Gündem

ECB’den aksiyon ve politika duruşu değişikliği beklenmiyor

Covid-19 önlemlerindeki artış ve devam eden karantinaların ekonomide potansiyel sonuçları bakımından aşağı yönlü risk yaratma durumu devam ediyor. Korkulan o ki, 1Ç21 döneminin büyük bölümünde kısıtlama önlemleri mevcut seviyede veya daha sıkı olacak. Bankanın, kötü durum senaryosu kapsamında varlık alımlarını asgari mevcut seviyede tutma eğilimi devam edecektir, ancak bu toplantıda herhangi bir aksiyon alınması beklenmemektedir.

 

ECB açısından artan çıktığı açığı, negatif enflasyon ve değerlenen kur 2021’e girerken başlıca sorunlar olarak öne çıkıyor. Aralık ayında ek teşvik önlemleri sağlayan ECB, gevşeme eğilimini de yineleyerek, politikanın bir süre daha “%2’nin altında ancak yakın” hedefine yakın olma olasılığının düşük olduğu enflasyonla uyumlu kalacağını açıkça belirtti. Nitekim, flaş Aralık verileri üst üste beşinci ay boyunca negatif enflasyon gösterdi ve art arda dördüncü dönemde %-0,3’te değişmedi. Ekonomi, pandemi nedeniyle kapasitesinin çok altında faaliyet gösteriyor ve bazı geçici fiyat baskıları hariç tutulduğunda deflasyonist baskılar devam ediyor. Öte yandan, Covid-19’un yayılmasını önlemek için yürürlüğe konan önlemlerin de uzatılmasıyla etki boyutu artacak ve hizmet sektöründe kısıtlanan aktivite bir ekonomik daralma dönemine işaret edecektir. Bazı ülkelerde virüsün daha bulaşıcı bir mutant versiyonun ortaya çıkması işi zorlaştırmaktadır.

 

Aralık toplantısında 2021 büyüme beklentisi %5’ten %3,9’a indirilmişti. Güncel ekonomik görünüm, bu büyüme oranına ilişkin risklerin aşağı yönlü olduğunu göstermektedir. Orta vadeli görünüm ise biraz daha olumlu. Buradaki baz senaryo 1Ç21’deki önlemlerin sonraki dönemlere sarkmaması, sıkılaşmaması ve aşıların ekonominin kademeli olarak açılmasını kolaylaştırması olacaktır.

 

Azalan ekonomik aktivite açısından kısıtlayıcı etkide bulunabilecek diğer etmen EUR kurunun değerlenmesi. Hammadde fiyatlarını aşağı çekmesi bakımından etkisi deflasyonist, aynı zamanda ihracat yapma kabiliyetini de azalttığı için büyümeyi aşağı çekecektir. Lagarde, bir döviz kuru hedeflemediklerini ancak EUR kurunu yakından takip ettiklerini belirtmişti. EUR’nun istenmeyen seviyelere yükselmesi, ECB açısından ilave varlık alımlarını masaya getirecektir.

 

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı