Gündem

Fed toplantısı öncesinde piyasalar bekleme modunda.

Bu akşamki Fed toplantısı öncesinde piyasalar bekleme modunda. ABD vadelilerinde hafif yükselişler gözlenirken, Asya borsalarında görece dar bir aralıkta karışık bir görüntü var. Gelişmekte Olan Ülke para birimlerinde de hareketler sınırlı. Fed toplantısında, varlık alımı azaltımında hızlandırma kararı (“tapering”in mart ortasında bitmesi) ve yayımlanacak nokta projeksiyonlarında 2022 yılında iki faiz artırımının ağırlık kazanabileceği genel olarak beklentilere girmiş durumda. Powell’ın enflasyon konusundaki açıklamaları sonrasında piyasalar kendini daha şahin Fed’e hazırlamıştı. Bu kapsamda, beklentilerden ötesinde, örneğin daha erken ve 2’nin üzerinde faiz artırımına işaret eden daha şahin açıklamalar gelmedikçe piyasalarda rahatlama gözlenebilir. Yurtiçi tarafta ise yarınki TCMB faiz kararı beklenirken, dövizdeki hareketi yakalamak için TL bazında sert yükselişini sürdüren Borsa İstanbul cephesinde değişik bir gelişme yok. Enflasyona karşı korunma amaçlı olarak da alternatifler arasında ilk sıralarda yer almaya devam eden hisse piyasasındaki TL bazlı ralli havası sürebilir. Dün akşam seansında kontratındaki yükseliş, BIST100 endeksinin güne %1’e yakın alıcılı bir görüntüyle başlayabileceğine işaret ediyor.
 

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

 

     

MAKROEKONOMİ

   

Dün yurt içi taraftakasım ayına ilişkin konut satışları verisi açıklandı. Kasım ayına ilişkin konut satışlarında aylık %30 ve yıllık %59 artış gözleniyor. 178.814 adetlik satış, konut kampanyasının denk geldiği dönem olan Temmuz 2020’den bu yana en yüksek seviye. 

  • Kasımda diğer satışlara nazaran ipotekli satışlarda faiz indirimlerinin de etkisiyle daha belirgin artış var. Kasımda aylık bazda ipotekli satışlar %40 artarken, diğer satışlar ise %28 artış kaydetti. Ekimde her iki satış türünde de %6-7 civarında düşüşler gözlenmişti.
  • Ekimde yabancılara konut satışında aylık %11 düşüş görmüştük, kasımda aylık %25 artış gözlenmekte ve 7.363 konut satışı da tarihi yüksek seviye. İlk 5 il İstanbul, Antalya, Ankara, Mersin ve Yalova. Ülke uyruklarına göre de en çok satış İran, Irak, Rusya, Almanya ve Kazakistan vatandaşlarına yapılmış.


         Kaynak: TÜİK, TCMB, Ziraat Bankası Ekonomik Araştırmalar. 
ABD tarafındakasım ayına ilişkin ÜFE verileri açıklandı. ÜFE kasımda devam eden tedarik zinciri sıkıntıları ve artan iş gücü maliyetleriyle aylık %0,6’dan %0,8’e hızlanarak temmuzdan bu yana en yüksek oranda gerçekleşirken, yıllık bazda ise %8,6’dan %9,6’ya yükselerek beklentileri aştı ve 2010’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. ÜFE’de aylık bazda en fazla artış gösteren gruplar, enerji ürünleri (%2,6) ve gıda (%1,2) oldu, bununla birlikte enerji ürünleri fiyat artışı bir önceki aya göre yavaşlarken gıda fiyatları ise bir önceki aydaki hafif düşüşün ardından yeniden artışa geçti. Çekirdek ÜFE ise aylık bazda %0,4’ten %0,7’ye yükselirken, yıllık bazda ise %6,8’den %7,7’ye gelerek beklentilerin üzerinde gerçekleşti ve rekor seviyeye ulaştı. Nitekim ABD’de TÜFE kasımda %6,8’e yükselerek son 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Gelen veri enflasyonist baskıların arttığını gösteren bir başka veri oldu.

Euro Bölgesi’nde tedarik zincirindeki sıkıntılar ve yüksek emtia fiyatlarının sektör üzerinde baskı oluşturması nedeniyle eylül ayına ilişkin sanayi üretimi aylık %0,2 oranında gerilemesinin ardından ekimde aylık %1,1 artış kaydetti ve böylece art arda iki aylık daralmanın ardından toparlandı. Alt gruplara bakıldığında, sermaye malları üretimi %3, dayanıklı tüketim malları üretimi %1,7, dayanıksız mallar üretimi %0,4 ve enerji üretimi %0,1 arttı, buna karşı ara mallar üretimi %0,6 düştü. 
 
Yurt dışı tarafta bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, piyasaların odak noktasında TSİ 22’de Fed’in FOMC toplantısı ve TSİ 22.30’da Fed Başkanı Powell’ın konuşması olacak. Powell’ın son açıklamalarında enflasyonun geçici olduğu ifadesinin terk edileceği sinyali verilmişti. Bu açıdan Fed’den daha şahin bir duruş beklenmekte. Geçen hafta enflasyonda beklentilere yakın bir rakamın gelmesi ve dünkü ÜFE verisinin güçlü gelmesiyle Fed varlık alımları azaltımını hızlandırma kararını alabilir. Bu da beklenen faiz artırım sürecini daha öne çekebilir. Ayrıca bu toplantıda Omicron varyantına ilişkin Fed’in görüşleri önemli olacaktır ve noktasal grafik de gelecekteki para politikasına ilişkin ipucu verecektir.

Ayrıca ABD’de TSİ 16.30’da aralık ayına ilişkin New York Fed Empire State imalat sanayi endeksi takip edilecek. Endeks, kasım ayında 19,8’den hafif artış beklentisine karşın 30,9 seviyesine güçlü yükseliş kaydederek beklentileri aşmış ve imalat sanayi faaliyetlerinde büyümenin hızlandığına işaret etmişti. Endeksin aralıkta ise 25’e kısmi gerilemesi bekleniyor.

Bunun yanında, ABD’de TSİ 16.30’da iç talebe ilişkin sinyal verecek olan kasım ayı perakende satışlar verisi açıklanacak. Ekimde perakende satışlar aylık bazda artış hızı %1,7’ye hızlanarak beklentileri belirgin şekilde aşmıştı ve iç talebe ilişkin güçlü sinyal vermişti. Bu dönemde özellikle “Black Friday” nedeniyle veride artış görmemiz olası. Bu kapsamda, kasımda perakende satışların aylık bazda %0,8 artarak yükselişini sürdürmesi bekleniyor.

Ayrıca TSİ 10’da İngiltere’de kasım ayına ilişkin TÜFE verisi açıklanacak. Ekimde İngiltere’de TÜFE aylık %0,3’ten %1,1 seviyesine hızlanırken, yıllık ise %3,1’den %4,2 seviyesine yükselerek beklentileri aşmıştı. Kasımda ise TÜFE’nin aylık %0,4 artması ve yıllık ise %4,8’e yükselmesi bekleniyor. Nitekim BoE, 2022 yılının bahar aylarında enflasyonun yaklaşık %5’e yükselmesini ve yüksek petrol ve doğal gaz fiyatlarının etkisinin azalması ve mal talebinin ılımlı hale gelmesini beklemesiyle 2023 yılı sonuna kadar %2 hedefine geri dönmesini bekliyor.

Yurt içi tarafta ise, TSİ 11’de kasım ayı Merkezi Yönetim bütçe dengesi verisi takip edilecek. Bütçe dengesi, ekim ayında 17,4 milyar TL açık vermişti, 12 aylık kümülatif bütçe açığı 95,8 milyar TL’den 108,3 milyar TL’ye yükselmiş ve bütçe açığı/GSYH oranı da %1,5’ten %1,7’ye yükselmişti fakat geçtiğimiz seneye kıyasla düşük seviyelerini korumaktaydı. Faiz dışı denge ise ekimde 3,1 milyar TL açık vermişti. Bütçe verisi öncesi izlenen Hazine nakit dengesi kasım ayında 30,3 milyar TL fazla vermişti. 12 aylık kümülatif nakit açığı 114 milyar TL’den 96,9 milyar TL’ye gerilemişti. Alt detaylara bakıldığında gelirler aylık %36,7, giderler ise daha sınırlı %8,5 artmıştı. Nakit dengesi, gelirlerin giderlerden fazla artmasıyla kasımda açıklanacak bütçe açığı/GSYH’de son dönemde gördüğümüz olumlu seyrin devam edebileceğine işaret etmekte.
 

ŞİRKET HABERLERİ 

Brisa (BRISA, Sınırlı Pozitif): Şirket ile Özer Hıncal ve Track Holdings S.A.R.L. arasında, Arvento M2M Elektronik Sistemler Sanayi Ticaret A.Ş.’nin (Arvento) sermayesinin %88,89’unu temsil eden payların tamamının Brisa tarafından 291,5mn TL bedelle devralınması amacıyla, 14.12.2021 tarihli bir Hisse Alım-Satım Sözleşmesi imzalanmıştır. Pay devrinin gerçekleşmesi, gerekli izin ve onayların alınması da dahil olmak üzere, Sözleşmede belirlenen diğer koşulların yerine getirilmesine bağlı olup, tüm bu sürecin en geç 2022 yıl ortasına kadar tamamlanmış olması hedeflenmektedir. Öte yandan, Sözleşme uyarınca devir bedeli Arvento’nun kapanış tarihindeki net borç ve işletme sermayesi seviyeleri dikkate alınarak birtakım düzeltmelere tabi tutulacak olup, nihai devir bedeli kesinleştiğinde kamuya duyurulacaktır.

İş Bankası (ISCTR, Nötr): 14.12.2021 tarihinde İş GYO (ISGYO, Pozitif) payları ile ilgili olarak 2,65-2,67 TL fiyat aralığından 4mn TL toplam nominal tutarlı alış işlemi Ortaklıkça gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte İş GYO sermayesindeki paylar %50,93 sınırına ulaşmıştır.

Aynı tarihte, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB, Pozitif) payları ile ilgili olarak 1,69-1,71 TL fiyat aralığından 6,5mn TL toplam nominal tutarlı alış işlemi Ortaklıkça gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte TSKB sermayesindeki paylar %47,47 sınırına ulaşmıştır.

8 Kasım 2021 Tarihli İş Bankası Raporumuz için Tıklayınız…

11 Kasım 2021 Tarihli İş GYO Raporumuz için Tıklayınız…

3 Kasım 2021 Tarihli TSKB Raporumuz için Tıklayınız…

Enka İnşaat (ENKAI, Sınırlı Pozitif): ENKA ve Yandex LLC arasında, Moskova’da yapılacak olan yeni Yandex Merkez Binası’nın inşası için sözleşme imzalandığı açıklanmıştır. Sözleşme bedeli (%20 oranındaki vergi hariç) yaklaşık 500mn EUR olup projenin 2024 yılının 2. çeyreğinde tamamlanması planlanmaktadır.

Pegasus Hava Taşımacılığı (PGSUS, Nötr): JCR tarafından düzenlenen Kredi Derecelendirme Raporu kapsamında Şirketin uzun vadeli ulusal notu AA (Trk), stabil görünüm ve kısa vadeli ulusal notu A-1+ (Trk), stabil görünüm olarak belirlenmiştir.

Ayrıca, Kasım ayı yolcu sayısı 1,96mn kişi ile 2019’un aynı döneminin %20 altında gerçeklemiştir. Yolcu doluluk oranı ise 7,8 puan azalışla %80,9’u göstermiştir. 2021’in ilk 11 ayında yolcu sayısı 2019’un aynı dönemine göre %35 azalışla 18,46mn seviyesinde gerçekleşmiştir (11A2020:13,76mn). İlgili dönemin yolcu doluluk oranı ise 2019’un aynı dönemine göre 10,7 puan azalışla %77,9’u göstermiştir (11A2020: %80,6).

Qua Granite (QUAGR, Sınırlı Negatif): T.C. Ticaret Bakanlığı, İthalat Genel Müdürlüğü’nün bildirimine göre, Avrupa Birliği Ticaret Komisyonu, 3 Aralık 2021 tarihinde Avrupa Seramik Üreticileri Birliği’nin şikâyeti üzerine, Türkiye’nin yanı sıra Hindistan’da “Seramik karo” ve benzeri kategorisi ithalatına karşı, bu alanda faaliyet gösteren şirketler bakımından anti-damping soruşturması başlattığını duyurmuştur. Avrupa komisyonu tarafından konuyla ilgili bildirim şirkete de ulaşmış ve şirketten de bilgi talebinde bulunulmuştur. Avrupa Birliği kuralları çerçevesinde komisyonun karar vermesi için belli bir süreye ihtiyaç bulunmaktadır. Söz konusu soruşturmanın şirketin ihracatını, satışlarını ve yatırımlarını etkilemesi beklenmemekte olup şirket tam kapasite ile çalışmalarına devam etmektedir.

SEKTÖR HABERLERİ 

Konut: Türkiye genelinde konut satışları Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %59,0 artarak 178.814 oldu. Kasım ayı ile birlikte toplam konut satışları Ocak – Kasım döneminde ise yıllık %9,2 azalışla 1.265.353 olarak gerçekleşti. Diğer yandan, Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %61,0 artış göstererek 39.366 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %22,0 olarak gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satışları ise Kasım ayında yıllık %48,4 artarak 7.363 oldu. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı İran vatandaşlarına yapıldı.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Derlüks Yatırım Holding (DERHL): Şirketin iştiraki Toprak Yenilenebilir Enerji Sanayi Ticaret A.Ş., bağlı ortaklığı Azur Enerji Tedarik Depolama Ticaret A.Ş. vasıtasıyla elektrik piyasasında tedarik lisansı alabilmek için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)’ya yapmış olduğu başvuru onaylanmıştır.

Kontrolmatik (KONTR): Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “50 T/H Yüksek Basınçlı Su Borulu Buhar Kazanı ” ihalesinde, Kontrolmatik-Siterm iş ortaklığı vergiler hariç 54.99mn TL bedelle en iyi teklifi vererek 1. sırada yer almıştı. İhale komisyonunun kararı üzerine, söz konusu ihalenin, tekliflerin yaklaşık maliyetin üzerinde olması sebebiyle iptal edildiği şirkete bildirilmiştir.

Orcay (ORCAY): Şirket, toplam da 950 Ton’luk çuvallı kuruçay satışı için anlaşma yapmıştır. Bu anlaşma ile 2021 yılının son çeyreğinde satışlara 22,25mn TL + KDV’lik olumlu bir etki oluşacaktır.

Yeşil Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (YGYO): Şirketin %50 oranında iştiraki olan Yeşil Yüksekdağ Yapı Adi Ortaklığı İşletmesinin piyasa şartlarının elverişsiz hale gelmiş olması nedeniyle faaliyete geçemediği açıklanmıştır.
 
FAİZ PİYASALARI

Salı günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %15 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 90 milyar TL’lik (%15’ten, 7 gün vadeli) ve 23 milyar TL’lik (%15’ten, 9 gün vadeli) iki adet haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise haftalık repo kaynaklı 373 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,42 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,42-%1,47 bandında hareketin ardından %1,44 seviyesinden günü kapattı. 

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde yükselişler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda verim eğrisinde faizlerde kısa vadeli tarafta 55 baz puana yaklaşan yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise 30 baz puana yaklaşan yükselişler görüldü. 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu