Ekonomi

Ekonomik gelişmeler

Piyasalarda

Bugün 16 Kasım işlemlerinde global risk iştahındaki yüksek seyrin devam ettiği görülürken yerel varlıklarda ise ciddi primlenmenin kısa vadede olmasına paralel kısmen kar realizasyonları takip edildi. Özellikle de günün ikinci yarısında etkili olan eğilimi sağlıklı görmekle birlikte tüm beklentilerin sadece 19 Kasım tarihinde gerçekleştirilecek olan PPK toplantısına birikmiş olması muhtemel volatilite açısından risk oluşturuyor.

Hafta başlangıcı küresel risk algılamasındaki yüksek seyrin korunması şeklinde olurken yakın zamanda Pfizer & BioNTech cephesinden gelen aşı haberine bir yenisi de beklendiği şekilde devam eden çalışmalardan birisi olan Moderna’dan geldi. Kamuoyuna yapılan açıklamada Faz 3 kapsamındaki süreçte %94.5 başarıya ulaşıldığı belirtilirken, saklanma koşullarının daha kolay olması ve taşınabilirliği gibi detaylar yatırımcı nezdinde ciddi karşılık buldu. ABD’de başlayan ve dikkat çekici boyutlara ulaşma yolunda ilerleyen hisse senedi rotasyonu devam ederken, Dow Jones ve S&P 500 endekslerinde kapanışlar rekor düzeylerden gerçekleşti. Keza Russell 2000 endeksi için de aynı durum geçerli.

Moderna’dan gelen olumlu aşı haber akışı 2021 yılı ve sonrasına dair beklentileri pozitif etkilerken bu kez ons altın ve faizler cephesinde korkulan ölçekte sert hareketler takip edilmedi. Amerikan doları yatay-negatif seyrederken, ons altın $20’lık düşüşün ardından Asya’da $1890 sınırında işlem görüyor. ABD’nin seçilmiş başkanı Biden Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen $2.4 trilyon büyüklüğündeki paketin benzerinin Senato nezdinde de onaylanması çağrısı yaparken mali desteğe yönelik belirsizliğin sürdüğünü not edelim. Petrol kontratları NY seansında aşıya dair haber akışı çerçevesinde primlenirken (WTI %+3) bugün başlayacak olan OPEC+ teknik komite toplantısından Ocak ayında yürürlüğe girecek olan kısıntı gevşetmesinin 6 aya kadar ötelenmesi kararı bekleniyor ve bu da petrol kontratlarındaki pozitif algılamanın devamına imkan kılıyor.

Tatil nedeniyle gecikmeli açıklanan CFTC verilerine göre 10 Kasım haftasında dolar endeksi kontratı pozisyonlanması nette -1869 olurken, spekülatörler tüm toplamda nötr hareket ettiler. Varlık yöneticileri USD için nette -$3.3 milyar, kaldıraçlı fonlar ise -$1.9 milyar ile pozisyon aldılar. Dolar endeksindeki eksi seyir ise 3 hafta sonra ilk kez takip edildi. Görülüyor ki ABD seçimleri öncesi alınan pozisyonlar devam eden süreçte kapatılmış.

COVID-19’a dair gündem ise önemini koruyor. Fransa’da 7 günlük artış ortalaması 9.günde de azalırken, 12 Kasım’dan bu yana en düşük artış takip edildi ve alınan önlemlerin Avrupa’da eğrinin yataylaşmasına imkan tanıdığını teyit etti. Bu durum kısa vadede bir kez daha AvrupaABD ayrışmasına zemin hazırlayabilir ve EUR lehine durumu destekleyebilir. GBPUSD paritesi 1.32’li seviyelerde işlem görürken, the Sun’da yer alan haberde AB ile ticaret anlaşmasının yakın olduğu bilgisinin yer alması GBP çaprazını destekliyor.

Yerel varlıklar haftaya genel olarak pozitif başlangıç yaparken kısmen kar realizasyonu isteği takip edildi. Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamaları sonrası bugün Kabine toplantısında COVID-19 önlemlerinin ele alınması bekleniyor.

Piyasalar

Pozitif risk iştahının genel olarak korunduğu günde Amerikan doları negatif seyirde herhangi bir değişiklik gözlenmedi. ABD tahvil faizleri Moderna’dan takip edilen aşı haber akışına paralel hafif yükselirken oynaklığı ölçümleyen MOVE endeksi yakın geçmişe kıyasla düşük seyrediyor ve yatırımcı kesiminin kısmen buradaki hareketliliğe alışmış olabileceğini düşündürüyor. VIX oynaklık endeksinde 16 Kasım kapanışı 22.45 seviyesinden gerçekleşirken Ağustos ayındaki iyimserlikte test edilen dip nokta olan 21.35’in (17/8) bu kez geçilip geçilmeyeceği en ciddi soru işareti olarak karşımıza çıkıyor. Şayet bu tarz bir eğilim görecek olursak 2020’nin son yükseliş dalgası yıl sonu pozisyon ayarlamaları ve muhasebeleşme isteği ile birlikte kayda değer primlenmelere imkan tanıyabilir.

Türk lirası Amerikan doları karşısında hafta başlangıcında %-0.66 düzeyinde performans sergilerken, 19 Kasım PPK toplantısına dair yüksek beklentilerin korunduğunu belirtmek yanlış olmayacaktır. USDTRY paritesi gün içerisinde 7.6094 seviyesini test ettikten sonra öğle saatlerinde 7.75 bölgesine dek yükseliş gösterirken, kısmen karlı pozisyonlarda kapatma isteğinin belirmiş olabileceğini değerlendiriyoruz. Genel lira yaklaşımında ise bize göre herhangi bir değişim yok. Keza benzer durum BİST 100 işlemleri için de geçerli. Günlük kapanış %0.13 sınırlı yükseliş ile 1292 puan seviyesinden olurken, 10Y vadeli tahvilde faizin son düzeyi +1bp ile %12.40 oldu. CDS kapanışı 399bp’dan takip edildi.

EMEA bölgesi endekslerinde gün sonu kapanışları genele yayılır şekilde pozitif olurken, Rusya varlıkları Biden zaferi sonrası bir kez daha olumlu ayrışma sergiledi. Euro Stoxx 50 %0.99, FTSE 100 %1.66, DAX %0.47 ve Rusya (RTS, USD) varlıkları %3.33 ile izlendi.

Amerika kıtası işlemlerinde Moderna cephesinden gelen haber akışının etkisiyle ABD endekslerinde rekor kapanışlar takip edildi. Dow Jones endeksi 29950 puan ile 2020 performansını %4.95 seviyesine taşırken, kıtada yer alan gelişmekte olan ülke varlıkları için de pozitif eğilim içerisinde kalma isteği söz konusuydu. Bovespa %1.63, Merval ise %2.38 ile takip edildi.

Asya’da spot işlemler ve vadeli ABD endeksleri primlenmelerin ardından sakinleme eğilimine işaret ediyor. TSİ 08.05/ NKY 225 %0.32, Hang Seng %0.11, CSI 300 %-0.28 ve KOSPI %0.19 ile fiyatlanmakta. Offshore işlemlerde USDCNH paritesi 6.5643’te bulunurken, PBOC tarafından fixing kur ayarlaması 6.5762 ile yuanda değer kazancına işaret etmekte.

Fiyatlamalar

BİST 100 işlemlerinde yakın zamanda gözlenen satış baskısının endeksin 200 günlük ortalama etrafından destek bulması ve ekonomi yönetimindeki değişime dair haber akışının pozitif algılanması ile farklı bir evrene geçtiği görülüyor. Teknik açıdan haftalık grafikte destek seviyesi olarak 1243-1215, direnç olarak ise 1300-1350 bölgelerini yakından izliyoruz. Lira performansı, CDS, 19 Kasım PPK beklentileri ve özellikle son dönemde dikkat çeken artan korelasyonla Avrupa hisselerindeki fiyatlama eğilimi BİST 100 fiyatlamasını etkileme potansiyeline sahip. USDTRY paritesi işlemlerinde Türk lirasına likiditesine yönelik alınan önlemlerin etkilerini, AOFM seyrini ve yakın dönem haber akışıyla 19 Kasım PPK toplantısına yönelik süreci takip edeceğiz. 7.73 teknik seviyesi aşağısında haftalık kapanış yapan paritede “lokallerin de satış tarafına geçtiği” senaryoda 7.54 ve 7.29 desteklerinin sırasıyla test edilmesini bekliyoruz. EURUSD paritesi fiyatlamalarında global Amerikan doları yaklaşımı ana etken konumunda kalmaya devam ederken bölgeye dair haber akışı da fiyatlamalara yön verir durumda. ABD başkanlık seçimleri sonrasında global risk iştahındaki artışla EUR lehine durumun oluşabileceğini değerlendiriyoruz. Kısa vadeli EUR yükselişi açısından 1.1820 bölgesini yakından izleyeceğiz. 1.1910-1.1970 seviyeleri yukarı yönde, 1.1720-1.1650 noktaları ise destek olarak takip edilebilir. Kısa vadede kalıcı 1.20 üzeri eğilim beklentisinde değiliz.

Kaynak Deniz  Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu