Spor

Dünyanın En Popüler Sporları

Futbol

21. yüzyıl itibarıyla futbol ülkemizde dünyada en çok sevilen spor türüdür. Spor 4,milyardan fazla kişi tarafından takip edilmektedir. Yılda milyonlarca insan yapılan müsabakaları izleyici olarak katılmaktadır. Çoğu ülkede 250 milyonu aşkın oyuncu tarafından oynanmaktadır. Futbolun popüler olmasının sebebi pahalı ekipmanlar gerektirmediği için ve sadece topla oynanmasından kaynaklanmaktadır.

Basketbol

Beş kişilik iki takımdan oluşan spor, yerden yüksekliği 3,05 metre olan potaya topu geçirerek belirli  bir zaman dilimiyle oynanmaktadır. Basketbol ülkemizde ve Dünya’da en çok tercih edilen sporlar arasındadır. 525 milyona kişi tarafından takip edilmektedir.

Voleybol

Her iki takımdan 6 kişi oynanan zevkli bir spordur. Futboldan sonra en çok popüler olan sporlardan biridir. Kuzey Amerika ve Batı Avrupa olmak üzere Asya, Avustralya ve Güney Amerika’da voleybolu 900 milyon kişi yakından takip etmektedir. Her iki takımdan 6 kişi oynanan zevkli bir spordur.

Golf

Golf sporunun tarihi 15. yüzyıla dayanmakta ve İskoçya’da ortaya çıkmıştır. Genel olarak golf doğanın içinde çimlerin üzerinde oynanmaktadır. Dünyada 450 milyon kişi golf sporuyla ilgilenmektedir.

Tenis

Tenis çimin üzerinde oynanan olimpik bir spordur. Tenis raketi ile ve topla iki kişi arasında ya da ikişer kişilik iki takım arasında oynanan  bir spordur. Oyuncular tenis raketi ile içi boş lastik bir topu ağ üzerinden rakibinin sahasına atmaya çalışırlar. Tenis Dünya’da 1 milyar kişi tarafından takip edilmektedir.

Masa Tenisi

Pinpon olarak da bilinen masa tenisi, iki veya dört oyuncunun birbirine topu karşılıklı olarak attığı ortasında ağ bulunan masanın üstünde oynanan bir spor türüdür. Dünyada 875 kişi tarafından yakından takip edilmektedir.

Kriket

Dünyanın en popüler ikinci sporlarındandır ve on birer kişiden oluşan iki takım arasında, sopa ve top yardımıyla oynanmaktadır. Kriket 2.5 milyon insan tarafından takip ediliyor ve daha çok İngiltere ardından Hindistan, Pakistan ve Avustralya’da rağbet görmektedir.

Beyzbol

Beyzbol iki beyaz çizgi arasında sopayla bir topa vurmaya çalışan iki takımdan  oluşmaktadır. Beyzbol, özellikle ABD’de de  ön plana çıkan bir spor dalıdır. Bir Wilson tenis raketi ekipmanına benzer bir beyzbol ekipmanı da aynı önemi arz eder.

Hokey

Hokey buzda hem de sahada oynan hokey, dünyanın en ünlü sporları arasındadır. Buz hokeyi, pist üzerinde yol hokeyi ve havuz içerisinde sualtı hokeyi olmak üzere dört  türü vardır.  Buz hokeyi  Kanada, ABD ve Kuzey Avrupa’da popülerdir.

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu