Gündem

Evlilik Sözleşmesi

Evlilik Sözleşmesi

Evlilik sözleşmesi hali hazırda evli bulunan veya yakın zamanda evlilik düşüncesi bulunan çiftlerin, evliliğin bozulması ihtimaline karşı yaşanabilecek durumları minimum seviyeye indirmek ve bu durumda paylaşılacak her şeyi net şekilde ifade eden sözleşmedir.

Evlilik sözleşmesi var olan evler, araçlar vb. Bütün varlıkların çiftler arasında ne şekilde pay edileceğini ifade eden sözleşmedir.

Evlilik Sözleşmesi Türleri

Mal ortaklığı ile evlilik sonrasında çiftlerin elde ettiği, aldığı tüm varlıkların, ortak şekilde pay edilme durumuna verilen addır. Mal rejimi ortak pay ile belirlenmektedir.

Mal ayrılığı her iki tarafında bir ayrılık veya bir boşanma durumunda boşanma avukatı eşliğinde kendilerine ait mallarını korumak için kullandığı sözleşme türüdür.

Paylaşımlı mal ayrılığında tarafların kendine ait mal varlıkları yine kendilerine kalır. Ancak ortak paylaşılamayan mallar için evlilik sözleşmesi gerekmektedir. Edinilmiş ve kazanılmış mallara katılma durumu ise sözleşme gerektirmeyen bir durumdur.

Evlilik Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Evlenme sürecinde olan veya evlilik durumu kötüye giden çiftlerin merakla araştırdığı evlilik sözleşmesinin geçerli olabilme durumu için bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlar;

Bu sözleşmenin yapılabilmesi için tarafların akli dengelerin yerinde olması ve sınırlı seviyede bir sorunu olması gerekmektedir aksi takdirde sözleşme yapılamaz. Ergin yaşını doldurmamış bireyler aile büyüklerinin onayı ile işlem yapabilmektedir.

Noter huzurunda yapılan sözleşme onaylı sayılmaktadır. Sözleşme kesinlikle tarafların imzası bulunmalıdır aksi takdirde sözleşme geçersiz sayılmaktadır.

Sözleşme Özellikleri Nelerdir?

Eşlerin var olan mal varlıklarını paylaşabilmek için imzaladığı bu sözleşmelerde boşanma avukatı aracılığı ile işlem yapılmaktadır. Evlilik taraflarından biri vefat ettiği takdirde sözleşme devam etmektedir.

Mal Rejimi Sözleşmesi Nedir?

İdari sözleşme türü olan bu sözleşme var olan bütün malların dağıtımı ve hakların tamamını Türk Medeni Kanunu ile belirlenmesini sağlayan sözleşmeye mal rejimi denir.

Mal Rejimini Sözleşmesinin Koşulları Nelerdir?

Her iki taraf için sözleşme için şartlar mevcuttur. Bu şartlar sözleşme ehliyeti adı altında düzenlendiği bilinmektedir. Sözleşme çiftler arasında imzalansa dahi geçerliliği bulunmamaktadır.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı