497,2mn TL’ye olmuştur. Şirket’in operasyonel giderleri aynı dönemde %1,9 oranında artmış ve 151,1mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden 61,1mn TL gider kaydeden şirketin faaliyet karı ise 284,9mn TL’yi göstermiştir. Geçen yılın aynı döneminde 477,6mn TL faaliyet karı açıklamıştı. 165,9mn TL yatırım geliri, 9,9mn TL finansman gideri ve 139,1mn TL vergi gideri sonrası şirketin ana ortaklığa düşen net dönem karı 124,5mn TL olmuştur.

4. çeyrekte açıklanan ana ortaklık net dönem karıyla birlikte 2020 yılı toplam ana ortaklık net dönem karı 699,5mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. 2019 yılındaki ana ortaklık net dönem karı 796mn TL idi.

Migros (MGROS, Sınırlı Negatif): Migros’un 2020 yılı 4. çeyrek ana ortaklık net dönem zararı 121,3mn TL olmuştur. Piyasa beklentisi ise şirketin 36mn TL net dönem karı açıklaması yönündeydi.  Satış gelirleri %35,5 oranında artan Migros’un 4. çeyrek brüt karı %31,3 artışla 1.876mn TL olmuştur. Brüt kar marjı 0,8 puan azalışla %24,4’ü göstermiştir. Operasyonel giderler %31,3 artışla 1.491mn TL’ye yükselmiştir. 130,5mn TL’lik diğer faaliyet giderleri sonrasında faaliyet karı %89,6 artışla 254,9mn TL’yi göstermiştir. Faaliyet karı marjı ise 0,9 puan yükselişle %3,3 olarak hesaplanmaktadır. Migros’un FAVÖK’ü 4Ç2019’daki 498mn TL’den 4Ç2020’de %21,5 artışla 605mn TL’ye yükselirken, FAVÖK marjı %8,4’den %7,6’ya gerilemiştir. Yatırım faaliyetlerinden 14,2mn TL gider kaydeden şirketin finansman öncesi karı 240,6mn TL’yi göstermiştir. Finansman tarafında ise 261,4mn TL gider kaydeden Migros’un vergi öncesi zararı 20,8mn TL olmuştur. 101,5mn TL’lik vergi gideri yazan şirketin ana ortaklık net dönem zararı 121,3mn TL’yi göstermiştir. Şirketin brüt EUR borcu 2019 sonundaki 430mn EUR’dan 2020 sonunda 95mn EUR’ya gerilemiştir.

Son çeyrekteki zarar rakamıyla birlikte Şirket’in 2020 yılındaki ana ortaklık net dönem zararı 403mn TL olmuştur. 2019’daki ana ortaklık net dönem zararı 460,8mn TL idi.

Migros ayrıca 2021 yılı beklentilerini de açıklamıştır. Buna göre Migros’un 2021 yılı satış büyümesi hedefini %15-18 olup (2020 %25,9), FAVÖK marjı beklentisi %8-8,5 aralığındadır (2020 %8,2). Şirketin mağaza açılış hedefi 170 adet olup (2020 183 adet), yatırım harcamaları beklentisi 600mn TL civarındadır (2020 539mn TL).

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): THY 2020 yılının 4. çeyreğinde 385mn TL (50mn USD) ana ortaklık net dönem zararı kaydetmiştir. Bizim zarar beklentimiz 212mn TL, piyasanın zarar beklentisi ise 348mn TL idi. Şirket 4Ç2019’da 1.948mn TL net dönem karı kaydetmişti. Satış gelirleri 4.çeyrekte %26,6 oranında azalarak 13,9 milyar TL’ye gerileyen şirket 2,108mn TL brüt kar kaydetmiştir. Aynı dönemde operasyonel giderler %27,6 oranında gerileyerek 1.628mn TL’yi göstermiştir. Diğer faaliyetlerden ise 4Ç2020’de 410mn TL gelir kaydedilmiştir. Böylece Şirket’in faaliyet karı 890mn TL olmuştur. 4. çeyrekte yatırım faaliyetlerinden 452mn TL net gelir kaydedilirken, özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan da 67mn TL kar oluşmuştur. Finansman tarafında net 1.464mn TL gider kaydedilmiştir. Tüm bunlara bağlı olarak vergi öncesi zarar 55mn TL olurken, 330mn TL’lik vergi gideri sonrası 385mn TL ana ortaklık net dönem zararı açıklanmıştır.

Son çeyrek zarar rakamıyla birlikte şirketin 2020 yılı ana ortaklık net dönem zararı 5.588mn TL (836mn USD) olmuştur. Şirket 2019’da 4.535mn TL (788mn USD) kar açıklamıştı.

Türkiye Sigorta (TURSG, Sınırlı Negatif): Türkiye Sigorta’nın (konsolide olmayan) 4Ç2020’deki net dönem karı yıllık %43,9 oranında azalarak 192mn TL’ye gerilemiştir. Şirket’in genel teknik bölüm dengesi de %29,6 oranında azalarak 279,1mn TL’ye düşmüştür. Diğer yandan, net yatırım gelirleri 4Ç2020’de 118,2mn TL gerçekleşerek yıllık %35,4 oranında artış göstermiştir. Dördüncü çeyrek kar rakamı sonrasında Şirket’in 2020 yılı karı ise bir önceki yıla göre %39,2 oranında artarak 1.153mn TL’ye yükselmiştir.

Diğer yandan, Şirket hisse başına brüt 0,4244426 TL (net 0,3607762 TL) kar payı dağıtmayı planlamaktadır. Dünkü hisse kapanış fiyatına göre temettü verimi %5,8 olarak hesaplanmaktadır. Teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihi 09.04.2021’dir. 
 
AG Anadolu Grubu Holding (AGHOL, Sınırlı Pozitif): Aktif varlıkları arasında AND Kozyatağı binasının bulunduğu AND Anadolu Gayrimenkul Yatırımları A.Ş. şirketin %100 oranındaki hisselerinin, Maher Yatırım Holding A.Ş.’nin iştiraki olan Quick Sigorta A.Ş ve Corpus Sigorta A.Ş. şirketleri tarafından satın alınmasına yönelik bağlayıcı olmayan bir mutabakat sağlanmış olup ilgili taraflarla pay devrine ilişkin finansal, vergisel, hukuki inceleme ve müzakere süreci başlatılmıştır. Bu çerçevede, pay devir işlemlerinin gerektirebileceği izinler için resmi kuruluş ön başvuruları da dahil, gerekli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir. Taraflarca sağlanmış mutabakata göre, hisse devir bedeli’nin 70mn TL seviyesinde olacağı tahmin edilmekte olup söz konusu hisse devir bedeli ilgili şirketin kapanış tarihindeki bilançosunda yer alan toplam aktifleri ile borç ve yükümlülüklerinin netleştirilmesi şeklinde hesaplanacaktır.

Arçelik (ARCLK, Nötr): Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Şirketin “BB” olan yabancı para ve TL cinsinden uzun vadeli kredi notlarını, “AAA(tur)” olan Uzun Vadeli Ulusal Kredi Notunu teyit etmiş ve notların “negatif” olan görünümlerini “durağan” olarak revize etmiştir. Şirketin kıdemli teminatsız tahvil notunu ise “BB” olarak teyit edilmiştir.

Kartonsan (KARTN, Nötr): Şirketin Yönetim Kurulu hisse başına brüt 0,6497 TL (net 0,5523 TL) kar payı dağıtım teklifini Genel Kurul onayına sunmaya karar vermiştir. Dünkü hisse kapanış fiyatına göre temettü verimi %0,8 olarak hesaplanmaktadır.

Pınar Süt (PNSUT, Sınırlı Pozitif): Şirketin Yönetim Kurulu hisse başına brüt 0,4650 TL (net 0,3953 TL) kar payı dağıtım teklifini Genel Kurul onayına sunmaya karar vermiştir. Dünkü hisse kapanış fiyatına göre temettü verimi %2,0 olarak hesaplanmaktadır.

Ülker Bisküvi (ULKER, Nötr): Fitch Ratings Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş.’nin uzun vadeli kredi notunu “BB-” olarak teyit ederken, görünümünü ” Negatif ” ten ” Durağan ” a revize etmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: Bankacılık sektörünün ocak ayı net dönem karı 4,34 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki ayki net dönem karı 1,2 milyar TL iken, bir önceki yılın ocak ayındaki net dönem karı ise 7,9 milyar TL idi. Bir önceki ay kar rakamının 2,7 milyar TL’den 1,2 milyar TL’ye güncelleme yapılmasına bağlı olarak da sektörün 2020 yılı karı 58,5 milyar TL (60 milyar TL idi) olarak güncellenmiştir.  Mevduat maliyetlerindeki artışla birlikte Ocak ayında kredi mevduat makasında daralma devam ederken, menkul kıymet faiz gelirleri de Aralık ayında yapılan TÜFE endeksli tahvil düzeltmelerinin ardından Ocak ayında bir önceki aya göre %29,1 oranında azalmıştır. Buna bağlı olarak da net faiz gelirleri bir önceki aya göre %22,6 oranında azalarak 14 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Kredilerdeki yavaşlamaya karşın net ücret ve komisyon gelirleri ise artmaya devam etmiş ve bir önceki aya göre bu kalemden elde edilen gelir %5,3 oranında artarak 4,3 milyar TL’ye yükselmiştir.  Ek olarak ocak ayında diğer faaliyet gelirleri %91 oranında artarak 8 milyar TL’ye yükselirken, karşılık giderleri de %20,6 oranında gerilemiş ve karlılığa olumlu katkı sağlamışlardır. Diğer taraftan, ticari zararın 702mn TL artarak 4,55milyar TL’ye yükselmesi ve operasyonel giderlerin de %16,6 oranında artarak 8,6milyar TL’ye çıkması karın daha yüksek gelmesini engellemiştir.  TL krediler ivme kaydetmeye devam ederken, aylık bazda hafif de olsa düşüş yaşanmıştır. Tüketici kredilerinde önemli bir değişim gözlenmezken, konut kredilerinde %0,5 oranında düşüş yaşanmıştır. Fonlama tarafında bakıldığında, TL mevduatlarda %0,8 oranında düşüş yaşanırken, aktifler ağırlıklı olarak repo ile fonlanmıştır. Toplam repo fonlaması %4,5 oranında artarak 266,6milyar TL’ye çıkmıştır. Bankacılık sektörünün kredi/mevduat oranı ise 30 baz puan artarak %100,8 olarak gerçekleşmiştir. Bankacılık sektörünün özsermeye karlılığı görece düşük aylık karın etkisiyle 270 baz puan gerileyerek %8,7’ye düşerken, aktif karlılık 20 baz puan azalmış ve %0,9 olmuştur. Mevduat maliyetlerindeki artış birlikte Net faiz marjı da 113 baz puan düşerek %2,78 olmuştur. Bankacılık sektörü sorunlu kredi oranı ise önemli bir değişim göstermeyerek %4,03 olarak gerçekleşirken, sermaye yeterlilik oranı 36 baz puan azalmış ve %18,37 olarak gerçekleşmiştir.

DİĞER SİRKET HABERLERİ

Bosch Fren Sistemleri (BFREN, Nötr): Şirket’in 4Ç2020’deki net dönem karı 4Ç2019’a göre 1,5mn TL azalarak 5,5mn TL olmuştur. Şirket’in satış gelirleri 4Ç2020’de yıllık %58,2 oranında artarak 79,3mn TL’ye yükselirken, brüt karı aynı dönemde 4,6mn TL artarak 10mn TL’ye ulaşmıştır. Operasyonel giderler 3,5mn TL, diğer faaliyet gelirleri 1,1mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Böylece, esas faaliyet karı 1,6mn TL artarak 7,6mn TL olmuştur. Finansman tarafında 2,3mn TL gider kaydedilmiş ve vergi öncesi kar 5,3mn TL olarak gerçekleşmiştir. 0,2mn TL vergi geliri sonrasında net dönem karı 5,5mn TL olmuştur.

Şirket’in 2020 yılı net dönem karı 2019’a göre %14 oranında azalarak 23,5mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Diğer yandan, Şirket hisse başına brüt 6,8987342 TL (net 5,8639240 TL) kar payı dağıtmayı planlamaktadır. Dünkü hisse kapanış fiyatına göre temettü verimi %0,6 olarak hesaplanmaktadır. Teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihi 03.05.2021’dir.
  
FAİZ PİYASALARI

Pazartesi günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %17 seviyesinde değişmeyerek yatay seyretti. TCMB toplamda piyasayı 333 milyar TL ile haftalık repo ihalelerinden karşılanacak şekilde fonladı ve tüm fonlama haftalık repo ihaleleriyle sağlandı. TCMB sadeleşme politikasıyla uyumlu olarak pazartesi günü 65 milyar TL’lik (%17’den, 7 gün vadeli) ve 20 milyar TL’lik (%17’den, 9 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı ve diğer kanallardan fonlama yapılmadı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,41 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,38-%1,46 bandında hareketin ardından, %1,42 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinde faizlerde günlük bazda kısa vadeli tarafta yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise düşüşler gözlendi. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta faizlerde 15 baz puana yaklaşan yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta faizlerde 15 baz puana varan düşüşler görüldü. 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

Dün faizlerde yaşanan gevşeme ile birlikte küresel borsa endekslerinde sert yükselişler gözlendi. S&P500 endeksi %2,4 oranında değer kazanarak son ayların en yüksek günlük yükselişini kaydetti. Bu sabaha bakıldığında ise dünkü yükselişlerin sürdürülemediğini izliyoruz. ABD vadelilerinde %0,4 civarında, Asya tarafında Çin ve Japonya’da ise %1’e yakın satışlar gözleniyor. Tahvil faizlerindeki yükselişler sonrasında özellikle Fed’in nasıl bir aksiyon alacağına yönelik henüz net açıklamalar gözlenmedi. ABD on yıllık tahvil faizi de %1,40 seviyesinden fazla uzaklaşmıyor. Bu kapsamda, faizlerdeki yukarı yönlü riskler sürerken, dünkü yükselişlerin ardından bugün borsalar günü kar realizasyonları ile geçirebilir. Haftanın ilk işlem gününde %3,81 oranında yükseliş kaydeden BIST100 endeksi ise yurtdışı borsalardaki baskıya karşın dün Kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı kontrollü normalleşme adımları ile birlikte güne yatay bir görüntüyle başlayabilir. Ancak endeks açılış sonrasında küresel borsalardaki hareketlere katılarak kar realizasyonları ile karşılaşabilir.        

 

MAKROEKONOMİ

    
Fed Başkanı Powell’ın konuşması ve ABD tarım dışı istihdam verisi öncesi sakin bir görünüm sergileyen ABD 10 yıllık tahvil faizleri ile birlikte ABD borsaları dün alıcılı bir şekilde kapandı. Bugün Asya borsalarında ise Çin yetkililerinden gelen balon tartışmalarına yönelik açıklamalar izleniyor. Çin Banka ve Sigorta Düzenleme Kurulu Başkanı Guo Shuqing, deniz aşırı piyasalarda balon oluşmasından ‘çok endişeli’ olduklarını belirtti.

Yurt dışı tarafta bugün veri takvimine bakıldığında,
 
ABD tarafında, TSİ 21’de Fed Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard’ın ve TSİ 22’de San Francisco Fed Başkanı Mary Daly’nin ABD’nin ekonomik görünümü ve para politikasına ilişkin konuşmaları izlenecek.
 
Avrupa tarafında, TSİ 13’te Euro Bölgesi’nde şubat ayına ilişkin öncü TÜFE verisi açıklanacak. Yıllık bazda TÜFE ocakta %0,9 seviyesinde gerçekleşerek son 5 aydır bulunduğu deflasyonist bölgeden de çıkmıştı. Öncü verilere göre şubatta Euro Bölgesi’nde yıllık bazda TÜFE’nin %0,9 seviyesinde gerçekleşerek yatay seyretmesi bekleniyor. Ayrıca TSİ 10’da Almanya’da ocak ayında perakende satışların aylık bazda -%0,3 oranında gerilemesi bekleniyor.

Dördüncü çeyrekte mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH, çeyreksel %1,7 artışla %4 civarındaki artış beklentilerinin altında artış kaydetti. Ekonomi, dördüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %5,9 ile %7 olan büyüme beklentilerinin altında kaldı. 2020 yılı ikinci ve üçüncü çeyrek GSYH verileri de sırasıyla -%9,9’dan -%10,3’e ve %6,7’den %6,3’e aşağı yönlü revize edildi. Böylece 2020 yılında Türkiye ekonomisi tüketim, yatırım ve stokların katkısıyla yıllık %1,8 büyüdü.
 
Pandemi yılı olan 2020 yılını küresel arenada büyümeyle kapatan ender ülkelerden biri olduk.


Hatırda Kalması Gerekenler

  • Yıllık %5,9 büyümenin kaynaklarına baktığımızda tüketim 5,7 puan (özel tüketim 4,7 puan, kamu tüketimi 1 puan), yatırımlar 2,6 puan büyümeyi olumlu etkiledi. Kamunun büyümeye katkısı bir önceki çeyreğe göre arttı. Stoklar -1,9 puan büyümeyi aşağı çekerken, net ihracat 3. çeyreğe göre negatif etkisini sınırlayarak -0,6 puan büyümeyi negatif etkiledi.
  • 2020 yılı genelinin büyümesi olan %1,8’in kaynaklarına baktığımızda tüketim 2,2 puan (özel tüketim 1,9 puan, kamu tüketimi 0,3 puan), yatırımlar 1,7 puan, stoklar 3,4 puan büyümeyi olumlu etkiledi. Net ihracat, ihracattaki olumlu performansa karşılık ithalattaki artış neticesinde -5,5 puanla büyümeyi negatif etkileyen tek kalem oldu.
  • Sanayi sektörü, büyümeye katkısını son çeyrekte artırarak sürdürdü ve 2 puanla büyümeye en yüksek katkı veren sektör oldu. Kredilerin desteğiyle üçüncü çeyrekte büyümeye 1,7 puan veren finans sektörünün dördüncü çeyrekte katkısı 0,3 puanla daha sınırlı oldu. Salgından derin etkilenen hizmet sektörü (toptan ve perakende ticaret, ulaştırma ve depolama, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri) toparlanmasını sürdürdü ve 1,1 puanla 4. çeyrek büyümesine sanayiden sonra en yüksek katkıyı veren kalem oldu. Kamunun ve bilgi ve iletişimin katkısı bir önceki çeyreğe göre artarken, gayrimenkul faaliyetleri ile diğer hizmetler sınırlı katkı verdi. Mevsimselliğin de etkisiyle tarım sektörünün katkısı 0,2 puanla sınırlı kaldı. İnşaat sektörü bir çeyrek aradan sonra tekrar büyümeyi aşağı çekti ve -0,8 puan negatif etkiledi.
  • Cari fiyatlarla milli gelirimiz 2019 yılındaki 4,3 trilyon TL den 5 trilyon TL’ye çıktı. GSYH, dolar cinsinden ise 761 milyar dolardan 717 milyar dolara geriledi. Kişi başına GSYH 9.213 dolardan 8.599 dolara geriledi.
  • Sıkılaşan finansal koşullara karşın imalat PMI gibi öncü göstergeler, ekonomik aktivitedeki güçlü performansın hız keserek ocak ve şubat döneminde sürdüğünü gösteriyor. Aşılanma sürecinin geleceğe yönelik umutları koruması, ikinci çeyrekteki güçlü baz etkisi ve carry-over diye tabir edilen bir yıl içindeki büyüme performansının bir sonraki yıla aktarımının da katkısıyla bu sene %5-6 aralığında bir büyümenin mümkün olabileceğini değerlendiriyoruz.


            
TCMB Analitik bilanço verilerine göre 26 Şubat haftasında net ve toplam rezervin arttığını hesaplamaktayız. TCMB Analitik Bilanço verisine göre 26 Şubat  haftasında TCMB dış varlıkları 1,2 milyar USD arttı. Bunun neticesinde toplam rezervin 95,2 milyar USD seviyesine yükseldiğini tahmin ediyoruz. Bankaların TCMB’de tuttukları döviz mevduatı ise haftalık bazda 0,6 milyar USD azaldı. Toplam rezervdeki değişimden bankaların TCMB’de tuttukları döviz mevduatı çıkardığımızda net rezervdeki değişime yaklaşık ulaşıyoruz. Buna göre net uluslararası rezervin 12,1 milyar USD seviyesinden 13,9 milyar USD seviyesine yükseldiğini öngörmekteyiz. Ayrıca geçen hafta TCMB’nin swap stokundaki haftalık azalış trendi sona erdi. Geçen hafta swap stoku 0,5 milyar USD artarken, sene başından beri TCMB’nin swap stokundaki azalma ise 3,7 milyar USD oldu.

Dün şubat ayına ilişkin İSO imalat PMI rakamı açıklandı. 54,4’ten 51,7’ye geriledi fakat genişleme bölgesinde kalmaya devam etti ve böylelikle salgın ortamına rağmen olumlu gelen 4. çeyrek GSYH rakamlarından sonra ilk çeyrek için PMI verisi iyi sinyaller vermekte ve ekonomik aktivitede 2021 yılının ilk çeyreğinde belirgin yavaşlamadan ziyade ılımlı bir yavaşlamanın olabileceğini ima etmekte. Raporda yeni siparişlerde artış hızında azalma olduğu ve üretimde ılımlı artış olduğu vurgulanmakta. Geçen aya benzer şekilde istihdam da artış olduğu, tedarik zincirindeki sorunların devam ettiği ve TL’deki değer kazancının enflasyonist baskıları azalttığı vurgulanmakta. Girdi maliyetlerinde artış olduğu fakat olumlu olarak son 8 ayın en düşük oranında olduğu ve nihai ürün fiyatları enflasyonunun da son 10 ayın en düşük düzeyinde olduğu raporda yer almakta. 


 

ŞİRKET HABERLERİ 

Doğan Şirketler Grubu (DOHOL, Nötr): Şirket 2020 yılı 4. çeyreğinde 34,2mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde Holding, 167,5mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti. Şirketin satış gelirleri 4Ç2020’de bir önceki yılın aynı döneminde göre %9,5 oranında azalarak 3.170mn TL olmuştur. Satışların maliyeti ise %14,7 oranında azalmış ve buna bağlı olarak brüt kar %57,1 oranında artarak 396,3mn TL’ye ulaşmıştır. Operasyonel giderler aynı dönemde %6,2 oranında artarken, diğer faaliyetlerden 4Ç2019’daki kurlardaki yükseliş kaynaklı 258,6mn TL’lik gelire karşın 4Ç2020’de ise kurlardaki geri çekilmenin etkisiyle 72,8mn TL gider kaydedilmiştir. İştiraklerden ise bu çeyrekte 21mn TL gelir kaydedilmiştir. Böylece faaliyet karı %55 oranında azalarak 108,8mn TL olarak gerçekleşmiştir. Buna ilaveten yatırım faaliyetlerinden gelirler de 71,4mn TL’den 1,7mn TL’ye gerilerken, finansman giderleri de 105,6mn TL’den 63,4mn TL’ye inmiştir. Vergi öncesi net dönem karı 4Ç2020’de 47,2mn TL olurken, 15,1mn TL’lik vergi gideri sonrası net dönem karı 32,1mn TL olarak gerçekleşmiştir. 66,3mn TL’lik azınlık payı net dönem karı düşüldükten sonra 34,2mn TL ana ortaklık net dönem zararı oluşmuştur.

4. çeyrek finansallarıyla beraber şirketin 2020 yılı ana ortalık net dönem karı 1.390,2mn TL olarak gerçekleşmiştir. 2019 yılında 616,8mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydedilmişti.

Ayrıca Şirket hisse başına 0,0687826 TL (net 0,0584652 TL) kar payı dağıtımı Genel Kurul onayına sunmaya karar vermiştir. Teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihi 30 Nisan olup, dünkü kapanış fiyatına göre temettü verimi %2,0 olarak hesaplanmaktadır.
 
Kardemir Karabük Demir Çelik (KRDMA, KRDMB, KRDMD, Nötr): Şirket 4Ç2020’de net dönem karı 457mn TL ile hem bizim beklentimiz olan 488mn TL’nin hem de piyasa beklentisi olan 470mn TL’nin hafif altında gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada satış gelirlerinin beklentimizin hafif altında gerçekleşmesi etkili olmuştur. Geçen yılın aynı döneminde şirket 128,6mn TL net dönem zararı açıklamıştı. Şirket’in satış gelirleri 4Ç2020’de 4Ç2019’a göre %57,5 oranında artarak 2.348mn TL’ye yükselirken, brüt kar 48,3mn TL’den 589,8mn TL’ye çıkmıştır. Brüt kar marjı da 21,9 puan artarak %25,1 olmuştur. Şirket’in operasyonel giderleri aynı dönemde %36,5 oranında artmış ve 35,9mn TL olmuştur. Şirketin faaliyet karı ise 552,9 TL’yi göstermiştir. Geçen yılın aynı döneminde 67mn TL faaliyet zararı açıklanmıştı. 18mn TL finansman geliri, 115,1mn TL vergi gideri sonrası şirketin net dönem karı 457mn TL olmuştur.

4. çeyrekte açıklanan net dönem karıyla birlikte, ilk dokuz aydaki zarar rakamının etkisiyle 2020 yılı toplam ana ortaklık net dönem karı 60,7mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. 2019 yılındaki ana ortaklık net dönem karı 80,6mn TL idi.

Ek olarak 2020 yılı hesap dönemi, yasal kayıtlarına göre dağıtılabilecek dönem karı bulunmaması nedeniyle, yönetim kurulu 2020 yılı dönem karının dağıtılmayarak geçmiş yıllar zararına mahsup edilmesi önermiştir.
 
İndeks Bilgisayar (INDES, Nötr): Şirket’in 4Ç2020’deki ana ortaklık net dönem karı yıllık bazda %3,9 oranında artarak 40,8mn TL’ye yükselmiştir. Şirket’in satış gelirleri aynı dönem itibarıyla %56,6 oranında artarak 3.205mn TL’ye çıkarken, brüt kar %30,4 oranında artmış ve 125,3mn TL’ye yükselmiştir. Brüt ve net kar marjı ise sırasıyla %3,9 ve %1,3 olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın son çeyreğinde bu oranlar sırasıyla %4,7 ve %1,9 idi. Diğer yandan, Şirket’in faaliyet giderleri 4Ç2020’de 40,1mn TL gerçekleşerek yıllık %32,7 oranında artarken, 93mn TL net finansman gideri (4Ç2019: 11,8mn TL net finansman gideri) yazılmıştır. Son olarak, dördüncü çeyrek karı sonrasında Şirket’in 2020 yılı ana ortaklık net dönem karı bir önceki yıla göre %54,9 oranında artarak 143,3mn TL’ye yükselmiştir.

İpek Doğal Enerji (IPEKE, Sınırlı Negatif): Şirket’in ana ortaklık net dönem karı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %46,2 oranında azalmış ve 62,1mn TL olmuştur. Şirket’in satış gelirleri 4Ç2020’de 4Ç2019’a göre %0,6 oranında azalarak 961mn TL olurken, brüt kar %19,1 oranında azalarak 497mn TL’ye olmuştur. Şirket’in operasyonel giderleri aynı dönemde %5,2 oranında artmış ve 151,3mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden 60mn TL gider kaydeden şirketin faaliyet karı ise 285,3mn TL’yi göstermiştir. Geçen yılın aynı döneminde 474,6mn TL faaliyet karı açıklamıştı. 165,8mn TL yatırım geliri ve 142,4mn TL vergi gideri sonrası şirketin ana ortaklığa düşen net dönem karı 62,1mn TL olmuştur.

4. çeyrekte açıklanan ana ortaklık net dönem karıyla birlikte 2020 yılı toplam ana ortaklık net dönem karı 362,2mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. 2019 yılındaki ana ortaklık net dönem karı 406,6mn TL idi.

Koza Altın (KOZAL, Sınırlı Negatif): Şirket 4Ç2020’de net dönem karı 363,3mn TL ile hem bizim beklentimiz olan 653mn TL’nin hem de piyasa beklentisi olan 603mn TL’nin altında gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada satış gelirlerinin beklentimizin altına maliyetlerin ise beklentimizin üzerinde gerçekleşmesi etkili olmuştur. Geçen yılın aynı döneminde şirket 507mn TL kar açıklamıştı. Şirket’in satış gelirleri 4Ç2020’de 4Ç2019’a göre %1,2 oranında azalarak 939mn TL olurken, brüt kar %19 oranında azalarak 500mn TL’ye gerilemiştir. Brüt kar marjı ise geçen yılın aynı dönemine göre 11,6 puan azalarak %53,2 olmuştur. Şirket’in operasyonel giderleri aynı dönemde %1,8 oranında artmış ve 143,3mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden 48,5mn TL gider kaydeden şirketin faaliyet karı ise 307,8mn TL’yi göstermiştir. Geçen yılın aynı döneminde 487,1mn TL faaliyet karı açıklamıştı. 176,2mn TL yatırım geliri ve 120,8mn TL vergi gideri sonrası şirketin net dönem karı 363,3mn TL olmuştur.

4. çeyrekte açıklanan net dönem karıyla birlikte 2020 yılı toplam net dönem karı 1.810mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. 2019 yılındaki net dönem karı 1.767mn TL idi.

Koza Anadolu (KOZAA, Sınırlı Negatif): Şirket’in ana ortaklık net dönem karı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %43,7 oranında azalmış ve 124,5mn TL olmuştur. Şirket’in satış gelirleri 4Ç2020’de 4Ç2019’a göre %0,6 oranında azalarak 960mn TL olurken, brüt kar %19,0 oranında azalarak 497,2mn TL’ye olmuştur. Şirket’in operasyonel giderleri aynı dönemde %1,9 oranında artmış ve 151,1mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden 61,1mn TL gider kaydeden şirketin faaliyet karı ise 284,9mn TL’yi göstermiştir. Geçen yılın aynı döneminde 477,6mn TL faaliyet karı açıklamıştı. 165,9mn TL yatırım geliri, 9,9mn TL finansman gideri ve 139,1mn TL vergi gideri sonrası şirketin ana ortaklığa düşen net dönem karı 124,5mn TL olmuştur.

4. çeyrekte açıklanan ana ortaklık net dönem karıyla birlikte 2020 yılı toplam ana ortaklık net dönem karı 699,5mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. 2019 yılındaki ana ortaklık net dönem karı 796mn TL idi.

Migros (MGROS, Sınırlı Negatif): Migros’un 2020 yılı 4. çeyrek ana ortaklık net dönem zararı 121,3mn TL olmuştur. Piyasa beklentisi ise şirketin 36mn TL net dönem karı açıklaması yönündeydi.  Satış gelirleri %35,5 oranında artan Migros’un 4. çeyrek brüt karı %31,3 artışla 1.876mn TL olmuştur. Brüt kar marjı 0,8 puan azalışla %24,4’ü göstermiştir. Operasyonel giderler %31,3 artışla 1.491mn TL’ye yükselmiştir. 130,5mn TL’lik diğer faaliyet giderleri sonrasında faaliyet karı %89,6 artışla 254,9mn TL’yi göstermiştir. Faaliyet karı marjı ise 0,9 puan yükselişle %3,3 olarak hesaplanmaktadır. Migros’un FAVÖK’ü 4Ç2019’daki 498mn TL’den 4Ç2020’de %21,5 artışla 605mn TL’ye yükselirken, FAVÖK marjı %8,4’den %7,6’ya gerilemiştir. Yatırım faaliyetlerinden 14,2mn TL gider kaydeden şirketin finansman öncesi karı 240,6mn TL’yi göstermiştir. Finansman tarafında ise 261,4mn TL gider kaydeden Migros’un vergi öncesi zararı 20,8mn TL olmuştur. 101,5mn TL’lik vergi gideri yazan şirketin ana ortaklık net dönem zararı 121,3mn TL’yi göstermiştir. Şirketin brüt EUR borcu 2019 sonundaki 430mn EUR’dan 2020 sonunda 95mn EUR’ya gerilemiştir.

Son çeyrekteki zarar rakamıyla birlikte Şirket’in 2020 yılındaki ana ortaklık net dönem zararı 403mn TL olmuştur. 2019’daki ana ortaklık net dönem zararı 460,8mn TL idi.

Migros ayrıca 2021 yılı beklentilerini de açıklamıştır. Buna göre Migros’un 2021 yılı satış büyümesi hedefini %15-18 olup (2020 %25,9), FAVÖK marjı beklentisi %8-8,5 aralığındadır (2020 %8,2). Şirketin mağaza açılış hedefi 170 adet olup (2020 183 adet), yatırım harcamaları beklentisi 600mn TL civarındadır (2020 539mn TL).

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): THY 2020 yılının 4. çeyreğinde 385mn TL (50mn USD) ana ortaklık net dönem zararı kaydetmiştir. Bizim zarar beklentimiz 212mn TL, piyasanın zarar beklentisi ise 348mn TL idi. Şirket 4Ç2019’da 1.948mn TL net dönem karı kaydetmişti. Satış gelirleri 4.çeyrekte %26,6 oranında azalarak 13,9 milyar TL’ye gerileyen şirket 2,108mn TL brüt kar kaydetmiştir. Aynı dönemde operasyonel giderler %27,6 oranında gerileyerek 1.628mn TL’yi göstermiştir. Diğer faaliyetlerden ise 4Ç2020’de 410mn TL gelir kaydedilmiştir. Böylece Şirket’in faaliyet karı 890mn TL olmuştur. 4. çeyrekte yatırım faaliyetlerinden 452mn TL net gelir kaydedilirken, özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan da 67mn TL kar oluşmuştur. Finansman tarafında net 1.464mn TL gider kaydedilmiştir. Tüm bunlara bağlı olarak vergi öncesi zarar 55mn TL olurken, 330mn TL’lik vergi gideri sonrası 385mn TL ana ortaklık net dönem zararı açıklanmıştır.

Son çeyrek zarar rakamıyla birlikte şirketin 2020 yılı ana ortaklık net dönem zararı 5.588mn TL (836mn USD) olmuştur. Şirket 2019’da 4.535mn TL (788mn USD) kar açıklamıştı.

Türkiye Sigorta (TURSG, Sınırlı Negatif): Türkiye Sigorta’nın (konsolide olmayan) 4Ç2020’deki net dönem karı yıllık %43,9 oranında azalarak 192mn TL’ye gerilemiştir. Şirket’in genel teknik bölüm dengesi de %29,6 oranında azalarak 279,1mn TL’ye düşmüştür. Diğer yandan, net yatırım gelirleri 4Ç2020’de 118,2mn TL gerçekleşerek yıllık %35,4 oranında artış göstermiştir. Dördüncü çeyrek kar rakamı sonrasında Şirket’in 2020 yılı karı ise bir önceki yıla göre %39,2 oranında artarak 1.153mn TL’ye yükselmiştir.

Diğer yandan, Şirket hisse başına brüt 0,4244426 TL (net 0,3607762 TL) kar payı dağıtmayı planlamaktadır. Dünkü hisse kapanış fiyatına göre temettü verimi %5,8 olarak hesaplanmaktadır. Teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihi 09.04.2021’dir. 
 
AG Anadolu Grubu Holding (AGHOL, Sınırlı Pozitif): Aktif varlıkları arasında AND Kozyatağı binasının bulunduğu AND Anadolu Gayrimenkul Yatırımları A.Ş. şirketin %100 oranındaki hisselerinin, Maher Yatırım Holding A.Ş.’nin iştiraki olan Quick Sigorta A.Ş ve Corpus Sigorta A.Ş. şirketleri tarafından satın alınmasına yönelik bağlayıcı olmayan bir mutabakat sağlanmış olup ilgili taraflarla pay devrine ilişkin finansal, vergisel, hukuki inceleme ve müzakere süreci başlatılmıştır. Bu çerçevede, pay devir işlemlerinin gerektirebileceği izinler için resmi kuruluş ön başvuruları da dahil, gerekli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir. Taraflarca sağlanmış mutabakata göre, hisse devir bedeli’nin 70mn TL seviyesinde olacağı tahmin edilmekte olup söz konusu hisse devir bedeli ilgili şirketin kapanış tarihindeki bilançosunda yer alan toplam aktifleri ile borç ve yükümlülüklerinin netleştirilmesi şeklinde hesaplanacaktır.

Arçelik (ARCLK, Nötr): Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Şirketin “BB” olan yabancı para ve TL cinsinden uzun vadeli kredi notlarını, “AAA(tur)” olan Uzun Vadeli Ulusal Kredi Notunu teyit etmiş ve notların “negatif” olan görünümlerini “durağan” olarak revize etmiştir. Şirketin kıdemli teminatsız tahvil notunu ise “BB” olarak teyit edilmiştir.

Kartonsan (KARTN, Nötr): Şirketin Yönetim Kurulu hisse başına brüt 0,6497 TL (net 0,5523 TL) kar payı dağıtım teklifini Genel Kurul onayına sunmaya karar vermiştir. Dünkü hisse kapanış fiyatına göre temettü verimi %0,8 olarak hesaplanmaktadır.

Pınar Süt (PNSUT, Sınırlı Pozitif): Şirketin Yönetim Kurulu hisse başına brüt 0,4650 TL (net 0,3953 TL) kar payı dağıtım teklifini Genel Kurul onayına sunmaya karar vermiştir. Dünkü hisse kapanış fiyatına göre temettü verimi %2,0 olarak hesaplanmaktadır.

Ülker Bisküvi (ULKER, Nötr): Fitch Ratings Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş.’nin uzun vadeli kredi notunu “BB-” olarak teyit ederken, görünümünü ” Negatif ” ten ” Durağan ” a revize etmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: Bankacılık sektörünün ocak ayı net dönem karı 4,34 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki ayki net dönem karı 1,2 milyar TL iken, bir önceki yılın ocak ayındaki net dönem karı ise 7,9 milyar TL idi. Bir önceki ay kar rakamının 2,7 milyar TL’den 1,2 milyar TL’ye güncelleme yapılmasına bağlı olarak da sektörün 2020 yılı karı 58,5 milyar TL (60 milyar TL idi) olarak güncellenmiştir.  Mevduat maliyetlerindeki artışla birlikte Ocak ayında kredi mevduat makasında daralma devam ederken, menkul kıymet faiz gelirleri de Aralık ayında yapılan TÜFE endeksli tahvil düzeltmelerinin ardından Ocak ayında bir önceki aya göre %29,1 oranında azalmıştır. Buna bağlı olarak da net faiz gelirleri bir önceki aya göre %22,6 oranında azalarak 14 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Kredilerdeki yavaşlamaya karşın net ücret ve komisyon gelirleri ise artmaya devam etmiş ve bir önceki aya göre bu kalemden elde edilen gelir %5,3 oranında artarak 4,3 milyar TL’ye yükselmiştir.  Ek olarak ocak ayında diğer faaliyet gelirleri %91 oranında artarak 8 milyar TL’ye yükselirken, karşılık giderleri de %20,6 oranında gerilemiş ve karlılığa olumlu katkı sağlamışlardır. Diğer taraftan, ticari zararın 702mn TL artarak 4,55milyar TL’ye yükselmesi ve operasyonel giderlerin de %16,6 oranında artarak 8,6milyar TL’ye çıkması karın daha yüksek gelmesini engellemiştir.  TL krediler ivme kaydetmeye devam ederken, aylık bazda hafif de olsa düşüş yaşanmıştır. Tüketici kredilerinde önemli bir değişim gözlenmezken, konut kredilerinde %0,5 oranında düşüş yaşanmıştır. Fonlama tarafında bakıldığında, TL mevduatlarda %0,8 oranında düşüş yaşanırken, aktifler ağırlıklı olarak repo ile fonlanmıştır. Toplam repo fonlaması %4,5 oranında artarak 266,6milyar TL’ye çıkmıştır. Bankacılık sektörünün kredi/mevduat oranı ise 30 baz puan artarak %100,8 olarak gerçekleşmiştir. Bankacılık sektörünün özsermeye karlılığı görece düşük aylık karın etkisiyle 270 baz puan gerileyerek %8,7’ye düşerken, aktif karlılık 20 baz puan azalmış ve %0,9 olmuştur. Mevduat maliyetlerindeki artış birlikte Net faiz marjı da 113 baz puan düşerek %2,78 olmuştur. Bankacılık sektörü sorunlu kredi oranı ise önemli bir değişim göstermeyerek %4,03 olarak gerçekleşirken, sermaye yeterlilik oranı 36 baz puan azalmış ve %18,37 olarak gerçekleşmiştir.

DİĞER SİRKET HABERLERİ

Bosch Fren Sistemleri (BFREN, Nötr): Şirket’in 4Ç2020’deki net dönem karı 4Ç2019’a göre 1,5mn TL azalarak 5,5mn TL olmuştur. Şirket’in satış gelirleri 4Ç2020’de yıllık %58,2 oranında artarak 79,3mn TL’ye yükselirken, brüt karı aynı dönemde 4,6mn TL artarak 10mn TL’ye ulaşmıştır. Operasyonel giderler 3,5mn TL, diğer faaliyet gelirleri 1,1mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Böylece, esas faaliyet karı 1,6mn TL artarak 7,6mn TL olmuştur. Finansman tarafında 2,3mn TL gider kaydedilmiş ve vergi öncesi kar 5,3mn TL olarak gerçekleşmiştir. 0,2mn TL vergi geliri sonrasında net dönem karı 5,5mn TL olmuştur.

Şirket’in 2020 yılı net dönem karı 2019’a göre %14 oranında azalarak 23,5mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Diğer yandan, Şirket hisse başına brüt 6,8987342 TL (net 5,8639240 TL) kar payı dağıtmayı planlamaktadır. Dünkü hisse kapanış fiyatına göre temettü verimi %0,6 olarak hesaplanmaktadır. Teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihi 03.05.2021’dir.
  
FAİZ PİYASALARI

Pazartesi günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %17 seviyesinde değişmeyerek yatay seyretti. TCMB toplamda piyasayı 333 milyar TL ile haftalık repo ihalelerinden karşılanacak şekilde fonladı ve tüm fonlama haftalık repo ihaleleriyle sağlandı. TCMB sadeleşme politikasıyla uyumlu olarak pazartesi günü 65 milyar TL’lik (%17’den, 7 gün vadeli) ve 20 milyar TL’lik (%17’den, 9 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı ve diğer kanallardan fonlama yapılmadı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,41 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,38-%1,46 bandında hareketin ardından, %1,42 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinde faizlerde günlük bazda kısa vadeli tarafta yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise düşüşler gözlendi. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta faizlerde 15 baz puana yaklaşan yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta faizlerde 15 baz puana varan düşüşler görüldü. 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırırm
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı