Ekonomi

Emtia & FX vadeli kontratları (Futures)

ABD Hazine Bakanı ve FED arasındaki tartışmadan etkilenmeyen Dolar Endeksi Bollinger bandının alt koridorundaki seyrini sürdürdü. Daha önceki aşağı yönlü hareketlerde destek görevi gören Bollinger alt bandı 91.815 seviyesinde ancak daha önce test ettiği 92.000 psikolojik seviyesi buranın öncesinde destek olarak öne çıkıyor. Gelişmiş ülke para birimlerine karşı karışık seyreden USD, en çok SEK ve EUR karşısında değer kazanırken en fazla NZD karşısında değer kaybetti. Bu ayın tamamında 50 günlük hareketli ortalamasının üstünde seyreden EURUSD paritesi için daha önce test ettiği ancak tutunamadığı 1.1900 seviyeleri direnç olarak öne çıkıyor. Parite gün içerisinde 1.1890 seviyelerine yükselmesinin ardından ABD kapanışında 1.1860 seviyelerinde işlem görmekteydi. GBPUSD ise akşam saatlerinde gelen Brexit ile ilgili olumlu haber sonucunda pozitif seyrini sürdürdü ve 1.3300 yakınlarına yükseliş gerçekleştirdi.

ABD Hazine Bakanı Mnuchin’in ekonomiyi desteklemek için yeterli güce sahibiz açıklamasını yapmasının ardından değer kazanan spot altın gün içerisinde en yüksek $1880 seviyesini görürken en düşük $1861 seviyesini test etti. Seansın son saatlerinde $1872 civarında işlem gören Altın için 50 günlük hareketli ortalaması olan $1900’un üstünde kapanışlar yapmadığı sürece $1850 seviyesi destek olarak önemini korumaya devam edecektir. Gün içerisinde en yüksek $24.53 seviyesini test eden spot gümüş ise 50 günlük hareketli ortalaması olan $24.46 seviyesinin üzerinde tutunmakta başarılı olamadı ve ABD kapanışında $24.20 seviyelerinden işlem gördü. LME metallerinde bakır ve nikel %2 üzerinde değerlenerek dikkat çekerken alüminyum yatay kapandı. Aşı konusundaki iyimserlik sürerken, petrol fiyatları da aynı doğrultuda yükselişini sürdürdü. Ocak vade WTI Petrol ABD kapanışında %1.2 yükselerek $42.40 seviyesinden işlem görürken Ocak vade Brent Petrol ise %1.70 değerlenerek $45 seviyelerinden işlem gördü.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı