Gündem

Endeks kritik seviyelerde

ABD-dışı dünya borsaları delta varyantı vakalarındaki artış ve güçlü dolar endişesiyle geriliyor. ABD hisseleri ise dünyadan bağımsız bir şekilde küçük adımlarla yükselişini sürdürüyor.
Delta varyantı nedeniyle ekonomilerin açılması sürecinin yavaşlayacağı endişesi Avrupa borsalarındaki satışın arkasındaki temel gerekçe. Açıklanan verilerde ise gerek salgın gerekse ekonomi cephesinde bu yönde bir işaret göremiyoruz. Mevcut veri, aşılanma oranı yüksek ülkelerde delta varyantının öldürücülüğünün sınırlı olduğunu gösteriyor.
Salgına karşı başarılı mücadelesine rağmen Borsa İstanbul satış dalgasından kaçamadı. Kapanışa doğru gelen satışlarla 200 günlük ortalamasında tutunamayan endeks, 1.350 desteğinin hemen üzerinde kapandı.
Hisse bazında bakıldığında, holding, demir-çelik, gayri menkul yatırım ortaklığı hisseleri en çok kaybettirenler arasında. Garanti, Arçelik, Pegasus pozitif ayrışıyor. Bankalar sanayilere göre daha iyi tutunuyor.
ABD ve Avrupa vadelileri Borsa İstanbul’da pozitif bir açılışa işaret ediyor. Zorunlu karşılıklarla ilgili değişiklikler, elektrik doğalgaz zammı ve Ülker’in Yıldız Holding’ten şirket satın alması günün önemli haberleri.
Zorunlu karşılıklarla ilgili haber bankalar için sınırlı pozitif buluyoruz. Makro istikrarı sağlamak adına atılan adımların bankalara zarar vermeyecek şekilde atılmasını olumlu buluyoruz. Elektrik ve doğalgaz fiyatlarına yapılan (%15-%20) zam nedeniyle enflasyonun 0,6 yp artmasını bekliyoruz. Alarko Holding, Odaş, Akenerji pozitif, Şişecam, çimento negatif etkilenecek hisseler arasında. Ancak haber akışı bazlı temel görüşümüze karşı işlem yapılmasını önermiyoruz. Ülker’in Yıldız Holding’ten Önem Gıda’yı satın alması haberinin etkisinin fiyatı açıklanmadığı için sınırlı olacağını düşünüyoruz.

Haberler & Makro Ekonomi
Doğalgaz ve elektrik tarifelerine zam yapıldı
EPDK, elektrik tarifelerinde mesken, sanayi ve ticarethane abone grupları için 1 Temmuz itibari ile %15 artış yaptı. Elektrik fiyatlarındaki artışın elektrik perakende şirketlerini hafif olumlu etkileyebileceğini diğer taraftan üretim maliyetlerinin %20-25’ini oluşturan çimento şirketlerini olumsuz etkileyeceğini öngörüyoruz.

BOTAŞ da 1 Temmuz itibariyle konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatını %12 artışla 1000 metreküp doğal gaz için 1488 TL, sanayi için %20 artışla 1783 TL ve elektrik üretim santralleri için ise %20 artışla 2060 TL olarak belirledi. Elektrik üreticilerine yapılan tarife değişikliği spot elektrik fiyatlarını yukarı çekecektir dolayısıyla elektrik üretim şirketleri için olumlu olarak değerlendiriyoruz. Özellikle portföyünde doğalgaz ağırlığı ve YEKDEM ağırlığı daha az olan şirketleri daha çok olumlu etkileyecektir. Diğer taraftan Türkiye doğalgazın Şişecam’ın toplam SMM’sinde %12 payı bulunuyor olması nedeni ile olumsuz etkileneceğini öngörüyoruz. Doğalgaza dün yapılan %20’lik zam bizim %15 fiyat artış tahminimizin üzerinde gerçekleşti.
Zamların doğrudan etkisi Temmuz enflasyonunu 0,6yp yukarı çekecek. Dolayısıyla enflasyonun ise Temmuz ayında %18’e yaklaşmasını bekliyoruz. %14,5’lik yılsonu enflasyon tahminimizi haftaya pazartesi açıklanacak TÜFE verisini gördükten sonra %15’in üzerine çekeceğiz. ?
TCMB zorunlu karşılık politikalarında değişikliğe gidiyor
TCMB’nin bu sabah yaptığı açıklama da bir dizi değişiklik açıkladı. i) Y abancı para ZK oranları 2 00 baz puan ( 1 yıldan d üşük %19’dan %21’e, 1 yıl üzeri %13’ten %15’e) artır ıldı . ii) Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilmesi imkânı azami oranı % 20’den % 10’a düşürüldü . Bu imkân Ekim ayında %0’a indirilerek sonlandırılacak. Bu iki politikanın TCMB yabancı para rezervlerini 2,7 milyar dolar artırması ve bankacılık sisteminden 13,2 milyar liranın TL karşılığın Merkez Bankası’na geçmesini bekliyoruz.

Aynı zamanda iii) 25 Haziran 2021 tarihinde yabancı para mevduat/katılım fonu hesaplarında bulunan ve bu tarihten sonra Türk lirası mevduat/katılım fonuna dönüşen tutarların zorunlu karşılık yükümlülüğünden muaf tutulmasına ve iv) Türk lirası cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara, Türk lirasının payını artırıcı yönde ilave faiz/nema uygulanmasına karar verilmiş.

Atılan adımlar TL tarafında sıkılaşma ihtiyacının faiz dışı kanallarla uygulanmaya çalışıldığını ve TCMB’nin TL mevduatı teşvik etmeye çalıştığını gösteriyor. Mevduat faizlerinde sınırlı bir artış görebiliriz.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı