Ekonomi

ECB kararları, mevcut politika zemini

Yeniden kapanmalar nedeniyle resesyon endişelerinin hakim olduğu bir dönemde Merkez bankaları 2013 ve sonrası dönemdeki gibi hızlı bir politika normalleşmesi içine giremeyecekler gibi görünüyor. Aralık ayında Pandemik Acil Satın Alma Programı’nı (PEPP) uzatarak toplam tahvil alım miktarını artıran ECB, herhangi bir değişiklik yapmadan devam etti ve mevcut parasal genişleme tabanını teyit etti. Mevcut PEPP 1,85 trilyon EUR tutarında ve Mart 2022’ye devam edecek.

Aşılama her ne kadar önemli bir aşama olsa da, yeniden kapanmalar 4Ç20 ve 1Ç21 dönemlerinde daralmaya neden oldular. Önlemlerin ilerleyen çeyreklerde hafiflemesi ve ekonomik faaliyetin artması beklense de, halen özellikle mutant virüse dair de riskler olduğunu düşünecek olursak, ekonomik büyüme projeksiyonları açısından riskler aşağı yönlü. Negatif enflasyon bir sorun olmaya devam ediyor. Bunun iki önemli nedeni var: Birincisi, kısıtlamalar ve bozulan gelir dengesi talep toparlanmasının önüne geçiyor. İkincisi, değerlenen EUR meta fiyatları açısından negatif, enflasyona aşağı baskı yapıyor. Lagarde’ın dediği gibi; kur hedefi yok ama banka kur seviyelerini takip ediyor. EUR’nun değeri istenmeyen seviyelere yükselirse ECB ilave varlık alımları ile olaya dahil olacaktır.

Pandemi etkilerinin azalması en azından enflasyon üzerindeki baskının hafiflemesi anlamında pozitif. Düşük enflasyon ve resesyon endişesi sadece Euro Bölgesi açısından değil, ana ekonomiler için büyük bir sorun. 2021’in nasıl bir yıl olarak geçeceğine bakmak lazım. Hizmet sektörünün, pandemi etkisinin azalması ile daha aktif hale gelmesi talebi de canlandıracak ve biraz orta vadede enflasyon artışını sağlayacaktır. Ancak kişilerin harcanabilir gelirinin olması önemli, bu nedenle istihdam güçlenmek zorunda. Fed belki, 2022 için bu yılın sonlarından itibaren yönlendirmeye başlayabilir, ancak Powell’ın da belirttiği gibi tapering konuşacak bir zamanda değiliz. ECB, bölge ekonomisinin toparlanma açısından daha fazla riskleri olduğundan sıkılaşmayı Fed’den daha önce değerlendirecek bir pozisyonda olmayacaktır.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı